Great Oak Results from the Manhattan XC Invitational at Van Cortlandt Park NY on 10/11/08

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Barrese, Katie Sr JV 16:15.12 6:30 2.5 2/183 1/1 7/8 2/38
Belmudes, Monique Sr V 16:18.38 6:31 2.5 83/149 7/7 8/8 4/18
Blake, Allison So V 15:48.05 6:19 2.5 58/149 5/7 5/8 5/21
Johnson, Anna So V 15:25.64 6:10 2.5 41/149 2/7 2/8 11/22
Johnson, Katie So V 15:12.64 6:05 2.5 34/149 1/7 1/8 16/25
Malloy, Kaity Jr V 15:45.16 6:18 2.5 55/149 4/7 4/8 8/21
Morabe, Samantha Jr V 16:01.94 6:25 2.5 71/149 6/7 6/8 4/21
Wilson, Heather Sr V 15:29.45 6:12 2.5 44/149 3/7 3/8 8/21
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 9/21 77:41
0:35
2.5 6:13 6:05 6:19 220 5:52 Katie Johnson (32), Anna Johnson (39), Heather Wilson (42), Kaity Malloy (52), Allison Blake (55)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Melanie Thompson Sr Voorhees 14:12.79 5:41
2 Courtney Chapman So Fayetteville-Man 14:14.3 5:42
3 Danielle Winslow So Queensbury 14:17.06 5:43
4 Kathleen Lautzenh Jr Midlothian 14:27.1 5:47
5 Lizzie Predmore Fr Shenendehowa 14:29.17 5:48
6 Juliet Bottorff Sr Tatnall 14:32.35 5:49
7 Mackenzie Carter Jr Fayetteville-Man 14:32.85 5:49
8 Shelby Greany Sr Suffern 14:33.95 5:50
9 Sam Roecker Sr Burnt Hills-BL 14:39.44 5:52
10 Haley Pierce Fr Tatnall 14:40.2 5:52
11 Sarah Pagano Sr Immaculate Heart 14:42.66 5:53
12 Katie Sischo Fr Fayetteville-Man 14:43.56 5:53
13 Molly Malone Jr Fayetteville-Man 14:51.03 5:56
14 Amanda Moreland Jr Bloomfield 14:51.41 5:57
15 Heidi Caldwell Jr Hanover 14:52.48 5:57
16 Katie Buenaga Sr Tatnall 14:53.2 5:57
17 Molly Pezzulo Sr Burnt Hills-BL 14:54.3 5:58
18 Marielle Hall Jr Haddonfield 14:55.33 5:58
19 Cara Janeczko Jr Shenendehowa 14:56.83 5:59
20 Jenna Davidner Jr Oliver Ames 14:58.9 6:00
21 Meaghan Anklin Sr Fayetteville-Man 14:59.55 6:00
22 Andrea Keklak So Lincoln-Sudbury 15:01.03 6:00
23 Kallie Fehr Jr Tatnall 15:03.1 6:01
24 Morgan Mueller Jr Queensbury 15:03.52 6:01
25 Brittany Winslow So Queensbury 15:03.92 6:02
26 Ellie Hylton Sr Lincoln-Sudbury 15:04.26 6:02
27 Amy Witt Jr Midlothian 15:04.54 6:02
28 Sydney King So Saratoga Springs 15:04.87 6:02
29 Meaghan Gregory Sr Burnt Hills-BL 15:06.33 6:03
30 Hannah Luber Jr Fayetteville-Man 15:07.04 6:03
31 Colette Whitney Jr Voorhees 15:08.83 6:04
32 Keelin Hollowood Fr Saratoga Springs 15:09.58 6:04
33 Amanda Borroughs So Saratoga Springs 15:12.18 6:05
34 Katie Johnson So Great Oak 15:12.64 6:05 1/7 1/8 16/25
35 Dana Guglielmo Sr Ridge 15:15.92 6:06
36 Corey Stock Fr Lincoln-Sudbury 15:18.76 6:08
37 Jennifer Gossels Sr Lincoln-Sudbury 15:20.96 6:08
38 Grace Rodriguez Sr Hanover 15:23.6 6:09
39 Lindsey Olivere So Archmere 15:23.96 6:10
40 Cassie Goutos Jr Saratoga Springs 15:24.77 6:10
41 Anna Johnson So Great Oak 15:25.64 6:10 2/7 2/8 11/22
