Great Oak Results from the Inland Empire Challenge at Glen Helen Regional Park on 10/11/14

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Adams, Noah Fr Fr 19:03.6 6:21 3 40/148 8/13 25/31 1/9 19:08
(0:04,0.4)
You ROCK! (SBP, DPR)
Beatty, Macray Jr JV 18:33.7 6:11 3 33/124 3/5 19/31 6/17 18:02
Buncab, Anthony Jr V 18:03 6:01 3 90/120 2/2 10/31 18/19 17:20 17:20 17:20 17:20
Burgett, Parker Fr Fr 18:20.8 6:07 3 21/148 3/13 14/31 4/17 17:56
Caraway, Austin Jr V 17:43.2 5:54 3 57/57 6/6 9/31 8/8 22:10
(4:27,20.1)
22:10
(4:27,20.1)
17:06 You ROCK! (LR, PR)
Clause, Declan So So 17:26.3 5:49 3 13/101 1/5 6/31 8/16 17:09
Dunn, Robert Fr Fr 18:52.2 6:17 3 32/148 6/13 23/31 1/15 17:33 You ROCK! (DSP)
Ek, Jacob So So 18:23.7 6:08 3 38/101 2/5 15/31 11/16 18:31
(0:07,0.6)
18:31
(0:07,0.6)
18:31
(0:07,0.6)
16:56 You ROCK! (LY, LR, PR)
Farha, Aaron Fr Fr 22:41.4 7:34 3 128/148 13/13 31/31 2/2 21:19
Gomez, Fernando Fr Fr 18:56.3 6:19 3 34/148 7/13 24/31 1/12 18:31 You ROCK! (DSP)
Gutierrez, Andrew Fr Fr 18:04.3 6:01 3 16/148 2/13 11/31 4/18 17:59 You ROCK! (SBP)
Han, Davis So So 18:27.9 6:09 3 39/101 3/5 17/31 6/15 18:09
Homza, Daniel Fr Fr 18:27.4 6:09 3 24/148 4/13 16/31 2/16 17:44
Icban, Kyle Fr Fr 19:49.1 6:36 3 74/148 11/13 29/31 1/6 19:22
Laehy, Luke Sr V 16:39.9 5:33 3 40/57 1/6 1/31 11/11 17:45
(1:06,6.1)
17:45
(1:06,6.1)
17:45
(1:06,6.1)
16:01 You ROCK! (LY, LR, PR)
Larsson, Hakan Jr JV 18:15.1 6:05 3 27/124 2/5 13/31 8/17 17:21
Lowery, Daniel So So 18:29.3 6:10 3 40/101 4/5 18/31 4/14 18:44
(0:15,1.3)
18:44
(0:15,1.3)
18:44
(0:15,1.3)
18:18 You ROCK! (LY, LR, PR)
Lucio, Seth Fr Fr 17:35.6 5:52 3 10/148 1/13 7/31 5/18 16:58
Lundgren, Carl So So 18:37.6 6:13 3 43/101 5/5 20/31 4/10 21:00
(2:23,11.3)
21:00
(2:23,11.3)
21:00
(2:23,11.3)
18:27 You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
Mapes, Zachary Fr Fr 19:18.1 6:26 3 51/148 9/13 27/31 1/7 18:53 You ROCK! (SBP)
Martin, Akito Jr V 16:52.6 5:38 3 45/57 3/6 3/31 8/8 17:32
(0:40,3.8)
17:32
(0:40,3.8)
17:32
(0:40,3.8)
16:08 You ROCK! (LY, LR, PR)
Mcdowell, Travis Sr V 17:39 5:53 3 73/120 1/2 8/31 18/19 18:27
(0:48,4.3)
18:27
(0:48,4.3)
17:11 You ROCK! (LR, PR)
Nalitt, Chase Sr JV 18:50.5 6:17 3 45/124 4/5 22/31 5/16 16:28 16:28 16:28
Paquette, Nicholas Jr JV 18:14.1 6:05 3 26/124 1/5 12/31 10/19 17:06
Patel, Rishi Jr V 17:25.9 5:49 3 54/57 5/6 5/31 8/8 18:20
(0:54,4.9)
18:20
(0:54,4.9)
18:20
(0:54,4.9)
16:37 You ROCK! (LY, LR, PR)
Rogers, Bryce Jr JV 19:11.9 6:24 3 55/124 5/5 26/31 5/14 18:02 18:02 17:38 17:09
Salazar, Chris Fr Fr 18:44.5 6:15 3 30/148 5/13 21/31 2/16 17:57
Saxby, Mitchell Fr Fr 20:47.2 6:56 3 101/148 12/13 30/31 1/3 20:20
Stigler, Jack Sr V 16:45.6 5:35 3 42/57 2/6 2/31 8/8 16:33 16:33 16:33 16:13
Torres, Jacob So V 17:20.9 5:47 3 52/57 4/6 4/31 8/8 16:46
Vasquez, Hector Fr Fr 19:23.4 6:28 3 56/148 10/13 28/31 1/6 18:21
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 8/8 85:05
0:46
3 5:40 5:33 5:49 218 5:15 78:07 78:07 76:27 Luke Laehy (37), Jack Stigler (39), Akito Martin (42), Jacob Torres (49), Rishi Patel (51)
So 1st 5 5/10 91:25
1:11
3 6:06 5:49 6:13 137 5:44 81:00 81:00 80:59 Declan Clause (10), Jacob Ek (30), Davis Han (31), Daniel Lowery (32), Carl Lundgren (34)
JV 1st 5 5/14 93:05
0:58
3 6:12 6:05 6:24 167 5:45 85:01 85:01 81:49 Nicholas Paquette (24), Hakan Larsson (25), Macray Beatty (31), Chase Nalitt (40), Bryce Rogers (47)
Fr 1st 5 3/16 91:13
1:09
3 6:05 5:52 6:15 98 5:34 84:15 84:15 84:15 Seth Lucio (10), Andrew Gutierrez (16), Parker Burgett (21), Daniel Homza (23), Chris Salazar (28)
Fr 2nd 5 1/6 95:34
0:31
3 6:22 6:17 6:28 20 6:22 88:54 88:54 88:54 Robert Dunn (1), Fernando Gomez (2), Noah Adams (3), Zachary Mapes (6), Hector Vasquez (8)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Andrew Graciano Sr Eleanor Roosevelt HS 15:46.1 5:15
2 Jared Amador Jr Paloma Valley HS 15:48.8 5:16
3 Bradley Ewart Jr Los Osos HS 15:50.6 5:17
4 Melvin Esteva Jr La Sierra HS 15:56.7 5:19
5 Jacob Casillas Sr Etiwanda HS 15:59.5 5:20
6 Homero Orozco Jr Cajon HS 16:14.8 5:25
7 Sergio Lemus Jr Canyon Springs HS 16:16.2 5:25
8 Andrew Arvizu So Chino Hills HS 16:16.9 5:26
9 Raymond Franco Fr Rancho Verde HS 16:18.1 5:26
10 David Lerma Sr Silverado HS 16:21.2 5:27
11 Conner Dmytriw Fr Paloma Valley HS 16:23.8 5:28
12 Hector Chavez Sr Eleanor Roosevelt HS 16:27.1 5:29
13 Ivan Esquivel Jr La Quinta HS 16:32.6 5:31
14 Jacob Paz Sr Cajon HS 16:35.2 5:32
15 Nicholas Dahms Sr Chino Hills HS 16:38.5 5:33
16 Joseph Del Valle Rutherfo So Etiwanda HS 16:38.8 5:33
17 Cody Hemskey Jr Etiwanda HS 16:39.2 5:33
18 Cade Clark Sr Santiago HS 16:41.4 5:34
19 Isaiah Madrigal So Eleanor Roosevelt HS 16:43.5 5:35
20 Richard Ramirez Sr Los Osos HS 16:44.5 5:35
21 Miguel Vazquez Jr Rancho Verde HS 16:45.6 5:35
22 William Andrew Hindson Jr Santiago HS 16:45.9 5:35
23 Daniel Harper Jr La Sierra HS 16:49.5 5:37
24 Kenny Snitzer Sr Etiwanda HS 16:50.3 5:37
25 Joey Dalton Jr Cajon HS 16:51.6 5:37
26 Tristan Wiersma So Eleanor Roosevelt HS 16:52.4 5:37
27 John Hernandez Jr Canyon Springs HS 16:52.7 5:38
28 Fernando Brito Sr La Sierra HS 16:53 5:38
29 Noe Haroaguilar Sr Eleanor Roosevelt HS 16:53.7 5:38
30 Jonah Mitchell Sr Cajon HS 16:54.1 5:38
31 Tommy Lopez Sr Los Osos HS 16:54.4 5:38
32 Eduardo Prieto Jr Coachella Valley HS 16:54.8 5:38
33 Alex Diaz Jr Centennial HS 16:55 5:38
34 Noah Garcia Jr Santiago HS 16:55.3 5:38
35 Carlos Galaviz Sr Coachella Valley HS 16:55.5 5:39
36 Robert Martinez Fr Coachella Valley HS 16:57.3 5:39
37 Benjamin Covarrubias Jr Chino Hills HS 16:58.9 5:40
38 Adrian Felix Jr Coachella Valley HS 16:59.3 5:40
39 Dylan Demasi Jr Los Osos HS 17:00.6 5:40
40 Freddy Perez Sr Upland HS 17:03 5:41
41 Daniel Camarillo Jr Paloma Valley HS 17:03.5 5:41
42 Michael Garcia So Etiwanda HS 17:04 5:41
43 Devon Budovec Sr Etiwanda HS 17:08.3 5:43
44 Rudy Perez Jr Canyon Springs HS 17:08.9 5:43
45 Antony Martinez Sr La Quinta HS 17:09.3 5:43
46 Justin Alvarez Jr Santiago HS 17:09.7 5:43
47 Dallas Reutter Jr Paloma Valley HS 17:10.2 5:43
48 Brenden Carretero Jr La Quinta HS 17:12 5:44
49 Wenceslao Madriaga So Cajon HS 17:14.2 5:45
50 Dean Martinez So Etiwanda HS 17:14.8 5:45
51 Shon Carrillo So Paloma Valley HS 17:16 5:45
52 Cristian Vargas Sr Norco HS 17:16.5 5:46
53 Alec Hall Jr Norco HS 17:17 5:46
54 Andy Villatuerte Sr Silverado HS 17:18.2 5:46
55 Clayton Chiales Jr Santiago HS 17:18.8 5:46
56 Vincent Landeros Fr Upland HS 17:21.3 5:47
57 Alvin Yang Jr Chino Hills HS 17:22.4 5:47
