Great Oak Results from the Southern Section Prelims at Mt. Sac on 11/15/08

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Barrese, Katie Sr V 13:20 6:14 2.14 25/100 6/7 6/7 1/14
Blake, Allison So V 12:56 6:03 2.14 6/100 1/7 1/7 5/16
Johnson, Anna So V 13:12 6:10 2.14 16/100 4/7 4/7 1/14
Johnson, Katie So V 13:14 6:11 2.14 18/100 5/7 5/7 1/14
Malloy, Kaity Jr V 13:10 6:09 2.14 14/100 3/7 3/7 3/14
Mandel, Pauline Fr V 13:23 6:15 2.14 27/100 7/7 7/7 1/14
Wilson, Heather Sr V 13:00 6:04 2.14 9/100 2/7 2/7 3/14
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/14 65:32
0:18
2.14 6:07 6:03 6:11 58 6:05 Allison Blake (5), Heather Wilson (8), Kaity Malloy (13), Anna Johnson (15), Katie Johnson (17)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Christine Adams Jr Esperanza 12:31 5:51
2 Gianna Veasquez Jr El Toro 12:38 5:54
3 Dynasty Gammage So Poly (Long Beach) 12:40 5:55
4 Danica Wyson Fr Aliso Niguel 12:41 5:56
5 Jessica Chadwick Sr El Toro 12:44 5:57
6 Allison Blake So Great Oak 12:56 6:03 1/7 1/7 5/16
7 Jazmin Alvarez Jr Santa Ana Valley 12:59 6:04
8 Ladan Amiri So Esperanza 13:00 6:04
9 Heather Wilson Sr Great Oak 13:00 6:04 2/7 2/7 3/14
10 Maggie Cummings Jr Esperanza 13:00 6:04
11 Kylee Martin Jr Murrieta Valley 13:03 6:06
12 Emily Goldsein Jr El Toro 13:07 6:08
13 Taylor Mogg Sr Royal 13:08 6:08
14 Kaity Malloy Jr Great Oak 13:10 6:09 3/7 3/7 3/14
15 Diana Evans Jr Upland 13:11 6:10
16 Anna Johnson So Great Oak 13:12 6:10 4/7 4/7 1/14
17 Natalie Fyke Jr Esperanza 13:13 6:11
18 Katie Johnson So Great Oak 13:14 6:11 5/7 5/7 1/14
19 Sophie Mateu Fr Royal 13:14 6:11
20 Amanda Reynolds So Murrieta Valley 13:15 6:11
21 Elliott Gentile Fr Poly (Long Beach) 13:16 6:12
22 Stephanie Guiton Jr Murrieta Valley 13:16 6:12
23 Chelsea Schaefer Sr Etiwanda 13:18 6:13
24 Katya Ramos Sr Esperanza 13:19 6:13
25 Katie Barrese Sr Great Oak 13:20 6:14 6/7 6/7 1/14
26 Rachel Pavey So Poly (Long Beach) 13:21 6:14
27 Pauline Mandel Fr Great Oak 13:23 6:15 7/7 7/7 1/14
28 Janelle Stribling So Poly (Long Beach) 13:26 6:17
29 Kelly Upson So Royal 13:26 6:17
30 Amber Fitzpatrick Sr Murrieta Valley 13:28 6:18
31 Bethany Bilton So Murrieta Valley 13:28 6:18
32 Breanna Gonzales So Ontario 13:31 6:19
33 Natalie Galvan Sr El Rancho 13:32 6:19
34 Nicole Brennan Jr Esperanza 13:35 6:21
35 Anna Schwab Sr Murrieta Valley 13:36 6:21
36 Julia Harreshou Sr Santa Monica 13:41 6:24
37 Katie O'connel Sr Royal 13:41 6:24
38 Christine Verduzco Sr Montebello 13:43 6:25
39 Priscilla Melendez So El Rancho 13:44 6:25
40 Kelly Davidson Sr Esperanza 13:45 6:26
41 Victoria Ortega So Knight 13:47 6:26
42 Emma Ramirez So Knight 13:53 6:29
43 Christine Yorba Sr El Toro 13:58 6:32
44 Rosalinda Quinonez Sr El Rancho 14:02 6:33
45 Rachelle Abrigo Sr Ontario 14:03 6:34
46 Jenna Nicoll Sr El Toro 14:04 6:34
47 Taylor Reyes Jr Murrieta Valley 14:05 6:35