42 Claire Benjiman So Midlothian 15:27.36 6:11
43 Carly Wynn So Queensbury 15:28.93 6:12
44 Heather Wilson Sr Great Oak 15:29.45 6:12 3/7 3/8 8/21
45 Nicole Irving Jr Shenendehowa 15:30.49 6:12
46 Amanda Gracia Sr Ridge 15:34.76 6:14
47 Alyssa Drapeau Sr Burnt Hills-BL 15:35.8 6:14
48 Paige Johnston Sr Midlothian 15:36.21 6:14
49 Taylor Wendler Jr Cicero-No. Syrac 15:36.59 6:15
50 Katie Harman Sr River Hill 15:37.09 6:15
51 Michelle Riley Jr Saratoga Springs 15:37.31 6:15
52 Claire Arthur Jr Lincoln-Sudbury 15:40.68 6:16
53 Brianne Bellon Jr Saratoga Springs 15:42.6 6:17
54 Genna Hartung Sr Seton Catholic 15:44.22 6:18
55 Kaity Malloy Jr Great Oak 15:45.16 6:18 4/7 4/8 8/21
56 Alexandra Chapman Sr Fayetteville-Man 15:46.63 6:19
57 Molly Parsons Jr Tatnall 15:47.62 6:19
58 Allison Blake So Great Oak 15:48.05 6:19 5/7 5/8 5/21
59 Lizzy Sikkema Sr Haddonfield 15:48.81 6:20
60 Katie Messina Sr Queensbury 15:49.8 6:20
61 Alex Burtnick So Shenendehowa 15:51.15 6:20
62 Michelle Capozzi Jr Red Bank Catholic 15:51.51 6:21
63 Katie Petruzzelli Jr Voorhees 15:51.97 6:21
64 Danika Simonson Jr Shenendehowa 15:52.42 6:21
65 Jacqueline Kasal So Warwick Valley 15:52.6 6:21
66 Riley Wilk Sr Burnt Hills-BL 15:53 6:21
67 Mia Spinelli So Haddonfield 15:53.43 6:21
68 Siobhan O'Brien So Warwick Valley 15:55.75 6:22
69 Christy Goldmann Sr Suffern 15:59.14 6:24
70 Jordan Westcott Jr Shenendehowa 16:00.92 6:24
71 Samantha Morabe Jr Great Oak 16:01.94 6:25 6/7 6/8 4/21
72 Lauren Blackwell So Tatnall 16:02.54 6:25
73 Krista Willard So Midlothian 16:02.9 6:25
74 Katie Oldham Sr Tatnall 16:04.32 6:26
75 Megan Conway So Saratoga Springs 16:06.35 6:27
76 Meghan Mulroy So Midlothian 16:08.75 6:28
77 Molly McNamara So Red Bank Catholic 16:09.71 6:28
78 Jessica Olsen Jr Archmere 16:12.07 6:29
79 Connie Emerson Jr Hanover 16:14.59 6:30
80 Francesca Carrone Sr Ridge 16:16.13 6:30
81 Jacquelin Madden Jr Ridge 16:17.35 6:31
82 Dana Rinaldi Fr Cicero-No. Syrac 16:17.89 6:31
83 Monique Belmudes Sr Great Oak 16:18.38 6:31 7/7 8/8 4/18
84 Rachael Potter Sr Lincoln-Sudbury 16:19.36 6:32
85 Ursula Svoboda Fr Suffern 16:20 6:32
86 Andrea Tocci Sr Poly Prep CD 16:20.84 6:32
87 Monica Ramstad Sr Haddonfield 16:21.57 6:33
88 Kim Naples Sr Warwick Valley 16:22.22 6:33
89 Jackie Sikkema Sr Haddonfield 16:23.18 6:33
90 Anna Demaree So River Hill 16:24.32 6:34
91 Emily Nice So Hanover 16:24.65 6:34
92 Kelly Wood Jr Hanover 16:24.95 6:34
93 Erin Thompson So Immaculate Heart 16:33.08 6:37
94 Becky Barber Jr Haddonfield 16:33.54 6:37
95 Emily Goggins Jr Archmere 16:34.45 6:38
96 Mary Kaye Duff Sr Immaculate Heart 16:35.11 6:38
97 Alex Nagle Jr Corning 16:36.02 6:38
98 Nicole Campagna So Cicero-No. Syrac 16:36.8 6:39
99 Julie Sinkovitz Jr Immaculate Heart 16:39.61 6:40
100 Kirsten Lajoie Jr Queensbury 16:39.86 6:40