58 Logan Karlen Sr Santiago HS 17:24.6 5:48
59 Mathew Burgueno Jr Chino Hills HS 17:25.6 5:49
60 Manuel Villarruel Jr Canyon Springs HS 17:26.4 5:49
61 Blake Darling Sr Temecula Valley HS 17:27.6 5:49
62 Salvador Cruz Jr Canyon Springs HS 17:30.6 5:50
63 Miles Waits So Santiago HS 17:30.9 5:50
64 Henry Toribio So Coachella Valley HS 17:31.8 5:51
65 Bernard Pantoja Jr Rancho Verde HS 17:33.4 5:51
66 Luis Maldonado Jr La Sierra HS 17:33.7 5:51
67 Christian Gandara Jr Rancho Verde HS 17:34 5:51
68 Jacob Padilla Sr Silverado HS 17:34.4 5:51
69 Jason Madaloni Sr Los Osos HS 17:36.8 5:52
70 Jesus Nunez Jr La Quinta HS 17:37.2 5:52
71 Joe Pineda Jr Centennial HS 17:38.1 5:53
72 Pablo Barrios Sr Cajon HS 17:38.4 5:53
73 Travis Mcdowell Sr Great Oak 17:39 5:53 1/2 8/31 18/19 18:27
(0:48)
18:27
(0:48)
You ROCK! (LR, PR)
74 Jared Valadez So Paloma Valley HS 17:39.9 5:53
75 Valentino Schmidt So Norco HS 17:40.2 5:53
76 Trevor Woodward Fr Centennial HS 17:40.7 5:54
77 Nicholas Vallin Jr Rancho Verde HS 17:41.2 5:54
78 Bailey Pina So Temecula Valley HS 17:41.5 5:54
79 Rodrigo Castellon Jr Cajon HS 17:42.5 5:54
80 John Zillgitt Sr Norco HS 17:42.8 5:54
81 Maxwell Mckee Sr Norco HS 17:43.9 5:55
82 Javier Melendez Sr Paloma Valley HS 17:45.2 5:55
83 Francisco Tobon Sr La Quinta HS 17:46.7 5:56
84 Brandon Lynaugh Sr La Sierra HS 17:49.2 5:56
85 Jose Quintero Jr Coachella Valley HS 17:49.7 5:57
86 Damian De Casas Jr Chino Hills HS 17:50.9 5:57
87 Isaiah Ingram So Rancho Verde HS 17:52.9 5:58
88 Samer Alhayek Jr Upland HS 17:55.1 5:58
89 Adam Casillas Sr La Quinta HS 18:02.7 6:01
90 Anthony Buncab Jr Great Oak 18:03 6:01 2/2 10/31 18/19 17:20 17:20 17:20
91 Steven Rivera Jr Rancho Verde HS 18:04.7 6:02
92 Daniel Contreras So Canyon Springs HS 18:09 6:03
93 Casey Cruz Jr La Quinta HS 18:09.5 6:03
94 Caleb Newton So Centennial HS 18:11.1 6:04
95 Angel Casillas So Silverado HS 18:13.9 6:05
96 Ethan Bagdasarian So Temecula Valley HS 18:20.5 6:07
97 Kristian Oatman So Silverado HS 18:21.8 6:07
98 Tyler Borra Sr Cajon HS 18:23.7 6:08
99 John Ramirez Jr Norco HS 18:34.2 6:11
100 Garret Mankau Sr Centennial HS 18:40 6:13
101 Max Dryjowicz Fr Centennial HS 18:40.9 6:14
102 Brandon Poff So Norco HS 18:42.8 6:14
103 Jeff Mejia Jr Alta Loma HS 18:45.5 6:15
104 Matt Berthelotte Sr Temecula Valley HS 18:50.9 6:17
105 John Conn Sr La Sierra HS 18:55.4 6:18
106 Benigno Alvarado Sr Silverado HS 19:03.5 6:21
107 Tanner Conklin So Eleanor Roosevelt HS 19:04.7 6:22
108 Thomas Hum Sr Temecula Valley HS 19:06.3 6:22
109 Max Wurst Sr Temecula Valley HS 19:06.7 6:22
110 Nathan Justin Sr Upland HS 19:11.7 6:24
111 Ken Shaffer Sr La Sierra HS 19:13.5 6:25
112 Luis Perez So Canyon Springs HS 19:14.7 6:25
113 Hiro Ozaki Jr Chino Hills HS 19:23.1 6:28
114 Roy Vasquez Jr Silverado HS 19:28.4 6:29
115 Mario Juarez Jr Alta Loma HS 19:31.9 6:31
116 Daniel Solorio So Upland HS 19:55.5 6:39
117 Jake Feldt Sr Temecula Valley HS 20:29.2 6:50
118 Josue Cano Jr Alta Loma HS 20:36.4 6:52
119 Jorge Cortez So Upland HS 21:21.6 7:07
120 Ernesto Casteneda Sr Alta Loma HS 21:56.6 7:19
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jeremiah Bias Sr Vista del Lago HS 15:08.6 5:03
2 Pedro Sandoval Sr Rubidoux HS 15:13.4 5:04
3 Koby Pederson Sr Alta Loma HS 15:22.9 5:08
4 Anthony Alvarez Sr Rubidoux HS 15:30.7 5:10
5 Peter Torres Jr Chino Hills HS 15:38 5:13
6 Eric Nunez Jr Vista Murrieta HS 15:40.1 5:13
7 Erik Gonzalez So Rubidoux HS 15:42.2 5:14
8 Jhavahn Holston So Serrano HS 15:42.5 5:14
9 Trevor Knaus Sr Vista Murrieta HS 15:44.4 5:15
10 Chris Malloy Sr Vista Murrieta HS 15:45.7 5:15
11 Austin Dubyak Sr Woodcrest Christian HS 15:45.9 5:15
12 Ryan Khoury Sr Upland HS 15:48.7 5:16
13 Christopher Arcos Sr Chino Hills HS 15:53 5:18
14 Marcelo Arcos Sr Chino Hills HS 15:55.5 5:19
15 Ricardo Sanchez Jr Rubidoux HS 15:55.9 5:19
16 Uriel Medina So Corona HS 15:58.1 5:19
17 Bijon Howell Jr Rancho Cucamonga HS 16:00.4 5:20
18 Michael Conant Jr Woodcrest Christian HS 16:01.8 5:21
19 Daniel Chavez Jr Rancho Cucamonga HS 16:05.1 5:22
20 Colton Reddish Sr Vista Murrieta HS 16:05.4 5:22
21 Tommy Manning Sr Serrano HS 16:09.3 5:23
22 Eric Constante Sr Vista Murrieta HS 16:12.1 5:24
23 Gilbert Robles Sr Corona HS 16:13.2 5:24
24 Daniel Dolen Jr Rancho Cucamonga HS 16:15.6 5:25
25 Jakob Bible So Rancho Cucamonga HS 16:15.9 5:25
26 Christopher Weiland So Rancho Cucamonga HS 16:16.4 5:25
27 Devin Barnes Jr Serrano HS 16:16.6 5:26
28 Cody Berg Sr Chino Hills HS 16:18.1 5:26
29 Nathaniel Colletti Sr Chino Hills HS 16:20.9 5:27
30 Jonathan Martinez Jr Woodcrest Christian HS 16:24.5 5:28
31 Alex Scott Jr Chino Hills HS 16:25.1 5:28
32 Josue Lopez Sr Rubidoux HS 16:27.2 5:29
33 Kyle Mccabe Sr Vista Murrieta HS 16:31.8 5:31
34 Josh Madriaga Jr Corona HS 16:32.4 5:31
35 Sergio Florez Sr Vista Murrieta HS 16:34.2 5:31
36 Grant Sipos So Rancho Cucamonga HS 16:35.5 5:32
37 David Sanchez Jr Corona HS 16:37 5:32
38 Justin Reynolds So Woodcrest Christian HS 16:38.2 5:33
39 Jacob Burch Jr Rancho Cucamonga HS 16:39.3 5:33
40 Luke Laehy Sr Great Oak 16:39.9 5:33 1/6 1/31 11/11 17:45
(1:06)
17:45
(1:06)
17:45
(1:06)
You ROCK! (LY, LR, PR)
41 Michael Miller Jr Chino Hills HS 16:44.2 5:35
42 Jack Stigler Sr Great Oak 16:45.6 5:35 2/6 2/31 8/8 16:33 16:33 16:33
43 Bradford Bryson So Woodcrest Christian HS 16:46.2 5:35
44 Alejandro Cadenas Jr Rubidoux HS 16:48.5 5:36
45 Akito Martin Jr Great Oak 16:52.6 5:38 3/6 3/31 8/8 17:32
(0:40)
17:32
(0:40)
17:32
(0:40)
You ROCK! (LY, LR, PR)
46 Santiago Vega Jr Corona HS 17:01.7 5:41
47 Chance Griffin Jr Serrano HS 17:03.3 5:41
48 Ramon Alvarez Jr Woodcrest Christian HS 17:05 5:42
49 Isaac Abdala So Serrano HS 17:10.1 5:43
50 Mitchell Peters Sr Woodcrest Christian HS 17:18.3 5:46
51 Saul Gallardo Jr Corona HS 17:19.1 5:46
52 Jacob Torres So Great Oak 17:20.9 5:47 4/6 4/31 8/8
53 Jacob Vasek Jr Serrano HS 17:21.2 5:47
54 Rishi Patel Jr Great Oak 17:25.9 5:49 5/6 5/31 8/8 18:20
(0:54)
18:20
(0:54)
18:20
(0:54)
You ROCK! (LY, LR, PR)
55 Collin Miller Jr Corona HS 17:36.1 5:52
56 Jonathan Calentti Jr Serrano HS 17:38.5 5:53
57 Austin Caraway Jr Great Oak 17:43.2 5:54 6/6 9/31 8/8 22:10
(4:27)
22:10
(4:27)
You ROCK! (LR, PR)
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Rubidoux HS
1-1-1-1-1
Gap: 1:14
78:49
15:46
5:15
49 Pedro Sandoval
Sr
15:13
5:04
1
Anthony Alvarez
Sr
15:31
5:10
2
Erik Gonzalez
So
15:42
5:14
5
Ricardo Sanchez
Jr
15:56
5:19
12
Josue Lopez
Sr
16:27
5:29
29
Alejandro Cadenas
Jr
16:49
5:36
41




