Great Oak Results from the Bob Firman Invitational at Eagle Island State Pk, ID on 9/26/15

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Carvajal, Carlos So V 16:24.83 5:18 3.1 45/183 5/7 5/7 2/25
Cortes, Isaac Sr V 15:54.04 5:08 3.1 17/183 3/7 3/7 1/26 15:23
Dodds, Spencer Sr V 15:19.5 4:57 3.1 3/183 1/7 1/7 3/35 15:21
(0:02,0.2)
You ROCK! (DPR)
Fountain, Solomon Jr V 16:41.92 5:23 3.1 69/183 6/7 6/7 3/22 16:08
Garcia, Michael Sr V 16:58.12 5:28 3.1 88/183 7/7 7/7 3/21 17:09
(0:11,1.1)
You ROCK! (DPR)
Shields, Brandon Sr V 16:20.23 5:16 3.1 40/183 4/7 4/7 4/26 16:50
(0:29,2.9)
You ROCK! (DPR)
Spencer, Cole Sr V 15:49.4 5:06 3.1 13/183 2/7 2/7 4/28 15:45
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/25 79:48
1:05
3.1 5:09 4:57 5:18 106 5:09 Spencer Dodds (3), Cole Spencer (12), Isaac Cortes (16), Brandon Shields (35), Carlos Carvajal (40)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Alek Parsons Sr Ogden 15:16.67 4:56
2 William Handley Sr Timpanogos 15:17.31 4:56
3 Spencer Dodds Sr Great Oak 15:19.5 4:57 1/7 1/7 3/35
4 Camren Todd Jr Davis 15:26.09 4:59
5 Justin Janke Sr North Central 15:27.15 4:59
6 Chris Henry Sr Laramie 15:36.4 5:02
7 Joe Benson Jr Timpanogos 15:41.03 5:04
8 Walter Vail Sr Crater 15:41.15 5:04
9 Connor Arnell Sr Lehi 15:43.78 5:04
10 Ryan Raff So Lehi 15:47.77 5:06
11 Colter Blanchard Sr Davis 15:48.4 5:06
12 Austin Stewart Sr Shelley 15:48.82 5:06
13 Cole Spencer Sr Great Oak 15:49.4 5:06 2/7 2/7 4/28
14 Andy Monroe So Crater 15:50.22 5:07
15 Jamison Wilkes Sr Lone Peak 15:52.66 5:07
16 Ethan Comeaux Jr Redondo Union 15:53.08 5:07
17 Isaac Cortes Sr Great Oak 15:54.04 5:08 3/7 3/7 1/26
18 Ethan Field Sr Sky View 15:54.59 5:08
19 Adam Haynes Sr Bingham 15:56.47 5:09
20 Graeme Schroeder Sr Tahoma 15:56.73 5:09
21 Nathan Pixler Sr Eastlake 15:57.14 5:09
22 Thomas Heaps Jr Lehi 16:03.18 5:11
23 Travis Feeny Jr Ogden 16:03.41 5:11
24 Shane Henderson So Star Valley 16:04.49 5:11
25 Riley Collins Jr Bozeman 16:07.11 5:12
26 Adam Jensen Sr Lone Peak 16:07.35 5:12
27 Derek Tripp So Crater 16:10.43 5:13
28 Colton Rimann Sr Davis 16:10.5 5:13
29 Matt Ward Jr Davis 16:12.99 5:14
30 Garrett Barton Jr Ogden 16:13.22 5:14
31 Keegan Fitzpatrick Sr Tahoma 16:14.29 5:14
32 Gab Prettypaint Sr Timpanogos 16:15.8 5:15
33 Jack Yearian Sr Bellarmine Prep 16:16.35 5:15
34 Zak Kindl Jr Lewis and Clark 16:16.7 5:15
35 Brennan Benson So Timpanogos 16:17.21 5:15
36 Coen Haroldsen Jr Bonneville 16:17.3 5:15
37 Matt Jacobs Sr Park City 16:17.82 5:15
38 Austin Hinckley Jr Lehi 16:18.36 5:16
39 Cameron Benson Sr Timpanogos 16:19.74 5:16
40 Brandon Shields Sr Great Oak 16:20.23 5:16 4/7 4/7 4/26