101 Jenn Abel Sr Corning 16:40.57 6:40
102 Julia McMahon Jr Poly Prep CD 16:41.44 6:41
103 kayla Leahey Jr Warwick Valley 16:42.17 6:41
104 Kelsey Harman Sr River Hill 16:42.5 6:41
105 Lindsay Raulli Sr Cicero-No. Syrac 16:43 6:41
106 Samantha Randazzo Jr Suffern 16:43.24 6:41
107 Larene Cameron Sr Burnt Hills-BL 16:44.97 6:42
108 Hannah Eckstein So Red Bank Catholic 16:45.31 6:42
109 Payton Lawrence So River Hill 16:45.7 6:42
110 Rachel Lottermann Fr Immaculate Heart 16:46.11 6:42
111 Mattea Rossettie Jr Corning 16:46.31 6:43
112 Juliann Lajoie Sr Queensbury 16:47.53 6:43
113 Kendall Auth So River Hill 16:48.8 6:44
114 Holly Clarke Jr Lincoln-Sudbury 16:49.45 6:44
115 Alexa Joanow Sr Warwick Valley 16:50.43 6:44
116 Carol Dugandzic Sr Suffern 16:50.87 6:44
117 Liana Marzano Fr Red Bank Catholic 16:52.17 6:45
118 Kari Shoolbraid Sr Voorhees 16:54.01 6:46
119 Lisa DiVenuta Sr Warwick Valley 16:58.26 6:47
120 Leia Lautzenheise Jr Midlothian 16:58.84 6:48
121 Elizabeth Anderso Jr Hanover 16:59.18 6:48
122 Nicole Tasello Sr Suffern 16:59.4 6:48
123 Colleen Shea So Haddonfield 16:59.78 6:48
124 Christina Sakowsk Sr Cicero-No. Syrac 17:01.51 6:49
125 Kathryn Hahn So Voorhees 17:02.42 6:49
126 Emily Bradford Jr Ridge 17:05.17 6:50
127 Keely Eckberg Sr Red Bank Catholic 17:06.03 6:50
128 Olivia Muenz Jr Suffern 17:06.81 6:51
129 Emma Healy Sr Archmere 17:07.61 6:51
130 Katie Rochford Sr Red Bank Catholic 17:13.68 6:53
131 Sabina Bains Fr Ridge 17:14.87 6:54
132 Alicia Seelaus Sr River Hill 17:16.81 6:55
133 Robin Lynn Jr Voorhees 17:21.75 6:57
134 Caroline Dodge Sr Hanover 17:23.83 6:58
135 Jamie Scott Sr River Hill 17:24.72 6:58
136 Rachel Stalker Sr Burnt Hills-BL 17:24.99 6:58
137 Nicole Orzetti So Immaculate Heart 17:25.56 6:58
138 Megan Connolly Sr Warwick Valley 17:33.54 7:01
139 Tara Rutkowski Jr Immaculate Heart 17:37.09 7:03
140 Mackenzie Cumming Fr Cicero-No. Syrac 17:37.62 7:03
141 Gina Stalica Fr Shenendehowa 17:43.18 7:05
142 Lani Nagle Jr Corning 17:49.6 7:08
143 Gina Grivas Sr Archmere 17:50.78 7:08
144 Maddy Buckley So Archmere 17:56.93 7:11
145 Cate Jones Jr Cicero-No. Syrac 18:04.43 7:14
146 Christine Wehner Jr Archmere 18:22.22 7:21
147 Laura Cooper Fr Corning 18:40.07 7:28
148 Chalisse Burrell Sr Voorhees 18:44.18 7:30
149 Taylor Royce-Pavl So Corning 19:03.43 7:37
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Fayetteville-Man
2-1-1-1-1
Gap: 0:45
73:21
14:40
5:52
53 Courtney Chapman
So
14:14
5:42
2
Mackenzie Carter
Jr
14:33
5:49
7
Katie Sischo
Fr
14:44
5:53
12
Molly Malone
Jr
14:51
5:56
13
Meaghan Anklin
Sr
15:00
6:00
19
Hannah Luber
Jr
15:07
6:03
28
Alexandra Chapman
Sr
15:47
6:19
53
2 Tatnall
6-2-2-2-2
Gap: 1:15
74:56
14:59
6:00
106 Juliet Bottorff
Sr
14:32
5:49
6
Haley Pierce
Fr
14:40
5:52
10
Katie Buenaga
Sr