2 Vista Murrieta HS
3-2-2-2-2
Gap: 0:32
79:28
15:54
5:18
55 Eric Nunez
Jr
15:40
5:13
4
Trevor Knaus
Sr
15:44
5:15
7
Chris Malloy
Sr
15:46
5:15
8
Colton Reddish
Sr
16:05
5:22
17
Eric Constante
Sr
16:12
5:24
19
Kyle Mccabe
Sr
16:32
5:31
30
Sergio Florez
Sr
16:34
5:31
32
3 Chino Hills HS
2-3-3-3-3
Gap: 0:43
80:06
16:01
5:20
75 Peter Torres
Jr
15:38
5:13
3
Christopher Arcos
Sr
15:53
5:18
10
Marcelo Arcos
Sr
15:56
5:19
11
Cody Berg
Sr
16:18
5:26
25
Nathaniel Colletti
Sr
16:21
5:27
26
Alex Scott
Jr
16:25
5:28
28
Michael Miller
Jr
16:44
5:35
38
4 Rancho Cucamonga HS
7-6-5-4-4
Gap: 0:16
80:53
16:11
5:24
96 Bijon Howell
Jr
16:00
5:20
14
Daniel Chavez
Jr
16:05
5:22
16
Daniel Dolen
Jr
16:16
5:25
21
Jakob Bible
So
16:16
5:25
22
Christopher Weiland
So
16:16
5:25
23
Grant Sipos
So
16:36
5:32
33
Jacob Burch
Jr
16:39
5:33
36
5 Woodcrest Christian HS
5-4-5-5-5
Gap: 1:00
81:37
16:19
5:26
126 Austin Dubyak
Sr
15:46
5:15
9
Michael Conant
Jr
16:02
5:21
15
Jonathan Martinez
Jr
16:25
5:28
27
Justin Reynolds
So
16:38
5:33
35
Bradford Bryson
So
16:46
5:35
40
Ramon Alvarez
Jr
17:05
5:42
45
Mitchell Peters
Sr
17:18
5:46
47
6 Serrano HS
4-4-4-6-6
Gap: 1:28
82:22
16:28
5:29
138 Jhavahn Holston
So
15:43
5:14
6
Tommy Manning
Sr
16:09
5:23
18
Devin Barnes
Jr
16:17
5:26
24
Chance Griffin
Jr
17:03
5:41
44
Isaac Abdala
So
17:10
5:43
46
Jacob Vasek
Jr
17:21
5:47
50
Jonathan Calentti
Jr
17:39
5:53
53
7 Corona HS
6-7-7-7-7
Gap: 1:04
82:22
16:28
5:29
141 Uriel Medina
So
15:58
5:19
13
Gilbert Robles
Sr
16:13
5:24
20
Josh Madriaga
Jr
16:32
5:31
31
David Sanchez
Jr
16:37
5:32
34
Santiago Vega
Jr
17:02
5:41
43
Saul Gallardo
Jr
17:19
5:46
48
Collin Miller
Jr
17:36
5:52
52
8 Great Oak
8-8-8-8-8
Gap: 0:46
85:05
17:01
5:40
218 Luke Laehy
Sr
16:40
5:33
37
Jack Stigler
Sr
16:46
5:35
39
Akito Martin
Jr
16:53
5:38
42
Jacob Torres
So
17:21
5:47
49
Rishi Patel
Jr
17:26
5:49
51
Austin Caraway
Jr
17:43
5:54
54