41 Ben Berlin So Timpanogos 16:21.56 5:17
42 Jacob Davis Sr Capital 16:21.76 5:17
43 Nate Pendleton So Eastlake 16:22.42 5:17
44 Chase Equall Jr Bozeman 16:24.08 5:17
45 Carlos Carvajal So Great Oak 16:24.83 5:18 5/7 5/7 2/25
46 Dawson Besst So Tahoma 16:24.86 5:18
47 Seth Freckleton Jr Lone Peak 16:25.77 5:18
48 Frasier Williamson Jr Davis 16:26.83 5:18
49 Andrew Rudnicki Jr Palmer Ridge 16:27.24 5:18
50 Michael Hinckley Jr Lehi 16:29.38 5:19
51 Logan Mackay Sr Davis 16:29.88 5:19
52 Zachary Ericksen Jr Lone Peak 16:31.41 5:20
53 Jeremy Meadows Jr Palmer Ridge 16:32.49 5:20
54 Justin Hartshorn So Lone Peak 16:32.6 5:20
55 Caleb Armstrong Fr Pocatello 16:32.67 5:20
56 Porter Wilkes Sr Vallivue 16:32.91 5:20
57 Vincent Groner Jr Vallivue 16:32.95 5:20
58 Jackson Brill Sr Boise 16:35.41 5:21
59 Mason Walk Sr Uintah 16:35.87 5:21
60 Jacob Christner Jr North Central 16:37.75 5:22
61 Nicholas Russell Fr Bishop Kelly 16:37.85 5:22
62 Duncan Hamilton So Bozeman 16:38.81 5:22
63 Adamson Bryant Sr Eastlake 16:39 5:22
64 Elijah Nimmer Sr Timpanogos 16:39.14 5:22
65 Andrew Lester Jr Palmer Ridge 16:39.19 5:22
66 Spencer Fischer So Bellarmine Prep 16:39.38 5:22
67 Luke Ostrander Jr Bellarmine Prep 16:41.18 5:23
68 Sam Sjoberg Sr North Central 16:41.71 5:23
69 Solomon Fountain Jr Great Oak 16:41.92 5:23 6/7 6/7 3/22
70 Alec Jacobs Sr Park City 16:42.22 5:23
71 Caleb Allen Sr Bozeman 16:42.64 5:23
72 Andrew Zavala Sr Redondo Union 16:43.03 5:24
73 Preston Portillo Jr Rock Springs 16:43.92 5:24
74 Craik Evans So Lone Peak 16:44.39 5:24
75 Hank Knight Jr North Central 16:44.65 5:24
76 Bryce Ferguson Sr Davis 16:45.88 5:24
77 Nate Marshall Sr Boise 16:48.99 5:25
78 Max Jones Jr Ogden 16:49.93 5:26
79 Liam Mcinroy So Laramie 16:50.66 5:26
80 Orrin Clark Jr Bozeman 16:52.49 5:27
81 Gabriel Meek Sr North Central 16:52.88 5:27
82 Mica Jones Sr North Central 16:54.07 5:27
83 Wesley Kallgren So Star Valley 16:55 5:27
84 Jacob Morgan Sr Laramie 16:55.37 5:28
85 Ethan Robbins Sr Skyline 16:55.41 5:28
86 Asefa Wetzel Fr Star Valley 16:56.3 5:28
87 Harrison Fox Sr Redondo Union 16:57.16 5:28
88 Michael Garcia Sr Great Oak 16:58.12 5:28 7/7 7/7 3/21
89 Collin Morrison Jr Lehi 16:58.47 5:29
90 Albert Steiner So Laramie 16:58.98 5:29
91 Caden Armstrong Jr Pocatello 16:59.16 5:29
92 Philip Henry So Laramie 16:59.26 5:29
93 Josh Fritz Jr Boise 16:59.65 5:29
94 Aaron Dockins Sr Uintah 17:00.29 5:29
95 Colton Egberg Jr Tahoma 17:00.56 5:29
96 Tristan Houser Sr Tahoma 17:01.25 5:29
97 Marshall Wheeler Sr Victory Charter 17:01.7 5:30
98 Chresten Armstrong Sr Pocatello 17:02.97 5:30
99 Josh Ericksen So Lone Peak 17:03.84 5:30