14:53
5:57
15
Kallie Fehr
Jr
15:03
6:01
21
Molly Parsons
Jr
15:48
6:19
54
Lauren Blackwell
So
16:03
6:25
69
Katie Oldham
Sr
16:04
6:26
71
3 Queensbury
3-4-3-3-3
Gap: 1:33
75:43
15:09
6:03
146 Danielle Winslow
So
14:17
5:43
3
Morgan Mueller
Jr
15:04
6:01
22
Brittany Winslow
So
15:04
6:02
23
Carly Wynn
So
15:29
6:12
41
Katie Messina
Sr
15:50
6:20
57
Kirsten Lajoie
Jr
16:40
6:40
96
Juliann Lajoie
Sr
16:48
6:43
107
4 Burnt Hills-BL
8-4-4-4-4
Gap: 1:14
76:09
15:14
6:06
160 Sam Roecker
Sr
14:39
5:52
9
Molly Pezzulo
Sr
14:54
5:58
16
Meaghan Gregory
Sr
15:06
6:03
27
Alyssa Drapeau
Sr
15:36
6:14
45
Riley Wilk
Sr
15:53
6:21
63
Larene Cameron
Sr
16:45
6:42
102
Rachel Stalker
Sr
17:25
6:58
131
5 Lincoln-Sudbury
12-8-7-5-5
Gap: 0:40
76:26
15:17
6:07
163 Andrea Keklak
So
15:01
6:00
20
Ellie Hylton
Sr
15:04
6:02
24
Corey Stock
Fr
15:19
6:08
34
Jennifer Gossels
Sr
15:21
6:08
35
Claire Arthur
Jr
15:41
6:16
50
Rachael Potter
Sr
16:19
6:32
81
Holly Clarke
Jr
16:49
6:44
109
6 Saratoga Springs
13-10-8-8-6
Gap: 0:32
76:29
15:18
6:07
174 Sydney King
So
15:05
6:02
26
Keelin Hollowood
Fr
15:10
6:04
30
Amanda Borroughs
So
15:12
6:05
31
Cassie Goutos
Jr
15:25
6:10
38
Michelle Riley
Jr
15:37
6:15
49
Brianne Bellon
Jr
15:43
6:17
51
Megan Conway
So
16:06
6:27
72
7 Shenendehowa
5-3-5-7-7
Gap: 1:23
76:40
15:20
6:08
185 Lizzie Predmore
Fr
14:29
5:48
5
Cara Janeczko
Jr
14:57
5:59
18
Nicole Irving
Jr
15:30
6:12
43
Alex Burtnick
So
15:51
6:20
58
Danika Simonson
Jr
15:52
6:21
61
Jordan Westcott
Jr
16:01
6:24
67
Gina Stalica
Fr
17:43
7:05
136
7 Midlothian
4-6-6-6-7
Gap: 1:36
76:38
15:20
6:08
185 Kathleen Lautzenh
Jr
14:27
5:47
4
Amy Witt
Jr
15:05
6:02
25
Claire Benjiman
So
15:27
6:11
40
Paige Johnston
Sr
15:36
6:14
46
Krista Willard
So
16:03
6:25
70
Meghan Mulroy
So
16:09
6:28
73
Leia Lautzenheise
Jr
16:59
6:48
115
9 Great Oak
14-11-10-9-9
Gap: 0:35
77:41
15:32
6:13
220 Katie Johnson
So
15:13
6:05
32
Anna Johnson
So
15:26
6:10
39
Heather Wilson
Sr
15:29
6:12
42
Kaity Malloy
Jr
15:45
6:18
52
Allison Blake
So
15:48
6:19
55
Samantha Morabe
Jr
16:02
6:25
68
Monique Belmudes
Sr
16:18
6:31
80
10 Hanover
10-9-11-11-10
Gap: 1:32
79:20
15:52
6:21
301 Heidi Caldwell
Jr
14:52
5:57
14
Grace Rodriguez
Sr
15:24
6:09
36
Connie Emerson
Jr
16:15
6:30
76
Emily Nice
So
16:25
6:34
87
Kelly Wood
Jr
16:25
6:34
88
Elizabeth Anderso
Jr
16:59
6:48
116
Caroline Dodge
Sr
17:24
6:58
129
11 Haddonfield
11-12-12-12-11
Gap: 1:28
79:22
15:52
6:21
305 Marielle Hall
Jr
14:55
5:58
17
Lizzy Sikkema
Sr
15:49
6:20
56
Mia Spinelli
So
15:53
6:21
64
Monica Ramstad
Sr
16:22
6:33
83
Jackie Sikkema
Sr
16:23
6:33
85
Becky Barber
Jr
16:34
6:37
90
Colleen Shea
So
17:00
6:48
118
12 Voorhees
1-7-9-10-12
Gap: 2:50
79:10
15:50
6:20
323 Melanie Thompson
Sr
14:13
5:41
1
Colette Whitney
Jr
15:09
6:04
29
Katie Petruzzelli
Jr
15:52
6:21
60