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jozef Chavez So Eleanor Roosevelt HS 16:37.5 5:33
2 Eric Lopez-ewell So Eleanor Roosevelt HS 16:41.2 5:34
3 Tye Handel So Paloma Valley HS 16:43.6 5:35
4 Manuel Conteras So Corona HS 16:47.7 5:36
5 Jonah Brown So Vista Murrieta HS 16:49.7 5:37
6 Tristan Silva So Paloma Valley HS 16:51.4 5:37
7 Noah Sepulveda So Alta Loma HS 16:51.7 5:37
8 Andrew Bengtson So Riverside Poly HS 16:52.6 5:38
9 Brandon Rodriguez So Vista Murrieta HS 16:54.3 5:38
10 Kyle Davis So Vista Murrieta HS 16:56.2 5:39
11 Blake Starbuck So Corona HS 16:59.5 5:40
12 Luke Mason So Los Osos HS 17:18.5 5:46
13 Declan Clause So Great Oak 17:26.3 5:49 1/5 6/31 8/16
14 James Pineda So Vista Murrieta HS 17:35.5 5:52
15 Varun Patel So Chino Hills HS 17:36.2 5:52
16 Jonathan Chi So Etiwanda HS 17:36.5 5:52
17 Julian Gutierrez So Rancho Cucamonga HS 17:37.4 5:52
18 Dylan Klemp So Vista Murrieta HS 17:40.7 5:54
19 Noah Santiago So Vista Murrieta HS 17:41.3 5:54
20 Jaden Cox So Rancho Cucamonga HS 17:46.2 5:55
21 Dylan Degrood So Riverside Poly HS 17:47.6 5:56
22 Joshua Wheeler So Alta Loma HS 17:51.2 5:57
23 Victor Maldonado So Alta Loma HS 17:51.4 5:57
24 Trevor Coenen So Paloma Valley HS 17:52.7 5:58
25 Nicholas Delgado So Rancho Cucamonga HS 17:53.2 5:58
26 Ryan Payan So Vista Murrieta HS 17:57 5:59
27 Brandon Speed So Vista Murrieta HS 18:04.8 6:02
28 Chandler Stainbrook So Rancho Cucamonga HS 18:05.5 6:02
29 Erik Seymour So Alta Loma HS 18:06.1 6:02
30 Luis Miranda So Chino Hills HS 18:06.8 6:02
31 Aaron Gallemore So Alta Loma HS 18:09 6:03
32 Brendon Thompson So Eleanor Roosevelt HS 18:09.7 6:03
33 Daniel Espinal So Rancho Cucamonga HS 18:11.4 6:04
34 Andrew Oravets So Los Osos HS 18:14.1 6:05
35 Jonathan Virgen So Cajon HS 18:17.7 6:06
36 Jeremy Toop So Vista Murrieta HS 18:18.1 6:06
37 Willam Mendez So Etiwanda HS 18:21.5 6:07
38 Jacob Ek So Great Oak 18:23.7 6:08 2/5 15/31 11/16 18:31
(0:07)
18:31
(0:07)
18:31
(0:07)
You ROCK! (LY, LR, PR)
39 Davis Han So Great Oak 18:27.9 6:09 3/5 17/31 6/15
40 Daniel Lowery So Great Oak 18:29.3 6:10 4/5 18/31 4/14 18:44
(0:15)
18:44
(0:15)
18:44
(0:15)
You ROCK! (LY, LR, PR)
41 Ama Nsek So Chino Hills HS 18:30.3 6:10
42 Wesley Andrews So Cajon HS 18:30.7 6:10
43 Carl Lundgren So Great Oak 18:37.6 6:13 5/5 20/31 4/10 21:00
(2:23)
21:00
(2:23)
21:00
(2:23)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
44 Jesus Lopez So Etiwanda HS 18:38.7 6:13
45 Nicholas Mercer So Chino Hills HS 18:39.4 6:13
46 Gabe Berry So Chino Hills HS 18:44.2 6:15
47 Michael Nusser So Paloma Valley HS 18:50.9 6:17
48 Kyle Ileto So Chino Hills HS 18:52.7 6:18
49 Nickolas Logan So Eleanor Roosevelt HS 18:54.2 6:18
50 Duncan Carlmark So Los Osos HS 19:00 6:20
51 Anthony Ramirez So Rancho Cucamonga HS 19:02.6 6:21
52 Javier Vazquez So Corona HS 19:04.7 6:22
53 Alexander Greene So Chino Hills HS 19:07.9 6:23
54 Scott Kiehl So Los Osos HS 19:14.6 6:25
55 Isaiah Little So Alta Loma HS 19:15.7 6:25
56 Kolby Ratigan So Rancho Cucamonga HS 19:18.4 6:26
57 Christopher Alexander So Rancho Cucamonga HS 19:28 6:29
58 Bryce Acosta So Paloma Valley HS 19:29.4 6:30
59 Sam Ward So Cajon HS 19:47.3 6:36
60 Daniel Sanchez So Paloma Valley HS 19:47.8 6:36
61 Jacob Flores So Paloma Valley HS 19:49.6 6:37
62 Miguel Alarcon So Corona HS 19:49.8 6:37
63 Eduardo Lopez So Corona HS 19:53.8 6:38
64 Dante Montoya So Chino Hills HS 19:54.4 6:38
65 Daniel Perez So Canyon Springs HS 19:55.8 6:39
66 Louis Sobero So Etiwanda HS 20:03.3 6:41
67 Ricardo Vega So Chino Hills HS 20:05.7 6:42
68 Bryce Freemam So Rancho Cucamonga HS 20:06.9 6:42
69 Blaine Songco So Canyon Springs HS 20:10.7 6:44
70 Eduardo Licea So Canyon Springs HS 20:15.8 6:45
71 Gabriel Fabian So Paloma Valley HS 20:17 6:46
72 Alex Estrada So Alta Loma HS 20:18.8 6:46
73 Cameron Pollock So Centennial HS 20:21.6 6:47
74 Tyler Gazzaniga So Los Osos HS 20:22.2 6:47
75 Michael Finn So Los Osos HS 20:22.5 6:48
76 Colby Balsano So Alta Loma HS 20:28.4 6:49
77 Roy Huston So Vista Murrieta HS 20:29.4 6:50
78 Edwin Arroyo So Etiwanda HS 20:33.2 6:51
79 Wilmer Hernandez So Upland HS 20:38.8 6:53
80 Sam Tick So Riverside Poly HS 20:49.7 6:57
81 Jason Pham So Vista Murrieta HS 20:50.5 6:57
82 Zachary Dubois So Rancho Cucamonga HS 20:58 6:59
83 Raphael Varela So Centennial HS 21:06 7:02
84 Daniel Cortez So Canyon Springs HS 21:06.4 7:02
85 Martin Maier So Alta Loma HS 21:09.5 7:03
86 Thomas Foster So Upland HS 21:28.9 7:10
87 Nour Ghonim So Los Osos HS 21:40.6 7:14
88 Joshua Nguyen So Los Osos HS 21:41.1 7:14
89 John Caballero So Rancho Cucamonga HS 21:41.5 7:14
90 Ruben Muro So Centennial HS 21:44.3 7:15
91 Nicholas Valdiviez So Upland HS 21:46.5 7:16
92 Brandon Rios So Paloma Valley HS 21:51.3 7:17
93 Hector Jimenez Fr Coachella Valley HS 22:05.6 7:22
94 Steven Shoemacher So Cajon HS 22:09.8 7:23
95 Erickson Granados So Upland HS 22:22.7 7:28
96 Brandon Olson So Vista Murrieta HS 22:27.2 7:29
97 Dylan Schlobohm So Centennial HS 22:44.8 7:35
98 Andrew Stone So Upland HS 23:07.3 7:42
99 Adrian Ruiz Fr Coachella Valley HS 23:11.9 7:44
100 Roberto Rojo So Upland HS 23:12.1 7:44
101 Christopher Theis So Upland HS 23:25.7 7:49
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Vista Murrieta HS
3-2-1-1-1
Gap: 0:51
85:56
17:11
5:44
42 Jonah Brown
So
16:50
5:37
3
Brandon Rodriguez
So
16:54
5:38
6
Kyle Davis
So
16:56
5:39
7
James Pineda
So
17:36
5:52
11
Dylan Klemp
So
17:41
5:54
15
Noah Santiago
So
17:41
5:54
16
Ryan Payan
So
17:57
5:59
22
2 Alta Loma HS
4-4-3-3-2
Gap: 1:17
88:49
17:46
5:55
92 Noah Sepulveda
So
16:52
5:37
5
Joshua Wheeler
So
17:51
5:57
18
Victor Maldonado
So
17:51
5:57
19
Erik Seymour
So
18:06
6:02
24
Aaron Gallemore
So
18:09
6:03
26
Isaiah Little
So
19:16
6:25
45
Alex Estrada
So
20:19
6:46
53
3 Rancho Cucamonga HS
9-5-4-4-3
Gap: 0:34
89:34
17:55
5:58
102 Julian Gutierrez
So
17:37
5:52
14
Jaden Cox
So
17:46
5:55
17
Nicholas Delgado
So
17:53
5:58
21
Chandler Stainbrook
So
18:06
6:02
23
Daniel Espinal
So
18:11
6:04
27
Anthony Ramirez
So
19:03
6:21
41
Kolby Ratigan
So
19:18
6:26
46
4 Paloma Valley HS
1-1-2-2-4
Gap: 2:46
89:48
17:58
5:59
110 Tye Handel
So
16:44
5:35
1
Tristan Silva
So
16:51
5:37
4
Trevor Coenen
So
17:53
5:58
20
Michael Nusser
So
18:51
6:17
38
Bryce Acosta
So
19:29
6:30
47
Daniel Sanchez
So
19:48
6:36
48
Jacob Flores
So
19:50
6:37
49
5 Great Oak
6-8-7-6-5
Gap: 1:11
91:25
18:17
6:06
137 Declan Clause
So
17:26
5:49
10
Jacob Ek
So
18:24
6:08
30
Davis Han
So
18:28
6:09
31
Daniel Lowery
So
18:29
6:10
32
Carl Lundgren
So
18:38
6:13
34








6 Chino Hills HS
7-6-6-7-6
Gap: 1:08
91:37
18:19
6:06
143 Varun Patel
So
17:36
5:52
12
Luis Miranda
So
18:07
6:02
25
Ama Nsek
So
18:30
6:10
33
Nicholas Mercer
So
18:39
6:13
36
Gabe Berry
So
18:44
6:15
37
Kyle Ileto
So
18:53
6:18
39
Alexander Greene
So
19:08
6:23
43
7 Corona HS
2-3-4-5-7
Gap: 3:06
92:36
18:31
6:10
153 Manuel Conteras
So
16:48
5:36
2
Blake Starbuck
So
17:00
5:40
8
Javier Vazquez
So
19:05
6:22
42
Miguel Alarcon
So
19:50
6:37
50
Eduardo Lopez
So
19:54
6:38
51