100 Josiah Niederwerfer Sr Hermiston 17:04.51 5:30
101 Nick Gennarelli Sr Tahoma 17:05.04 5:31
102 Thomas Detillion Sr Lewis and Clark 17:05.31 5:31
103 Erik Olsen So Crater 17:05.38 5:31
104 Jacob Russell Jr Bishop Kelly 17:06.38 5:31
105 Ben Miller Jr North Central 17:07.96 5:32
106 Malachi Armstrong Jr Pocatello 17:09.48 5:32
107 Devon Walters Jr Tahoma 17:09.89 5:32
108 Christian Graham Sr Uintah 17:10.31 5:32
109 Christian Warren So Ogden 17:10.37 5:32
110 Parker Jones So Rock Springs 17:10.77 5:33
111 Jantz Tostenson Fr Crater 17:11.9 5:33
112 Quinn Kopczynski Sr Lewis and Clark 17:12.09 5:33
113 Ryan Matson So Palmer Ridge 17:13.84 5:33
114 Donell Rome Sr Hermiston 17:15.88 5:34
115 Hayden Earl Sr Hermiston 17:17.65 5:35
116 Marcos Cervantes Sr Bishop Kelly 17:17.92 5:35
117 Angel Castellanos Sr Hermiston 17:18.1 5:35
118 Joe Mullener Sr Capital 17:19.48 5:35
119 Graf Kirk Jr Boise 17:21.35 5:36
120 Spencer Swaim So Lewis and Clark 17:21.39 5:36
121 Isaac Sanchez So Hermiston 17:22.9 5:36
122 James Espinoza Jr Palmer Ridge 17:23.22 5:37
123 Liam Cox Sr Palmer Ridge 17:25.97 5:37
124 Christopher Kauffman Lehi 17:26.23 5:37
125 Colin Rucinski Sr Laramie 17:26.75 5:38
126 Joshua Davis So Lewis and Clark 17:28.45 5:38
127 Wyatt Peck So Star Valley 17:30.86 5:39
128 Tanner Shipley Sr Crater 17:36.19 5:41
129 Ross Hamilton Sr Lewis and Clark 17:38.48 5:41
130 Dylan Humberger So Bozeman 17:38.51 5:41
131 Adrian Johnson Jr Laramie 17:39.15 5:42
132 Ty Mills Sr Kuna 17:39.85 5:42
133 Drake Denhartog Jr Capital 17:40.13 5:42
134 Nathan Grindle Sr Uintah 17:40.59 5:42
135 Logan Morley Sr Bigfork 17:42.26 5:43
136 Cade Falkner Jr Eastlake 17:43.16 5:43
137 Kieran Nay Palmer Ridge 17:44.02 5:43
138 Ben Keller So Ogden 17:45.63 5:44
139 Matt Ihling So Capital 17:47.48 5:44
140 Nick Elias Sr Redondo Union 17:48.3 5:45
141 Joe Depoyster Sr Rock Springs 17:48.53 5:45
142 Deven Patel So Bellarmine Prep 17:50.37 5:45
143 Brian Adler So Redondo Union 17:50.82 5:45
144 Harrison Warren Sr Lewis and Clark 17:51.73 5:46
145 Trevor Clark So Star Valley 17:52.22 5:46
146 Jacob Gonzales Sr Skyline 17:55 5:47
147 Samuel Brown Jr Skyline 17:55.24 5:47
148 Tanner Hahn Jr Capital 17:55.69 5:47
149 Graydon Fritz Sr Hermiston 17:55.74 5:47
150 Benjamin Tait Fr Redondo Union 17:58.86 5:48
151 Danny Suver Sr Eastlake 17:59.05 5:48
152 Brandon Juedeman Sr Ogden 18:00.62 5:49
153 Theo Murphy Sr Capital 18:01.53 5:49
154 Reuben Kosche So Boise 18:03.11 5:49
155 Skyler Hobbs Jr Skyline 18:03.58 5:50
156 Nathan Edwards Jr Crater 18:03.74 5:50
157 Noah Brown Jr Boise 18:05.68 5:50
158 Cooper Shea So Boise 18:06.41 5:50