Kari Shoolbraid
Sr
16:54
6:46
113
Kathryn Hahn
So
17:02
6:49
120
Robin Lynn
Jr
17:22
6:57
128
Chalisse Burrell
Sr
18:44
7:30
143
13 Ridge
15-14-13-13-13
Gap: 1:49
80:29
16:06
6:26
353 Dana Guglielmo
Sr
15:16
6:06
33
Amanda Gracia
Sr
15:35
6:14
44
Francesca Carrone
Sr
16:16
6:30
77
Jacquelin Madden
Jr
16:17
6:31
78
Emily Bradford
Jr
17:05
6:50
121
Sabina Bains
Fr
17:15
6:54
126




14 Suffern
7-13-14-14-14
Gap: 2:17
80:27
16:05
6:26
368 Shelby Greany
Sr
14:34
5:50
8
Christy Goldmann
Sr
15:59
6:24
66
Ursula Svoboda
Fr
16:20
6:32
82
Samantha Randazzo
Jr
16:43
6:41
101
Carol Dugandzic
Sr
16:51
6:44
111
Nicole Tasello
Sr
16:59
6:48
117
Olivia Muenz
Jr
17:07
6:51
123
15 Immaculate Heart
9-15-15-15-15
Gap: 2:03
81:17
16:15
6:30
392 Sarah Pagano
Sr
14:43
5:53
11
Erin Thompson
So
16:33
6:37
89
Mary Kaye Duff
Sr
16:35
6:38
92
Julie Sinkovitz
Jr
16:40
6:40
95
Rachel Lottermann
Fr
16:46
6:42
105
Nicole Orzetti
So
17:26
6:58
132
Tara Rutkowski
Jr
17:37
7:03
134
16 Warwick Valley
20-18-17-16-16
Gap: 0:58
81:43
16:21
6:32
419 Jacqueline Kasal
So
15:53
6:21
62
Siobhan O'Brien
So
15:56
6:22
65
Kim Naples
Sr
16:22
6:33
84
kayla Leahey
Jr
16:42
6:41
98
Alexa Joanow
Sr
16:50
6:44
110
Lisa DiVenuta
Sr
16:58
6:47
114
Megan Connolly
Sr
17:34
7:01
133
17 Cicero-No. Syrac
17-17-18-17-17
Gap: 1:25
82:16
16:27
6:35
439 Taylor Wendler
Jr
15:37
6:15
47
Dana Rinaldi
Fr
16:18
6:31
79
Nicole Campagna
So
16:37
6:39
94
Lindsay Raulli
Sr
16:43
6:41
100
Christina Sakowsk
Sr
17:02
6:49
119
Mackenzie Cumming
Fr
17:38
7:03
135
Cate Jones
Jr
18:04
7:14
140
18 River Hill
18-20-19-19-18
Gap: 1:12
82:18
16:28
6:35
445 Katie Harman
Sr
15:37
6:15
48
Anna Demaree
So
16:24
6:34
86
Kelsey Harman
Sr
16:43
6:41
99
Payton Lawrence
So
16:46
6:42
104
Kendall Auth
So
16:49
6:44
108
Alicia Seelaus
Sr
17:17
6:55
127
Jamie Scott
Sr
17:25
6:58
130
19 Archmere
16-16-16-18-19
Gap: 2:27
83:09
16:38
6:39
465 Lindsey Olivere
So
15:24
6:10
37
Jessica Olsen
Jr
16:12
6:29
75
Emily Goggins
Jr
16:34
6:38
91
Emma Healy
Sr
17:08
6:51
124
Gina Grivas
Sr
17:51
7:08
138
Maddy Buckley
So
17:57
7:11
139
Christine Wehner
Jr
18:22
7:21
141
20 Red Bank Catholic
19-19-20-20-20
Gap: 1:15
82:45
16:33
6:37
470 Michelle Capozzi
Jr
15:52
6:21
59
Molly McNamara
So
16:10
6:28
74
Hannah Eckstein
So
16:45
6:42
103
Liana Marzano
Fr
16:52
6:45
112
Keely Eckberg
Sr
17:06
6:50
122
Katie Rochford
Sr
17:14
6:53
125




21 Corning
21-21-21-21-21
Gap: 2:04
86:33
17:19
6:55
575 Alex Nagle
Jr
16:36
6:38
93
Jenn Abel
Sr
16:41
6:40
97
Mattea Rossettie
Jr
16:46
6:43
106
Lani Nagle
Jr
17:50
7:08
137
Laura Cooper
Fr
18:40
7:28
142
Taylor Royce-Pavl
So
19:03
7:37
144




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Madison Carr Fr Saratoga Springs 15:59.25 6:24
2 Katie Barrese Sr Great Oak 16:15.12 6:30 1/1 7/8 2/38
3 Katie Treichel Fr Saratoga Springs 16:20.65 6:32