8 Los Osos HS
5-6-8-8-8
Gap: 3:04
94:09
18:50
6:17
175 Luke Mason
So
17:19
5:46
9
Andrew Oravets
So
18:14
6:05
28
Duncan Carlmark
So
19:00
6:20
40
Scott Kiehl
So
19:15
6:25
44
Tyler Gazzaniga
So
20:22
6:47
54
Michael Finn
So
20:23
6:48
55
Nour Ghonim
So
21:41
7:14
59
9 Etiwanda HS
8-9-8-9-9
Gap: 2:57
95:13
19:03
6:21
185 Jonathan Chi
So
17:37
5:52
13
Willam Mendez
So
18:22
6:07
29
Jesus Lopez
So
18:39
6:13
35
Louis Sobero
So
20:03
6:41
52
Edwin Arroyo
So
20:33
6:51
56








10 Upland HS
10-10-10-10-10
Gap: 2:29
109:24
21:53
7:18
298 Wilmer Hernandez
So
20:39
6:53
57
Thomas Foster
So
21:29
7:10
58
Nicholas Valdiviez
So
21:47
7:16
60
Erickson Granados
So
22:23
7:28
61
Andrew Stone
So
23:07
7:42
62
Roberto Rojo
So
23:12
7:44
63
Christopher Theis
So
23:26
7:49
64
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Anthony Pierce Sr Rancho Cucamonga HS 16:24.8 5:28
2 Thomas Payne Sr Vista Murrieta HS 16:28.8 5:30
3 Aaren Cortes Jr Rancho Cucamonga HS 16:54.5 5:38
4 Andrew Ross Jr Vista Murrieta HS 17:17.8 5:46
5 Nick Brandao Jr Vista Murrieta HS 17:18.2 5:46
6 Preston Dodson Sr Riverside Poly HS 17:20.8 5:47
7 Elliot Sanchez Jr Rancho Cucamonga HS 17:25.1 5:48
8 Michael Atwell Sr Riverside Poly HS 17:26.8 5:49
9 Connor Jenkins Sr Paloma Valley HS 17:28.1 5:49
10 Alberto Najera Sr Vista Murrieta HS 17:30.7 5:50
11 Slater Solis Jr Santiago HS 17:34 5:51
12 Jeremy Spiker Sr Vista Murrieta HS 17:37.3 5:52
13 Abram Torres Jr Rancho Verde HS 17:37.5 5:53
14 Sean Heredia Sr Corona HS 17:40.3 5:53
15 Erik Meckstroft Jr Corona HS 17:45.1 5:55
16 Trent Unkefer Sr Etiwanda HS 17:46.6 5:56
17 Julian Meneses Jr Vista Murrieta HS 17:48.1 5:56
18 Jeremy Garcia Jr Riverside Poly HS 17:49.8 5:57
19 Malique Berry Sr Corona HS 17:52.4 5:57
20 Danny Ibarra So Heritage HS 17:55.8 5:59
21 Deion Molina Jr Riverside Poly HS 17:59.3 6:00
22 Eddie Mariscal Sr Corona HS 18:00.1 6:00
23 Karl Baynall Sr Etiwanda HS 18:02.4 6:01
24 Tyler Zubak Sr Santiago HS 18:04 6:01
25 Aaron German So Rancho Verde HS 18:10.6 6:04
26 Nicholas Paquette Jr Great Oak 18:14.1 6:05 1/5 12/31 10/19
27 Hakan Larsson Jr Great Oak 18:15.1 6:05 2/5 13/31 8/17
28 Jaret Prahl Jr La Quinta HS 18:23.2 6:08
29 Joel Montalvo Jr La Quinta HS 18:23.5 6:08
30 Mason Boren Jr Corona HS 18:27.6 6:09
31 Peter Van Riper Jr Vista Murrieta HS 18:29.5 6:10
32 Byron Diaz Jr Santiago HS 18:31.9 6:11
33 Macray Beatty Jr Great Oak 18:33.7 6:11 3/5 19/31 6/17
34 Christian Sanchez Jr Rancho Cucamonga HS 18:34.1 6:11
35 Garrett Pickron Sr Vista Murrieta HS 18:36.4 6:12
36 Robert Guzman Sr Centennial HS 18:36.6 6:12
37 Sergio Gonzalez Jr La Quinta HS 18:37 6:12
38 Alejandro Escalante Jr Corona HS 18:39 6:13
39 Jaryd Weink Sr Chino Hills HS 18:43.2 6:14
40 Christian Ventura Sr Heritage HS 18:44.1 6:15
41 Shane Casperson Jr Cajon HS 18:45.1 6:15
42 Joseph Malaro Jr Cajon HS 18:48 6:16
43 Yera Nanan Sr Rancho Cucamonga HS 18:49 6:16
44 Steven Lara Jr Centennial HS 18:49.9 6:17
45 Chase Nalitt Sr Great Oak 18:50.5 6:17 4/5 22/31 5/16 16:28 16:28
46 Ralphie Montoya Jr La Quinta HS 18:51.8 6:17
47 Cameron Hunt Jr Chino Hills HS 18:53.8 6:18
48 Filip Buettner Sr Los Osos HS 18:55.8 6:19
49 Christian Meyer Jr Paloma Valley HS 19:00.6 6:20
50 Jeffrey Hernandez Sr Centennial HS 19:02.4 6:21
51 Chris Eynon Jr Paloma Valley HS 19:04.4 6:21
52 Sean Thao So Vista Murrieta HS 19:08.7 6:23
53 Dylan Owen Sr Vista Murrieta HS 19:11.4 6:24
54 Brandon Enyeart Sr Riverside Poly HS 19:11.6 6:24
55 Bryce Rogers Jr Great Oak 19:11.9 6:24 5/5 26/31 5/14 18:02 18:02 17:38
56 Antonio Vasquez Jr Paloma Valley HS 19:12.2 6:24
57 Diego Jimenez So Coachella Valley HS 19:12.5 6:24
58 Jose Batalla Jr Centennial HS 19:14.9 6:25
59 Steven Taylor Jr Cajon HS 19:20.2 6:27
60 Avery Jauregui So Etiwanda HS 19:20.7 6:27
61 Chris Placcentia Jr Rancho Cucamonga HS 19:22.4 6:27
62 Alex Vu Jr Corona HS 19:25.4 6:28
63 Thomas Donovan Jr Riverside Poly HS 19:26.3 6:29
64 Jacob Struble Jr Corona HS 19:27.2 6:29
65 Austin Turner Sr Santiago HS 19:29.4 6:30
66 Clifford Jiang Jr Rancho Cucamonga HS 19:32 6:31
67 Jonathan Lepe Jr Rancho Verde HS 19:34.1 6:31
68 Josemanuel Perez So Norco HS 19:35.1 6:32
69 Blake Gabel Jr Chino Hills HS 19:37.3 6:32
70 Sam Hoel Jr Chino Hills HS 19:38.9 6:33
71 Leo Gutierrez Sr Temecula Valley HS 19:41.1 6:34
72 Brandon Jorgenson Sr Riverside Poly HS 19:45.4 6:35
73 Ty Hunsaker So Norco HS 19:45.6 6:35
74 Gonzalo Galindo Jr Jr Rancho Verde HS 19:50 6:37
75 Kai Mierez So Heritage HS 19:53.3 6:38
76 Andy Vollmond Sr Vista Murrieta HS 19:53.5 6:38
77 Rommel Esquivel So La Quinta HS 19:54.7 6:38
78 Christopher Marmo So Santiago HS 19:55.8 6:39
79 Conner Bradley Jr Corona HS 19:57.5 6:39
80 Justin Gardetto So Norco HS 20:01 6:40
81 Dallin Tolley Sr Centennial HS 20:02 6:41
82 Joshua Jimenez-ibarra Jr Coachella Valley HS 20:02.8 6:41
83 Kenny Castaneda Jr Rancho Cucamonga HS 20:04.7 6:42
84 Freddie Rogue So Temecula Valley HS 20:06.3 6:42
85 Steven Granda Jr Rancho Verde HS 20:06.6 6:42
86 Andrew Ramos So Norco HS 20:10.5 6:44
87 Carlos Rondero Sr Corona HS 20:11.7 6:44
88 Anthony Rocha Jr La Quinta HS 20:23.7 6:48
89 Cristian Sandoval Jr Centennial HS 20:25 6:48
90 Jess Sanchez Jr Coachella Valley HS 20:28.4 6:49
91 Polo Valdivia So Heritage HS 20:32.7 6:51
92 Artie White Sr Riverside Poly HS 20:34.5 6:52
93 Nathan Palumbo Jr La Quinta HS 20:35.4 6:52
94 Silvestre Vera Jr Paloma Valley HS 20:36.6 6:52
95 Kevin Nelson Jr Riverside Poly HS 20:39.4 6:53
96 Will Doerr Jr Corona HS 20:45 6:55
97 Kobi Boltares Jr Centennial HS 20:50.8 6:57
98 Andrew Aguas Jr Centennial HS 20:57.9 6:59
99 Gerardo Cortez Jr La Quinta HS 20:59 7:00
100 Rosendo Castellanos So Heritage HS 21:02.5 7:01
101 Daniel Manzano Jr Heritage HS 21:06.9 7:02
102 Andrew Romero Fr Coachella Valley HS 21:13.6 7:05
103 Abraham Martinez Jr Centennial HS 21:19.2 7:06
104 Henery Ornelas Iv Jr Cajon HS 21:23.3 7:08
105 Andrew Alvarez Sr Rancho Cucamonga HS 21:36 7:12
106 Lenny Odell So Temecula Valley HS 21:37.8 7:13
107 Elias Valdivia So Heritage HS 21:50.6 7:17
108 Jimmy Pham Jr Corona HS 21:51.5 7:17
109 Tyler Adams Jr Chino Hills HS 22:20.9 7:27
110 Miguel Olvera Jr Coachella Valley HS 22:22.1 7:27
111 Kobe Almoite Jr Rancho Cucamonga HS 22:31.4 7:30
112 Anthony Riasmata Fr Heritage HS 22:58.5 7:40
113 David Padua Jr Rancho Verde HS 23:00.7 7:40
114 Matt Streb Jr Temecula Valley HS 23:07.6 7:43
115 Nathan Mcdaniel So Santiago HS 23:21.7 7:47
116 Troy Rodriguez So Norco HS 23:36.2 7:52
117 Francisco Hernandez Jr Rancho Cucamonga HS 23:39.1 7:53
118 Luis Cruz Fr Heritage HS 24:12.8 8:04
119 Michael Nguyen Jr Centennial HS 24:14.5 8:05
120 Xavier Silva Jr La Quinta HS 24:16 8:05
121 Rodrigo Aguilar Jr Coachella Valley HS 24:49 8:16
122 Ezequiel Zurita So Heritage HS 24:52.1 8:17
123 Andrew Hough Fr Heritage HS 28:09.6 9:23
124 Adam Soto Jr Alta Loma HS 42:20.1 14:07
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Vista Murrieta HS
2-2-1-1-1
Gap: 1:09
86:13
17:15
5:45
33 Thomas Payne
Sr
16:29
5:30
2
Andrew Ross
Jr
17:18
5:46
4
Nick Brandao
Jr
17:18
5:46
5
Alberto Najera
Sr
17:31
5:50
10
Jeremy Spiker
Sr
17:37
5:52
12
Julian Meneses
Jr
17:48
5:56
16
Peter Van Riper
Jr
18:30
6:10
29
2 Rancho Cucamonga HS
1-1-1-2-2
Gap: 2:24
88:08
17:38
5:53
81 Anthony Pierce
Sr
16:25
5:28
1
Aaren Cortes
Jr
16:55
5:38
3
Elliot Sanchez
Jr
17:25
5:48
7
Christian Sanchez
Jr
18:34
6:11
32
Yera Nanan
Sr
18:49
6:16
38
Chris Placcentia
Jr
19:22
6:27
51
Clifford Jiang
Jr
19:32
6:31
55
3 Corona HS
7-4-4-4-3
Gap: 0:47
89:46
17:57
5:59
96 Sean Heredia
Sr
17:40
5:53
14
Erik Meckstroft
Jr
17:45
5:55
15
Malique Berry
Sr
17:52
5:57
18
Eddie Mariscal
Sr
18:00
6:00
21
Mason Boren
Jr
18:28
6:09
28
Alejandro Escalante
Jr
18:39
6:13
35
Alex Vu
Jr
19:25
6:28
52
4 Riverside Poly HS
3-3-3-3-4
Gap: 1:51
89:48
17:58
5:59
97 Preston Dodson
Sr
17:21
5:47
6
Michael Atwell
Sr
17:27
5:49
8
Jeremy Garcia
Jr
17:50
5:57
17
Deion Molina
Jr
17:59
6:00
20
Brandon Enyeart
Sr
19:12
6:24
46
Thomas Donovan
Jr
19:26
6:29
53
Brandon Jorgenson
Sr
19:45
6:35
60
5 Great Oak
9-7-6-6-5
Gap: 0:58
93:05
18:37
6:12
167 Nicholas Paquette
Jr
18:14
6:05
24
Hakan Larsson
Jr
18:15
6:05
25
Macray Beatty
Jr
18:34
6:11
31
Chase Nalitt
Sr
18:51
6:17
40
Bryce Rogers
Jr
19:12
6:24
47