159 Will James Fr Bellarmine Prep 18:07.8 5:51
160 Jared Gonzalez So Skyline 18:07.83 5:51
161 Parker Nielsen Jr Pocatello 18:09.14 5:51
162 Kade Smith Sr Star Valley 18:09.4 5:51
163 Zach Marble Sr Tooele 18:10.26 5:52
164 Harrison Clement Sr Bishop Kelly 18:12.71 5:52
165 Jacob Keller Jr Eastlake 18:16.08 5:54
166 Ben Sherman Fr Bellarmine Prep 18:21.96 5:55
167 Connor Turner Jr Star Valley 18:25.96 5:57
168 Josh Oie Fr Bellarmine Prep 18:26.78 5:57
169 Ryan Callister So Tooele 18:30.12 5:58
170 Braden Dayton So Capital 18:34.61 6:00
171 Call Butterfield Sr Rock Springs 18:37.33 6:00
172 Trysten Seavert So Hermiston 18:43.95 6:03
173 Sam Kreslin Jr Bishop Kelly 18:47.38 6:04
174 Kendrick Mitchell Sr Eastlake 18:58.31 6:07
175 Caleb Monson Sr Skyline 19:07.93 6:10
176 Jason Roberts Jr Tooele 19:08.35 6:10
177 Luke Lamey Jr Bishop Kelly 19:11.8 6:12
178 Clay Goich Sr Rock Springs 19:20.88 6:14
179 Jack Pachner So Bishop Kelly 19:30.38 6:18
180 Jeff Hammer So Skyline 19:33.8 6:19
181 Tanner Hahne So Tooele 19:38.72 6:20
182 Bryce Olson Fr Bozeman 19:43.18 6:22
183 Matthew Larsen Sr Tooele 21:47.79 7:02
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Timpanogos
2-1-2-3-1
Gap: 1:02
79:51
15:58
5:09
104 William Handley
Sr
15:17
4:56
2
Joe Benson
Jr
15:41
5:04
7
Gab Prettypaint
Sr
16:16
5:15
29
Brennan Benson
So
16:17
5:15
32
Cameron Benson
Sr
16:20
5:16
34
Ben Berlin
So
16:22
5:17
36
Elijah Nimmer
Sr
16:39
5:22
56
2 Great Oak
3-2-1-1-2
Gap: 1:05
79:48
15:58
5:09
106 Spencer Dodds
Sr
15:20
4:57
3
Cole Spencer
Sr
15:49
5:06
12
Isaac Cortes
Sr
15:54
5:08
16
Brandon Shields
Sr
16:20
5:16
35
Carlos Carvajal
So
16:25
5:18
40
Solomon Fountain
Jr
16:42
5:23
61
Michael Garcia
Sr
16:58
5:28
79
3 Davis
4-2-4-1-3
Gap: 1:01
80:05
16:01
5:10
109 Camren Todd
Jr
15:26
4:59
4
Colter Blanchard
Sr
15:48
5:06
11
Colton Rimann
Sr
16:11
5:13
25
Matt Ward
Jr
16:13
5:14
26
Frasier Williamson
Jr
16:27
5:18
43
Logan Mackay
Sr
16:30
5:19
46
Bryce Ferguson
Sr
16:46
5:24
67
4 Lehi
8-4-2-4-4
Gap: 0:46
80:22
16:04
5:11
116 Connor Arnell
Sr
15:44
5:04
9
Ryan Raff
So
15:48
5:06
10
Thomas Heaps
Jr
16:03
5:11
19
Austin Hinckley
Jr
16:18
5:16
33
Michael Hinckley
Jr
16:29
5:19
45
Collin Morrison
Jr
16:58
5:29
80
Christopher Kauffman
-
17:26
5:37
112
5 Lone Peak
9-7-7-6-5
Gap: 0:40
81:30
16:18
5:15
175 Jamison Wilkes
Sr
15:53
5:07
14
Adam Jensen
Sr
16:07
5:12
23
Seth Freckleton
Jr
16:26
5:18
42
Zachary Ericksen
Jr
16:31
5:20
47
Justin Hartshorn
So
16:33
5:20
49
Craik Evans
So
16:44
5:24
65
Josh Ericksen
So
17:04
5:30
88
6 Ogden
1-5-6-5-6
Gap: 1:54
81:34
16:19
5:16
214 Alek Parsons
Sr
15:17
4:56
1
Travis Feeny
Jr
16:03
5:11
20
Garrett Barton