48 Gabriella Arias Jr Montebello 14:06 6:35
49 Cassie Mejia Sr El Rancho 14:06 6:35
50 Hunter Burdon Fr Royal 14:07 6:36
51 Alexis Leyba So Poly (Long Beach) 14:08 6:36
52 Sandra Flores Sr El Rancho 14:08 6:36
53 Jacqueline Bowman So Knight 14:08 6:36
54 Victoria Fluharty So Knight 14:11 6:38
55 Maribel Guerra Sr Ontario 14:15 6:40
56 Deana Bryden So Upland 14:16 6:40
57 Brianne Ramirez Jr Knight 14:17 6:40
58 Jessica Brock Jr Poly (Long Beach) 14:19 6:41
59 Olivia Stump So Upland 14:20 6:42
60 Marissa Luna Sr Upland 14:22 6:43
61 Esme Levy So Santa Monica 14:24 6:44
62 Kristin O'brien Sr El Toro 14:25 6:44
63 Lauren Berger Jr Upland 14:27 6:45
64 Sulema Sanchez Jr Santa Ana Valley 14:28 6:46
65 Isabel Pina So El Rancho 14:29 6:46
66 Porter Bain So El Toro 14:31 6:47
67 Ginger Alonso Jr Ontario 14:31 6:47
68 Amanda Gomez Fr Knight 14:34 6:48
69 Hillary Gutierrez Fr El Rancho 14:38 6:50
70 Lexi Yang Sr Royal 14:45 6:54
71 Gabi Cruz Sr Santa Monica 14:45 6:54
72 Norbertha Garcia Jr Arroyo Valley 14:50 6:56
73 Brittany Skidmore Jr Royal 14:51 6:56
74 Stephanie Barrow Sr Upland 14:52 6:57
75 Marilyn Nunez So Ontario 14:55 6:58
76 Mackenzie Brewster Fr Poly (Long Beach) 14:58 7:00
77 Guadalupe Gomez Jr Santa Ana Valley 15:01 7:01
78 Molly Morales Fr Upland 15:02 7:01
79 Tanya Jones So Santa Monica 15:07 7:04
80 Katya Mukhina So Santa Monica 15:13 7:07
81 Nadine Marin So Santa Ana Valley 15:15 7:08
82 Sandra Salazar Sr Ontario 15:18 7:09
83 Cristina Ortiz Sr Knight 15:21 7:10
84 Matisse Ventura Jr Santa Monica 15:25 7:12
85 Cinthia Antunez So Santa Ana Valley 15:28 7:14
86 Lady Regalado Sr Montebello 15:41 7:20
87 Veronica Garcia So Montebello 15:45 7:22
88 Jenna Grande Fr Arroyo Valley 16:03 7:30
89 Roseangla Altamirano So Ontario 16:10 7:33
90 Christia Meza So Montebello 16:23 7:39
91 Felisha Olmos Sr Montebello 16:24 7:40
92 Monica Cruz Jr Montebello 16:24 7:40
93 Ramona Hernandez So Arroyo Valley 16:39 7:47
94 Colleen Sowa Sr Arroyo Valley 16:40 7:47
95 Danae Vartanian Sr Arroyo Valley 16:56 7:55
96 Francisca Rios Sr Santa Ana Valley 17:28 8:10
97 Evelina Weary Sr Santa Monica 17:40 8:15
98 Fanny Rivera Sr Arroyo Valley 17:43 8:17
99 Manasha Arellano So Santa Ana Valley 17:51 8:20
100 Terese Hernandez Jr Arroyo Valley 19:18 9:01
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Esperanza
1-2-1-1-1
Gap: 0:48
65:03
13:01
6:05
55 Christine Adams
Jr
12:31
5:51
1
Ladan Amiri
So
13:00
6:04
7
Maggie Cummings
Jr
13:00
6:04
9
Natalie Fyke
Jr
13:13
6:11
16
Katya Ramos
Sr
13:19
6:13
22
Nicole Brennan
Jr
13:35
6:21
32
Kelly Davidson
Sr
13:45
6:26
38
2 Great Oak
4-3-3-2-2
Gap: 0:18
65:32
13:06
6:07
58 Allison Blake
So
12:56
6:03
5
Heather Wilson
Sr
13:00
6:04
8
Kaity Malloy
Jr
13:10
6:09
13
Anna Johnson
So
13:12
6:10
15
Katie Johnson
So
13:14
6:11
17
Katie Barrese
Sr
13:20
6:14
23
Pauline Mandel
Fr
13:23
6:15
25
3 El Toro
2-1-1-3-3
Gap: 1:26
66:31