6 Santiago HS
5-5-5-5-6
Gap: 2:22
93:35
18:43
6:14
182 Slater Solis
Jr
17:34
5:51
11
Tyler Zubak
Sr
18:04
6:01
22
Byron Diaz
Jr
18:32
6:11
30
Austin Turner
Sr
19:29
6:30
54
Christopher Marmo
So
19:56
6:39
65
Nathan Mcdaniel
So
23:22
7:47
85




7 La Quinta HS
10-9-7-7-7
Gap: 1:32
94:10
18:50
6:17
192 Jaret Prahl
Jr
18:23
6:08
26
Joel Montalvo
Jr
18:24
6:08
27
Sergio Gonzalez
Jr
18:37
6:12
34
Ralphie Montoya
Jr
18:52
6:17
41
Rommel Esquivel
So
19:55
6:38
64
Anthony Rocha
Jr
20:24
6:48
71
Nathan Palumbo
Jr
20:35
6:52
75
8 Paloma Valley HS
4-8-9-8-8
Gap: 3:09
95:22
19:04
6:21
221 Connor Jenkins
Sr
17:28
5:49
9
Christian Meyer
Jr
19:01
6:20
43
Chris Eynon
Jr
19:04
6:21
45
Antonio Vasquez
Jr
19:12
6:24
48
Silvestre Vera
Jr
20:37
6:52
76








9 Rancho Verde HS
6-6-8-9-9
Gap: 2:29
95:19
19:04
6:21
223 Abram Torres
Jr
17:38
5:53
13
Aaron German
So
18:11
6:04
23
Jonathan Lepe
Jr
19:34
6:31
56
Gonzalo Galindo Jr
Jr
19:50
6:37
62
Steven Granda
Jr
20:07
6:42
69
David Padua
Jr
23:01
7:40
84




10 Centennial HS
11-11-10-10-10
Gap: 1:25
95:46
19:09
6:23
233 Robert Guzman
Sr
18:37
6:12
33
Steven Lara
Jr
18:50
6:17
39
Jeffrey Hernandez
Sr
19:02
6:21
44
Jose Batalla
Jr
19:15
6:25
50
Dallin Tolley
Sr
20:02
6:41
67
Cristian Sandoval
Jr
20:25
6:48
72
Kobi Boltares
Jr
20:51
6:57
77
11 Heritage HS
8-10-11-11-11
Gap: 3:07
98:08
19:38
6:33
271 Danny Ibarra
So
17:56
5:59
19
Christian Ventura
Sr
18:44
6:15
37
Kai Mierez
So
19:53
6:38
63
Polo Valdivia
So
20:33
6:51
74
Rosendo Castellanos
So
21:03
7:01
78
Daniel Manzano
Jr
21:07
7:02
79
Elias Valdivia
So
21:51
7:17
81
12 Chino Hills HS
12-12-12-12-12
Gap: 3:38
99:14
19:51
6:37
277 Jaryd Weink
Sr
18:43
6:14
36
Cameron Hunt
Jr
18:54
6:18
42
Blake Gabel
Jr
19:37
6:32
58
Sam Hoel
Jr
19:39
6:33
59
Tyler Adams
Jr
22:21
7:27
82








13 Norco HS
14-14-13-13-13
Gap: 4:01
103:08
20:38
6:53
340 Josemanuel Perez
So
19:35
6:32
57
Ty Hunsaker
So
19:46
6:35
61
Justin Gardetto
So
20:01
6:40
66
Andrew Ramos
So
20:11
6:44
70
Troy Rodriguez
So
23:36
7:52
86








14 Coachella Valley HS
13-13-14-14-14
Gap: 3:10
103:19
20:40
6:53
353 Diego Jimenez
So
19:13
6:24
49
Joshua Jimenez-ibarra
Jr
20:03
6:41
68
Jess Sanchez
Jr
20:28
6:49
73
Andrew Romero
Fr
21:14
7:05
80
Miguel Olvera
Jr
22:22
7:27
83
Rodrigo Aguilar
Jr
24:49
8:16
87