Jr
16:13
5:14
27
Max Jones
Jr
16:50
5:26
69
Christian Warren
So
17:10
5:32
97
Ben Keller
So
17:46
5:44
123
Brandon Juedeman
Sr
18:01
5:49
137
7 Crater
7-5-5-7-7
Gap: 1:31
81:59
16:24
5:17
236 Walter Vail
Sr
15:41
5:04
8
Andy Monroe
So
15:50
5:07
13
Derek Tripp
So
16:10
5:13
24
Erik Olsen
So
17:05
5:31
92
Jantz Tostenson
Fr
17:12
5:33
99
Tanner Shipley
Sr
17:36
5:41
116
Nathan Edwards
Jr
18:04
5:50
141
8 Bozeman
14-11-10-9-8
Gap: 0:45
82:45
16:33
5:20
248 Riley Collins
Jr
16:07
5:12
22
Chase Equall
Jr
16:24
5:17
39
Duncan Hamilton
So
16:39
5:22
54
Caleb Allen
Sr
16:43
5:23
62
Orrin Clark
Jr
16:52
5:27
71
Dylan Humberger
So
17:39
5:41
118
Bryce Olson
Fr
19:43
6:22
167
9 North Central
5-10-11-10-9
Gap: 1:26
82:24
16:29
5:19
255 Justin Janke
Sr
15:27
4:59
5
Jacob Christner
Jr
16:38
5:22
52
Sam Sjoberg
Sr
16:42
5:23
60
Hank Knight
Jr
16:45
5:24
66
Gabriel Meek
Sr
16:53
5:27
72
Mica Jones
Sr
16:54
5:27
73
Ben Miller
Jr
17:08
5:32
94
10 Tahoma
11-8-8-8-10
Gap: 1:05
82:38
16:32
5:20
257 Graeme Schroeder
Sr
15:57
5:09
17
Keegan Fitzpatrick
Sr
16:14
5:14
28
Dawson Besst
So
16:25
5:18
41
Colton Egberg
Jr
17:01
5:29
85
Tristan Houser
Sr
17:01
5:29
86
Nick Gennarelli
Sr
17:05
5:31
90
Devon Walters
Jr
17:10
5:32
96
11 Laramie
6-12-14-11-11
Gap: 1:23
83:21
16:40
5:23
315 Chris Henry
Sr
15:36
5:02
6
Liam Mcinroy
So
16:51
5:26
70
Jacob Morgan
Sr
16:55
5:28
75
Albert Steiner
So
16:59
5:29
81
Philip Henry
So
16:59
5:29
83
Colin Rucinski
Sr
17:27
5:38
113
Adrian Johnson
Jr
17:39
5:42
119
12 Palmer Ridge
18-15-13-13-12
Gap: 0:56
84:16
16:51
5:26
360 Andrew Rudnicki
Jr
16:27
5:18
44
Jeremy Meadows
Jr
16:32
5:20
48
Andrew Lester
Jr
16:39
5:22
57
Ryan Matson
So
17:14
5:33
101
James Espinoza
Jr
17:23
5:37
110
Liam Cox
Sr
17:26
5:37
111
Kieran Nay
-
17:44
5:43
122
13 Eastlake
12-9-9-11-13
Gap: 2:02
84:41
16:56
5:28
368 Nathan Pixler
Sr
15:57
5:09
18
Nate Pendleton
So
16:22
5:17
38
Adamson Bryant
Sr
16:39
5:22
55
Cade Falkner
Jr
17:43
5:43
121
Danny Suver
Sr
17:59
5:48
136
Jacob Keller
Jr
18:16
5:54
150
Kendrick Mitchell
Sr
18:58
6:07
159
14 Redondo Union
10-13-15-15-14
Gap: 1:58
85:12
17:02
5:30
409 Ethan Comeaux
Jr
15:53
5:07
15
Andrew Zavala
Sr
16:43
5:24
63
Harrison Fox
Sr
16:57
5:28
78
Nick Elias
Sr
17:48
5:45
125
Brian Adler
So
17:51
5:45
128
Benjamin Tait
Fr
17:59
5:48
135




15 Star Valley
13-16-16-16-15
Gap: 1:48
85:19
17:04
5:30
417 Shane Henderson
So
16:04
5:11
21
Wesley Kallgren
So
16:55
5:27
74
Asefa Wetzel
Fr
16:56
5:28
77
Wyatt Peck
So
17:31
5:39
115
Trevor Clark
So
17:52
5:46
130
Kade Smith
Sr
18:09
5:51
147
Connor Turner
Jr
18:26
5:57
152
16 Bellarmine Prep
15-14-12-14-16
Gap: 1:51
85:35
17:07
5:31