4 Meredith Hungerfo Fr Saratoga Springs 16:29.36 6:36
5 Amanda Eisenson Sr Fayetteville-Man 16:37.74 6:39
6 Danielle Marino So Saratoga Springs 16:53.6 6:45
7 Liz Schwab Jr Saratoga Springs 16:55.17 6:46
8 Marisa Dussel Sr North Shore 17:04.17 6:50
9 Jenna Cahill Sr Oakton 17:13.47 6:53
10 Nora Udler So Oakton 17:15.04 6:54
11 christen Brambley Jr Queensbury 17:15.98 6:54
12 Katie Mannix Jr Queensbury 17:16.47 6:55
13 Marielle Genovese So North Shore 17:23.36 6:57
14 Emily Osman So North Shore 17:31.5 7:01
15 Caitlin Lefton Jr Queensbury 17:36.57 7:03
16 Sarah Ruggles Fr Saratoga Springs 17:36.94 7:03
17 Ky-Tran Vo So Oakton 17:41.46 7:05
18 Tirzah Ziegler Jr Shaker 17:48.39 7:07
19 Christine Hall Sr Shaker 17:52.44 7:09
20 Devan Tracy Sr Saratoga Springs 17:56.39 7:11
21 Julie Laudenschla Fr West Islip 17:59.15 7:12
22 Gladys Manzur Sr Oakton 18:00.39 7:12
23 Colleen Meehl Jr Queensbury 18:02.25 7:13
24 Rachel Sapone Jr Oakton 18:04.36 7:14
25 Nicole Pidgeon Sr Queensbury 18:05.51 7:14
26 Alyssa Korn Jr Abington 18:06.75 7:15
27 Julia McCane Jr Shaker 18:10.88 7:16
28 Natana Gordon Sr Shaker 18:17.08 7:19
29 Amanda Brown Sr West Genesee 18:23.06 7:21
30 Angela Roller Fr Oakton 18:25.07 7:22
31 Kristen O'Brien Fr W.C. Mepham 18:27.11 7:23
32 Meghan Williams So West Islip 18:30.72 7:24
33 Amanda Bense Jr Middle Country 18:31.97 7:25
34 Whitney McBurnie Jr Bellport 18:34.16 7:26
35 Lianna Hollander Jr Monticello 18:36.53 7:27
36 Kristen Harringto So Monticello 18:40.25 7:28
37 Maddie Newell Sr Queensbury 18:44.06 7:30
38 Clifton Bridgette Fr Bellport 18:45.17 7:30
39 Patty McCaffery Sr Padua 18:45.81 7:30
40 Erica Concors Fr Monticello 18:48.14 7:31
41 Kristen Mortak Sr Middle Country 18:49.49 7:32
42 Ana Scienski Jr St. John Vianney 18:49.84 7:32
43 Madison Ferraro Sr Northport 18:50.25 7:32
44 Erika Kibblehouse Sr Padua 18:50.59 7:32
45 Kathleen O'Meara Sr West Genesee 18:52.7 7:33
46 Alexis Zabielski Sr Padua 18:54.23 7:34
47 Jennifer Raichek Jr Westford Academy 18:54.64 7:34
48 Tara Kickel Jr West Islip 18:56.51 7:35
49 Emily Zangla Jr Padua 18:57.47 7:35
50 Mellownie Ho Jr Sherwood 19:03.2 7:37
51 Carolyn Spero Jr Ridge 19:04.51 7:38
52 Alicia Taylor Jr Pope John XXIII 19:05.92 7:38
53 Samantha Gerhardt Sr Abington 19:06.76 7:39
54 Emily Morgan Jr St. John Vianney 19:10.44 7:40
55 Kayleigh Webert Jr Westford Academy 19:11.17 7:40
56 Nicole Milani Fr North Shore 19:12.1 7:41
57 Alessandra Gennar Sr Farmingdale 19:12.78 7:41
58 Allison Reichel Jr West Genesee 19:13.27 7:41
59 Hannah Szepkouski Fr Ridge 19:15.14 7:42
60 Michelle Wojciech Sr Abington 19:18.42 7:43
61 Amanda Monahan Sr Oakton 19:19.39 7:44
62 Kaitlyn Reilly Sr West Islip 19:20.15 7:44
63 Samantha Delaney So St. John Vianney 19:20.82 7:44
64 Kelly Powell Fr West Genesee 19:21.19 7:44