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Raymon Ornelas Fr Eleanor Roosevelt HS 15:58.6 5:20
2 Wayne Richards Fr Eleanor Roosevelt HS 16:46.4 5:35
3 Tyler Spencer Fr Eleanor Roosevelt HS 16:51.2 5:37
4 Matthew Lieberman Fr Eleanor Roosevelt HS 16:57.1 5:39
5 Joshua Potts Fr Eleanor Roosevelt HS 17:01.8 5:41
6 David Lozano Fr Chino Hills HS 17:07.4 5:42
7 Marco Ospina Fr Los Osos HS 17:09.4 5:43
8 Marcos Milla Fr Santiago HS 17:16.5 5:46
9 Jack Fitzpatrick Fr Santiago HS 17:30.4 5:50
10 Seth Lucio Fr Great Oak 17:35.6 5:52 1/13 7/31 5/18
11 Mason Guy Fr Temecula Valley HS 17:37.2 5:52
12 Darius Riley Fr Rancho Cucamonga HS 17:42.8 5:54
13 Humberto Gonzalez Fr Rancho Verde HS 17:48.2 5:56
14 Partick Tai Fr Chino Hills HS 17:53.2 5:58
15 Chandler Vankouwenberg Fr Chino Hills HS 17:55.3 5:58
16 Andrew Gutierrez Fr Great Oak 18:04.3 6:01 2/13 11/31 4/18 You ROCK! (SBP)
17 Adrian Lopez Fr Rancho Verde HS 18:07.2 6:02
18 Luis Bugarin Fr Corona HS 18:08.7 6:03
19 Blake Hare Fr Etiwanda HS 18:12.9 6:04
20 Joey Carpenter Fr Santiago HS 18:15 6:05
21 Parker Burgett Fr Great Oak 18:20.8 6:07 3/13 14/31 4/17
22 David Sweigart Fr Alta Loma HS 18:22 6:07
23 Cooper Mello Fr La Quinta HS 18:24.3 6:08
24 Daniel Homza Fr Great Oak 18:27.4 6:09 4/13 16/31 2/16
25 Blake Laclaire Fr Los Osos HS 18:28.2 6:09
26 Marco Arambula Fr La Quinta HS 18:29.9 6:10
27 Anthony Chi Fr Centennial HS 18:30.7 6:10
28 Nathan Trujillo Fr Santiago HS 18:31.6 6:11
29 Tyler Heil Fr Chino Hills HS 18:34.4 6:11
30 Chris Salazar Fr Great Oak 18:44.5 6:15 5/13 21/31 2/16
31 Michael Utterback Fr Riverside Poly HS 18:50.3 6:17
32 Robert Dunn Fr Great Oak 18:52.2 6:17 6/13 23/31 1/15
33 Justin Flores Fr Vista Murrieta HS 18:55.3 6:18
34 Fernando Gomez Fr Great Oak 18:56.3 6:19 7/13 24/31 1/12
35 Michael Chien Fr Chino Hills HS 18:57.4 6:19
36 Miguel Urena Fr Alta Loma HS 18:59.6 6:20
37 Mac Ward Fr Temecula Valley HS 19:01.2 6:20
38 Daniel Aceves Fr Rancho Cucamonga HS 19:01.5 6:21
39 Aidan Garcia Fr Santiago HS 19:01.8 6:21
40 Noah Adams Fr Great Oak 19:03.6 6:21 8/13 25/31 1/9 You ROCK! (SBP)
41 Dereck Tai Fr Chino Hills HS 19:06 6:22
42 Lerenzo Gipsun Fr Riverside Poly HS 19:06.8 6:22
43 Jesse Higgins Fr Corona HS 19:08.4 6:23
44 Brayden Kohler Fr Centennial HS 19:09.6 6:23
45 Spencer Jenkins Fr Los Osos HS 19:09.9 6:23
46 Robert Allen Fr Eleanor Roosevelt HS 19:11.2 6:24
47 Ali Soto Fr Rancho Cucamonga HS 19:12.1 6:24
48 Andrew Clements Fr Alta Loma HS 19:13.9 6:25
49 Richard Guzman Fr Chino Hills HS 19:15.5 6:25
50 Ian Hughes Fr Riverside Poly HS 19:16.7 6:26
51 Zachary Mapes Fr Great Oak 19:18.1 6:26 9/13 27/31 1/7 You ROCK! (SBP)
52 Jake Burgi Fr Los Osos HS 19:18.3 6:26
53 Sammy Abrego Fr Los Osos HS 19:18.5 6:26
54 Adrian Rodriguez Fr Vista Murrieta HS 19:20.5 6:27
55 Camden Sandberg Fr Santiago HS 19:22.3 6:27
56 Hector Vasquez Fr Great Oak 19:23.4 6:28 10/13 28/31 1/6
57 Noah Larkins Fr Los Osos HS 19:23.9 6:28
58 Branden Jacks Fr Santiago HS 19:24.1 6:28
59 Philip Mota Fr Etiwanda HS 19:24.6 6:28
60 Bryce Mcmanigal Fr Riverside Poly HS 19:26.7 6:29
61 Brandon Mendoza So Corona HS 19:27.3 6:29
62 Zachary Rees Fr Santiago HS 19:28 6:29
63 Aaron Perry Fr Chino Hills HS 19:31.8 6:31
64 Christian Degrood Fr Riverside Poly HS 19:37.4 6:32
65 Miguel Villegas Fr Norco HS 19:37.7 6:33
66 Jason Perez Fr Alta Loma HS 19:38.8 6:33
67 Reed Bullock Fr Corona HS 19:42.7 6:34
68 Nathen Rivas Fr Rancho Verde HS 19:43.1 6:34
69 Ethan Mathews Fr Rancho Cucamonga HS 19:44.7 6:35
70 Chandler Plummer Fr Los Osos HS 19:45 6:35
71 Derek Kutsunai Fr Chino Hills HS 19:46.3 6:35
72 Miguel Alonso Fr Etiwanda HS 19:47 6:36
73 Joden Cadsap Fr Temecula Valley HS 19:48.7 6:36
74 Kyle Icban Fr Great Oak 19:49.1 6:36 11/13 29/31 1/6
75 Saul Acevedo Fr Santiago HS 19:51.2 6:37
76 Nathaniel Legaspi Fr Santiago HS 19:53.3 6:38
77 Abdon Zavaleta Fr Alta Loma HS 19:56.1 6:39
78 Elijah Garcia Fr Etiwanda HS 19:59.7 6:40
79 Dylan Gervasio Fr Alta Loma HS 19:59.9 6:40
80 Tyler Seward Fr Vista Murrieta HS 20:02.8 6:41
81 Kevin Lopez Fr Eleanor Roosevelt HS 20:04 6:41
82 Eddie Rodriguez Fr Eleanor Roosevelt HS 20:06.3 6:42
83 Matt Ruiz Fr Paloma Valley HS 20:08.9 6:43
84 Joseph Swasey Fr Chino Hills HS 20:09.6 6:43
85 Jason Gumbayon Fr Vista Murrieta HS 20:10.3 6:43
86 Cj Punzalan Fr Los Osos HS 20:15.9 6:45
87 Adrian Perez Fr Rancho Cucamonga HS 20:17 6:46
88 Brandon Currens Fr La Quinta HS 20:17.7 6:46
89 Riley White Fr Riverside Poly HS 20:21.1 6:47
90 Justyn Schoulten Fr Paloma Valley HS 20:21.4 6:47
91 Jaie Pineda Fr Corona HS 20:22.3 6:47
92 Carlos Hernandez Fr Rancho Cucamonga HS 20:22.5 6:48
93 Brandon Quiroga Fr Rancho Cucamonga HS 20:28 6:49
94 Nero Lagura Fr Chino Hills HS 20:28.8 6:50
95 Justin Ewell Fr Rancho Cucamonga HS 20:29.6 6:50
96 Conner Gibson Fr Paloma Valley HS 20:38.5 6:53
97 Hector Herrera Fr Riverside Poly HS 20:39.2 6:53
98 Joe Taylor Fr Vista Murrieta HS 20:43.1 6:54
99 Ethan Barr Fr Centennial HS 20:43.6 6:55
100 Drew Ramos Fr Los Osos HS 20:45.9 6:55
101 Mitchell Saxby Fr Great Oak 20:47.2 6:56 12/13 30/31 1/3
102 Leonardo Almaraz Fr Etiwanda HS 20:48.7 6:56
103 Ricardo Ramirez Fr Rancho Verde HS 20:52.3 6:57
104 Sael Garcia Fr Paloma Valley HS 20:54.9 6:58
105 Bailey Nellesen Fr Norco HS 20:56.9 6:59
106 Aaron Oravets Fr Los Osos HS 20:57.3 6:59
107 Anthony Ortiz Fr Paloma Valley HS 20:59.9 7:00
108 Luc Ledgetter Fr Temecula Valley HS 21:00.8 7:00
109 Parker Moore Fr Riverside Poly HS 21:02.4 7:01
110 Andrew Combalecer Fr Los Osos HS 21:03.7 7:01
111 Jordan Young Fr Rancho Cucamonga HS 21:03.9 7:01
112 Mark Rivas Fr Norco HS 21:07.3 7:02
113 Luis De La Cruz Fr Rancho Verde HS 21:09.2 7:03
114 James Knight Fr Centennial HS 21:09.9 7:03
115 Caelan Reliford Fr Rancho Cucamonga HS 21:12.2 7:04
116 Gino Dominguez Fr Vista Murrieta HS 21:21.7 7:07
117 Carlo Benjamin Fr Paloma Valley HS 21:29.4 7:10
118 Justin Howard Fr Chino Hills HS 21:37 7:12
119 Andrew Nguyen Fr Centennial HS 21:49.4 7:16
120 Jonnathan Muresan Fr Norco HS 21:57.1 7:19
121 Alex Pulopot Fr Temecula Valley HS 21:57.3 7:19
122 Adrian Adame Fr Temecula Valley HS 22:12.2 7:24
123 Markus Galarza Fr Chino Hills HS 22:18.1 7:26
124 Riley Champion Fr Corona HS 22:25.6 7:29
125 Jonathan Baker Fr Vista Murrieta HS 22:31.3 7:30
126 Jake Dances Fr Temecula Valley HS 22:38.4 7:33
127 Matthew Banaticla Fr Chino Hills HS 22:40.1 7:33
128 Aaron Farha Fr Great Oak 22:41.4 7:34 13/13 31/31 2/2
129 Juan Montero Garzon Fr Rancho Cucamonga HS 22:50.8 7:37
130 Hector Ardon Fr Rancho Cucamonga HS 22:55.9 7:39
131 Angel Gonzales Fr Cajon HS 23:02.3 7:41
132 Branden Bolanos Fr Santiago HS 23:08.2 7:43
133 Chrisopher Armas Fr Alta Loma HS 23:10.1 7:43
134 Mason Zepnick Fr Centennial HS 23:19.9 7:47
135 Jacob Hoel Fr Chino Hills HS 23:25.3 7:48
136 Joey Mann Fr Temecula Valley HS 23:36.7 7:52
137 Nolan Abril Fr Paloma Valley HS 23:37.2 7:52
138 Jonathan Churich Fr Alta Loma HS 23:39.4 7:53
139 Thomas Wootton Fr Norco HS 23:40.6 7:54
140 Nolan Baily Fr Temecula Valley HS 23:43.3 7:54
141 Jacob Gonzales Fr Alta Loma HS 23:52.7 7:58
142 Jacob Mc Cann Fr Etiwanda HS 24:04.8 8:02
143 Hector Delgado Fr Norco HS 25:05.4 8:22
144 Josiah Valdez Fr Chino Hills HS 25:06 8:22
145 Ben Cifuentes Fr Alta Loma HS 26:15.8 8:45
146 Benjamin Petersen Fr Centennial HS 26:32.2 8:51
147 Sampson Golles Fr Alta Loma HS 29:18 9:46
148 Andrew Richards Fr Cajon HS 36:44.5 12:15
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Eleanor Roosevelt HS
1-1-1-1-1
Gap: 1:03
83:35
16:43
5:34
15 Raymon Ornelas
Fr
15:59
5:20
1
Wayne Richards
Fr
16:46
5:35
2
Tyler Spencer
Fr
16:51
5:37
3
Matthew Lieberman
Fr
16:57
5:39
4
Joshua Potts
Fr
17:02
5:41
5
Robert Allen
Fr
19:11
6:24
43
Kevin Lopez
Fr
20:04
6:41
70
2 Chino Hills HS
2-3-2-2-2
Gap: 1:50
90:28
18:06
6:02
95 David Lozano
Fr
17:07
5:42
6
Partick Tai
Fr
17:53
5:58
14
Chandler Vankouwenberg
Fr
17:55
5:58
15
Tyler Heil
Fr
18:34
6:11
27
Michael Chien
Fr
18:57
6:19
33
Dereck Tai
Fr
19:06
6:22
38
Richard Guzman
Fr
19:16
6:25
46
3 Great Oak
5-4-4-4-3
Gap: 1:09
91:13
18:15
6:05
98 Seth Lucio
Fr
17:36
5:52
10
Andrew Gutierrez
Fr
18:04
6:01
16
Parker Burgett
Fr
18:21
6:07
21
Daniel Homza
Fr
18:27
6:09
23
Chris Salazar
Fr
18:45
6:15
28
Robert Dunn
Fr
18:52
6:17
30
Fernando Gomez
Fr
18:56
6:19
32
4 Santiago HS
4-2-3-3-4
Gap: 1:45
90:35
18:07
6:02
100 Marcos Milla
Fr
17:17
5:46
8
Jack Fitzpatrick
Fr
17:30
5:50
9
Joey Carpenter
Fr
18:15
6:05
20
Nathan Trujillo
Fr
18:32
6:11
26
Aidan Garcia
Fr
19:02
6:21
37
Camden Sandberg
Fr
19:22
6:27
51
Branden Jacks
Fr
19:24
6:28
53
5 Los Osos HS
3-6-5-5-5
Gap: 2:09
93:24
18:41
6:14
170 Marco Ospina
Fr
17:09
5:43
7
Blake Laclaire
Fr
18:28
6:09
24
Spencer Jenkins
Fr
19:10
6:23
42
Jake Burgi
Fr
19:18
6:26
48
Sammy Abrego
Fr
19:19
6:26
49
Noah Larkins
Fr
19:24
6:28
52
Chandler Plummer
Fr
19:45
6:35
63
6 Alta Loma HS
11-9-8-7-6
Gap: 1:34
96:10
19:14
6:25
226 David Sweigart
Fr
18:22
6:07
22
Miguel Urena
Fr
19:00
6:20
34
Andrew Clements
Fr
19:14
6:25
45
Jason Perez
Fr
19:39
6:33
59
Abdon Zavaleta
Fr
19:56
6:39
66
Dylan Gervasio
Fr
20:00
6:40
68
Chrisopher Armas
Fr
23:10
7:43
101
7 Riverside Poly HS
13-12-11-8-7
Gap: 0:47
96:18
19:16
6:25
227 Michael Utterback
Fr
18:50
6:17
29
Lerenzo Gipsun
Fr
19:07
6:22
39
Ian Hughes
Fr
19:17
6:26
47
Bryce Mcmanigal
Fr
19:27
6:29
55
Christian Degrood
Fr
19:37
6:32
57
Riley White
Fr
20:21
6:47
74
Hector Herrera
Fr
20:39
6:53
80
7 Rancho Cucamonga HS
7-8-7-6-7
Gap: 2:34
95:58
19:12
6:24
227 Darius Riley
Fr
17:43
5:54
12
Daniel Aceves
Fr
19:02
6:21
36
Ali Soto
Fr
19:12
6:24
44
Ethan Mathews
Fr
19:45
6:35
62
Adrian Perez
Fr
20:17
6:46
73
Carlos Hernandez
Fr
20:23
6:48
77
Brandon Quiroga
Fr
20:28
6:49
78
9 Corona HS
9-10-10-9-9
Gap: 2:14
96:49
19:22
6:27
250 Luis Bugarin
Fr
18:09
6:03
18
Jesse Higgins
Fr
19:08
6:23
40
Brandon Mendoza
So
19:27
6:29
56
Reed Bullock
Fr
19:43
6:34
60
Jaie Pineda
Fr
20:22
6:47
76
Riley Champion
Fr
22:26
7:29
98