418 Jack Yearian
Sr
16:16
5:15
30
Spencer Fischer
So
16:39
5:22
58
Luke Ostrander
Jr
16:41
5:23
59
Deven Patel
So
17:50
5:45
127
Will James
Fr
18:08
5:51
144
Ben Sherman
Fr
18:22
5:55
151
Josh Oie
Fr
18:27
5:57
153
17 Lewis and Clark
16-18-19-19-17
Gap: 1:12
85:24
17:05
5:31
444 Zak Kindl
Jr
16:17
5:15
31
Thomas Detillion
Sr
17:05
5:31
91
Quinn Kopczynski
Sr
17:12
5:33
100
Spencer Swaim
So
17:21
5:36
108
Joshua Davis
So
17:28
5:38
114
Ross Hamilton
Sr
17:38
5:41
117
Harrison Warren
Sr
17:52
5:46
129
18 Boise
20-17-17-17-18
Gap: 1:28
85:49
17:10
5:32
449 Jackson Brill
Sr
16:35
5:21
51
Nate Marshall
Sr
16:49
5:25
68
Josh Fritz
Jr
17:00
5:29
84
Graf Kirk
Jr
17:21
5:36
107
Reuben Kosche
So
18:03
5:49
139
Noah Brown
Jr
18:06
5:50
142
Cooper Shea
So
18:06
5:50
143
19 Pocatello
19-19-18-18-19
Gap: 1:36
85:53
17:11
5:32
460 Caleb Armstrong
Fr
16:33
5:20
50
Caden Armstrong
Jr
16:59
5:29
82
Chresten Armstrong
Sr
17:03
5:30
87
Malachi Armstrong
Jr
17:09
5:32
95
Parker Nielsen
Jr
18:09
5:51
146








20 Hermiston
24-23-23-21-20
Gap: 0:18
86:19
17:16
5:34
508 Josiah Niederwerfer
Sr
17:05
5:30
89
Donell Rome
Sr
17:16
5:34
102
Hayden Earl
Sr
17:18
5:35
103
Angel Castellanos
Sr
17:18
5:35
105
Isaac Sanchez
So
17:23
5:36
109
Graydon Fritz
Sr
17:56
5:47
134
Trysten Seavert
So
18:44
6:03
157
21 Capital
17-20-21-20-21
Gap: 1:34
87:05
17:25
5:37
520 Jacob Davis
Sr
16:22
5:17
37
Joe Mullener
Sr
17:19
5:35
106
Drake Denhartog
Jr
17:40
5:42
120
Matt Ihling
So
17:47
5:44
124
Tanner Hahn
Jr
17:56
5:47
133
Theo Murphy
Sr
18:02
5:49
138
Braden Dayton
So
18:35
6:00
155
22 Bishop Kelly
21-21-20-21-22
Gap: 2:10
88:02
17:36
5:41
557 Nicholas Russell
Fr
16:38
5:22
53
Jacob Russell
Jr
17:06
5:31
93
Marcos Cervantes
Sr
17:18
5:35
104
Harrison Clement
Sr
18:13
5:52
149
Sam Kreslin
Jr
18:47
6:04
158
Luke Lamey
Jr
19:12
6:12
162
Jack Pachner
So
19:30
6:18
164
23 Rock Springs
22-22-22-23-23
Gap: 2:37
89:41
17:56
5:47
607 Preston Portillo
Jr
16:44
5:24
64
Parker Jones
So
17:11
5:33
98
Joe Depoyster
Sr
17:49
5:45
126
Call Butterfield
Sr
18:37
6:00
156
Clay Goich
Sr
19:21
6:14
163








24 Skyline
23-24-24-24-24
Gap: 1:12
88:57
17:47
5:44
624 Ethan Robbins
Sr
16:55
5:28
76
Jacob Gonzales
Sr
17:55
5:47
131
Samuel Brown
Jr
17:55
5:47
132
Skyler Hobbs
Jr
18:04
5:50
140
Jared Gonzalez
So
18:08
5:51
145
Caleb Monson
Sr
19:08
6:10
160
Jeff Hammer
So
19:34
6:19
165
25 Tooele
25-25-25-25-25
Gap: 3:38
97:15
19:27
6:16
797 Zach Marble
Sr
18:10
5:52
148
Ryan Callister
So
18:30
5:58
154
Jason Roberts
Jr
19:08
6:10
161
Tanner Hahne
So
19:39
6:20
166
Matthew Larsen
Sr
21:48
7:02
168








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.