65 Chelsea Platt Sr Queensbury 19:22.93 7:45
66 Tricia Leavy Fr W.C. Mepham 19:24.68 7:46
67 Emily Deni Jr Abington 19:25.11 7:46
68 Gabriella Ciavard Jr Shaker 19:26.48 7:47
69 Grace Budde Jr St. John the Bap 19:26.86 7:47
70 Katie Klemens Sr St. John the Bap 19:27.22 7:47
71 Kari Huneau Sr Shaker 19:27.88 7:47
72 Jessica Emanuelli So West Genesee 19:28.39 7:47
73 Victoria Bordfeld So St. John Vianney 19:35.53 7:50
74 Nicole Soule Fr Cicero-No. Syrac 19:38.27 7:51
75 Caroline Bozzi Sr Ridge 19:43.31 7:53
76 Joanne Jan Sr Ridge 19:43.75 7:54
77 Amanda Robinson Sr Bellport 19:44.05 7:54
78 Jacquelyn Guida Jr St. John the Bap 19:44.4 7:54
79 Jenn Chitiva So Bay Shore 19:44.77 7:54
80 Gillian Swanson So Bay Shore 19:45.2 7:54
81 Avni Talsania Jr Ridge 19:46.01 7:54
82 Alyssa Sherman Fr West Genesee 19:46.64 7:55
83 Jannuzzi Cat Sr Kings Park 19:49.08 7:56
84 Michelle Genovese So West Islip 19:49.58 7:56
85 Carrina Chin Jr Toll Gate 19:49.96 7:56
86 Tirsa Umanzor Jr Long Beach 19:50.3 7:56
87 Sarah Lambert Jr Middle Country 19:50.74 7:56
88 Rachel Tirelli Sr Bellport 19:51.14 7:56
89 Ava Koch Fr North Shore 19:54.67 7:58
90 Hallie Neely Fr St. John Vianney 19:55.35 7:58
91 Jaime Basiliere So Westford Academy 19:56.52 7:59
92 Melissa D'Albora So Toll Gate 19:57.17 7:59
93 Brittany Byrne Fr Northport 19:58.77 8:00
94 Shuder Erica Sr Kings Park 20:00.21 8:00
95 Bridget Brainard Jr Padua 20:00.83 8:00
96 Emily Hughes Jr Shaker 20:10.93 8:04
97 Nicole Seitter So Northport 20:14.48 8:06
98 Bryanna Sewell Fr Monticello 20:15.1 8:06
99 Laura Santiago Sr John Jay-EF 20:19.77 8:08
100 Lindsay Plumacher Jr St. John the Bap 20:21.64 8:09
101 Suzy Farber Fr Northport 20:24.05 8:10
102 Rachel Murphy Jr Chittenango 20:29.32 8:12
103 Kelsey Blasko Fr Jordan-Elbridge 20:30.97 8:12
104 Tyler Barnard So Sherwood 20:31.59 8:13
105 Jessica Gasparik So Northport 20:32.54 8:13
106 Alyssa Giarrosso Jr Chittenango 20:33.7 8:13
107 Michelle Welch So Westford Academy 20:34.26 8:14
108 Caitlin King So Abington 20:35.54 8:14
109 Rachel Claffey Jr Westford Academy 20:36.05 8:14
110 Lisa Duddy Jr Farmingdale 20:38.36 8:15
111 Kaila Hoer Jr Pope John XXIII 20:44.02 8:18
112 Anna Cheung Sr Connetquot 20:44.95 8:18
113 Nicole Krause Jr Connetquot 20:45.82 8:18
114 Caitlin Dolan Fr West Islip 20:46.09 8:18
115 Allison Schefer Fr North Shore 20:48.25 8:19
116 Katie Alton Sr Long Beach 20:52.9 8:21
117 Nicole Brancato So Bay Shore 20:55.16 8:22
118 Jenna O'Toole Jr Connetquot 20:55.86 8:22
119 Mariah Cummings Jr Bay Shore 20:56.36 8:23
120 Kelsey Steel Sr John Jay-EF 20:57.26 8:23
121 Shelby Hadden Sr Cicero-No. Syrac 20:58.61 8:23
122 Shannen Jackson Jr South Side 20:59.01 8:24
123 Allison Ryan So West Islip 21:00.92 8:24
124 Samantha Rivera So Amsterdam 21:04.35 8:26