13:18
6:13
102 Gianna Veasquez
Jr
12:38
5:54
2
Jessica Chadwick
Sr
12:44
5:57
4
Emily Goldsein
Jr
13:07
6:08
11
Christine Yorba
Sr
13:58
6:32
41
Jenna Nicoll
Sr
14:04
6:34
44
Kristin O'brien
Sr
14:25
6:44
60
Porter Bain
So
14:31
6:47
64
4 Murrieta Valley
6-5-5-5-4
Gap: 0:25
66:30
13:18
6:13
107 Kylee Martin
Jr
13:03
6:06
10
Amanda Reynolds
So
13:15
6:11
19
Stephanie Guiton
Jr
13:16
6:12
21
Amber Fitzpatrick
Sr
13:28
6:18
28
Bethany Bilton
So
13:28
6:18
29
Anna Schwab
Sr
13:36
6:21
33
Taylor Reyes
Jr
14:05
6:35
45
5 Poly (Long Beach)
3-4-4-4-5
Gap: 1:28
66:51
13:22
6:15
122 Dynasty Gammage
So
12:40
5:55
3
Elliott Gentile
Fr
13:16
6:12
20
Rachel Pavey
So
13:21
6:14
24
Janelle Stribling
So
13:26
6:17
26
Alexis Leyba
So
14:08
6:36
49
Jessica Brock
Jr
14:19
6:41
56
Mackenzie Brewster
Fr
14:58
7:00
74
6 Royal
7-6-6-6-6
Gap: 0:59
67:36
13:31
6:19
140 Taylor Mogg
Sr
13:08
6:08
12
Sophie Mateu
Fr
13:14
6:11
18
Kelly Upson
So
13:26
6:17
27
Katie O'connel
Sr
13:41
6:24
35
Hunter Burdon
Fr
14:07
6:36
48
Lexi Yang
Sr
14:45
6:54
68
Brittany Skidmore
Jr
14:51
6:56
71
7 El Rancho
10-8-7-7-7
Gap: 0:36
69:32
13:54
6:30
207 Natalie Galvan
Sr
13:32
6:19
31
Priscilla Melendez
So
13:44
6:25
37
Rosalinda Quinonez
Sr
14:02
6:33
42
Cassie Mejia
Sr
14:06
6:35
47
Sandra Flores
Sr
14:08
6:36
50
Isabel Pina
So
14:29
6:46
63
Hillary Gutierrez
Fr
14:38
6:50
67
8 Knight
13-11-10-8-8
Gap: 0:30
70:16
14:03
6:34
237 Victoria Ortega
So
13:47
6:26
39
Emma Ramirez
So
13:53
6:29
40
Jacqueline Bowman
So
14:08
6:36
51
Victoria Fluharty
So
14:11
6:38
52
Brianne Ramirez
Jr
14:17
6:40
55
Amanda Gomez
Fr
14:34
6:48
66
Cristina Ortiz
Sr
15:21
7:10
81
9 Upland
8-8-8-9-9
Gap: 1:16
70:36
14:07
6:36
244 Diana Evans
Jr
13:11
6:10
14
Deana Bryden
So
14:16
6:40
54
Olivia Stump
So
14:20
6:42
57
Marissa Luna
Sr
14:22
6:43
58
Lauren Berger
Jr
14:27
6:45
61
Stephanie Barrow
Sr
14:52
6:57
72
Molly Morales
Fr
15:02
7:01
76
10 Ontario
9-10-9-10-10
Gap: 1:24
71:15
14:15
6:40
264 Breanna Gonzales
So
13:31
6:19
30
Rachelle Abrigo
Sr
14:03
6:34
43
Maribel Guerra
Sr
14:15
6:40
53
Ginger Alonso
Jr
14:31
6:47
65
Marilyn Nunez
So
14:55
6:58
73
Sandra Salazar
Sr
15:18
7:09
80
Roseangla Altamirano
So
16:10
7:33
87
11 Santa Ana Valley
5-8-11-11-11
Gap: 2:29
73:11
14:38
6:50
305 Jazmin Alvarez
Jr
12:59
6:04
6
Sulema Sanchez
Jr
14:28
6:46
62
Guadalupe Gomez
Jr
15:01
7:01
75
Nadine Marin
So
15:15
7:08
79
Cinthia Antunez
So
15:28
7:14
83
Francisca Rios
Sr
17:28
8:10
94
Manasha Arellano
So
17:51
8:20
97
12 Santa Monica
11-13-12-12-12
Gap: 1:32
73:10
14:38
6:50
317 Julia Harreshou
Sr
13:41
6:24
34
Esme Levy
So
14:24
6:44
59
Gabi Cruz
Sr
14:45
6:54
69
Tanya Jones
So
15:07
7:04
77
Katya Mukhina
So
15:13
7:07
78
Matisse Ventura
Jr
15:25
7:12
82
Evelina Weary
Sr
17:40
8:15
95
13 Montebello
12-12-13-13-13
Gap: 2:40
75:38
15:08
7:04
339 Christine Verduzco
Sr
13:43
6:25
36
Gabriella Arias
Jr
14:06
6:35