125 Megan Stanger Sr Long Beach 21:05.02 8:26
126 Shelby Vecchio Jr Chittenango 21:06.07 8:26
127 Theresa Gravatt Sr Padua 21:09.62 8:28
128 Elfe Marschall Fr Bellport 21:13.36 8:29
129 Amanda Woods Jr Pope John XXIII 21:19.29 8:32
130 Maureen Aromi Jr Bay Shore 21:24.21 8:34
131 Meghann Cobo Jr Pope John XXIII 21:25.8 8:34
132 Ally Johnsonbaugh Jr Connetquot 21:30.39 8:36
133 Jenny Adelstein So Westford Academy 21:33.05 8:37
134 Rachel Losito So Cicero-No. Syrac 21:37.13 8:39
135 Brittney Newton Sr Farmingdale 21:37.79 8:39
136 Rachel Betts So Jordan-Elbridge 21:39.65 8:40
137 Holly Delap Fr Chittenango 21:40.31 8:40
138 Erin Cummings Fr Chittenango 21:41.85 8:41
139 Ryan Murdy Sr Long Beach 21:42.71 8:41
140 Leonardi Heather Sr Kings Park 21:46.66 8:43
141 Kennedy Kaitlin Jr Kings Park 21:47.88 8:43
142 Kaitlyn Johnson So Padua 21:52.88 8:45
143 Megan McGrath So South Side 21:56.05 8:46
144 Sitkowski Gabriel Sr Kings Park 21:56.66 8:47
145 Jen Anderson Jr Connetquot 22:01.3 8:49
146 Katie Bard Jr Jordan-Elbridge 22:08.14 8:51
147 Kelly Maranchuck Fr Sachem East 22:09.72 8:52
148 Samantha Eng Fr Sachem East 22:13.35 8:53
149 Johane Saint-Vil Sr Bay Shore 22:14.19 8:54
150 Erica Rausch So John Jay-EF 22:17.33 8:55
151 Erin Smith Jr Amsterdam 22:21.19 8:56
152 Erin Quinn Sr St. John the Bap 22:22.1 8:57
153 Dowling Anna Sr Kings Park 22:25.81 8:58
154 Amanda Andrews Sr Middle Country 22:30.42 9:00
155 Adelaide Vierling Fr Sachem East 22:34.61 9:02
156 Alicia Sirignano Sr W.C. Mepham 22:38.89 9:04
157 MacKenzie Meehan So Amsterdam 22:40.5 9:04
158 Dana Cody Fr Sachem East 22:41.54 9:05
159 Rozy Smith Jr Northport 22:49.43 9:08
160 Cami Sylvia So Toll Gate 22:55.09 9:10
161 Lauren Callahan So Somers 23:04.1 9:14
162 Emily Witt Jr Sherwood 23:09.68 9:16
163 Katherine Caley Sr North Salem 23:32.63 9:25
164 Allie Torlincasi Jr Farmingdale 23:33.11 9:25
165 Megan Miraldi Sr Long Beach 23:48.4 9:31
166 Evelyn Boyd So Corcoran 23:49.2 9:32
167 Jamie Holliman Jr Long Beach 24:07.22 9:39
168 Kelsey Richardson So Jordan-Elbridge 24:08.14 9:39
169 Alyssa Macaluso Sr Somers 24:09.07 9:40
170 Kim Prayor So South Side 24:33.16 9:49
171 Alyssa Melillo Sr Sachem East 24:46.09 9:54
172 Heather Easley Sr Connetquot 24:49.58 9:56
173 Kate O'Leary Fr South Side 24:54.79 9:58
174 Kayleigh Corbett So Corcoran 25:06.26 10:03
175 Dovianna Sabitino So Monticello 25:15.37 10:06
176 Jeanne O'Connor So W.C. Mepham 25:42.86 10:17
177 Melissa DiSanto Sr Somers 25:49.1 10:20
178 Vivian Emengo Sr Sachem East 26:23.58 10:33
179 Nina DeFranco Fr W.C. Mepham 27:39.52 11:04
180 Hope Fusco Fr South Side 28:22.47 11:21
181 Shanita Cooper Jr Abington 28:25.96 11:22
182 Kelly Kirk So South Side 28:49.67 11:32
183 Anne Coletta Fr South Side 30:06.11 12:02
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.