46
Lady Regalado
Sr
15:41
7:20
84
Veronica Garcia
So
15:45
7:22
85
Christia Meza
So
16:23
7:39
88
Felisha Olmos
Sr
16:24
7:40
89
Monica Cruz
Jr
16:24
7:40
90
14 Arroyo Valley
14-14-14-14-14
Gap: 2:06
81:08
16:14
7:35
432 Norbertha Garcia
Jr
14:50
6:56
70
Jenna Grande
Fr
16:03
7:30
86
Ramona Hernandez
So
16:39
7:47
91
Colleen Sowa
Sr
16:40
7:47
92
Danae Vartanian
Sr
16:56
7:55
93
Fanny Rivera
Sr
17:43
8:17
96
Terese Hernandez
Jr
19:18
9:01
98
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

15 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 2.93 mi
All at 2.14 mi
All at 2.93 mi
All at 2.14 mi
V D1H1 Heather Balbier, Sr, 12:09, Dana Hills Dana Hills, 63:36, 38
V D1H2 Ericka Reddish, Fr, 12:27, Vista Murrieta Crescenta Valley, 64:35, 54
V D1H3 Alex Dunne, Sr, 11:51, San Clemente Trabuco Hills, 64:29, 56
V D1H4 Christine Adams, Jr, 12:31, Esperanza Esperanza, 65:03, 55
V D2H1 Kaylin Mahoney, So, 17:39, Saugus Saugus, 92:18, 27
V D2H2 Karlee Owens, Sr, 18:01, Arroyo Grande Mira Costa, 95:23, 36
V D2H3 Chloe Curtis, Jr, 18:13, Redondo Union Canyon (Anaheim), 97:48, 52
V D3H1 Rebecca Mehra, Fr, 17:57, Palos Verdes Orange Lutheran, 94:29, 32
V D3H2 Hannah Valenzuela, So, 17:51, Apple Valley Corona del Mar, 94:15, 35
V D3H3 Melissa Skiba, Jr, 17:43, Oak Park Oak Park, 96:55, 49
V D4H1 Sarah Pearson, Jr, 18:33, La Reina La Reina, 100:20, 48
V D4H2 Sabrina Lopez, Sr, 18:41, Sacred Heart of Jesus Mayfield Senior, 103:46, 59
V D4H3 Catherine Hasbroouck, Jr, 19:14, Nordhoff Oaks Christian, 103:59, 43
V D5H1 Breean Collier, Jr, 13:00, Woodcrest Christian Woodcrest Christian, 68:54, 27
V D5H2 Kelly Owen, Sr, 13:00, Chadwick Chadwick, 69:16, 40

All Boys Races

16 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 2.93 mi
All at 2.14 mi
All at 2.93 mi
All at 2.14 mi
V D1H1 Elliot Myers, So, 10:24, Esperanza Dana Hills, 53:53, 55
V D1H2 Jose Lezama, Sr, 10:36, Leuzinger Trabuco Hills, 54:26, 39
V D1H3 Joey Ruelas, Sr, 10:20, Rancho Cucamonga Rancho Cucamonga, 53:45, 58
V D1H4 James Cameron, Sr, 10:18, Mission Viejo Royal, 53:42, 64
V D2H1 Emmauel Ngula, Sr, 15:12, Vista del Lago Thousand Oaks, 79:27, 31
V D2H2 J.p. Slater, Sr, 15:34, Loyola Loyola, 79:14, 37
V D2H3 Heyden Wooff, So, 15:19, Adolfo Camarillo North Torrance, 80:35, 66
V D2H4 Cody Schmidt, Sr, 15:29, Redondo Union South Torrance, 81:07, 52
V D3H1 Isaac Chavez, Sr, 15:24, Barstow Barstow, 80:56, 53
V D3H2 James Goldstein, Jr, 15:43, Oak Park St. John Bosco, 82:45, 62
V D3H3 Sam Pons, So, 15:41, South Pasadena Foothill, 82:51, 40
V D4H1 Austin Williams, Jr, 15:44, La Salle Big Bear, 84:39, 73
V D4H2 Zach Oliver, Sr, 15:39, Ontario Christian Laguna Beach, 87:25, 100
V D5 H2 Scott Rodilitz, Sr, 11:18, Chadwick Flintridge Prep, 58:46, 45
V D5H1 Jake Jeanson, Sr, 10:52, Woodcrest Christian Thacher, 59:13, 41
V D5H3 Kevin Lunn, Sr, 11:23, Laguna Blanca Webb, 60:07, 64