10 Rancho Verde HS
8-5-6-10-10
Gap: 3:21
97:40
19:32
6:31
265 Humberto Gonzalez
Fr
17:48
5:56
13
Adrian Lopez
Fr
18:07
6:02
17
Nathen Rivas
Fr
19:43
6:34
61
Ricardo Ramirez
Fr
20:52
6:57
84
Luis De La Cruz
Fr
21:09
7:03
90








11 Etiwanda HS
10-13-12-12-11
Gap: 2:36
98:13
19:39
6:33
287 Blake Hare
Fr
18:13
6:04
19
Philip Mota
Fr
19:25
6:28
54
Miguel Alonso
Fr
19:47
6:36
64
Elijah Garcia
Fr
20:00
6:40
67
Leonardo Almaraz
Fr
20:49
6:56
83
Jacob Mc Cann
Fr
24:05
8:02
105




12 Temecula Valley HS
6-7-9-11-12
Gap: 4:20
99:25
19:53
6:38
295 Mason Guy
Fr
17:37
5:52
11
Mac Ward
Fr
19:01
6:20
35
Joden Cadsap
Fr
19:49
6:36
65
Luc Ledgetter
Fr
21:01
7:00
88
Alex Pulopot
Fr
21:57
7:19
96
Adrian Adame
Fr
22:12
7:24
97
Jake Dances
Fr
22:38
7:33
100
13 Vista Murrieta HS
14-14-14-13-13
Gap: 1:48
99:12
19:50
6:37
303 Justin Flores
Fr
18:55
6:18
31
Adrian Rodriguez
Fr
19:21
6:27
50
Tyler Seward
Fr
20:03
6:41
69
Jason Gumbayon
Fr
20:10
6:43
72
Joe Taylor
Fr
20:43
6:54
81
Gino Dominguez
Fr
21:22
7:07
92
Jonathan Baker
Fr
22:31
7:30
99
14 Centennial HS
12-11-13-14-14
Gap: 3:19
101:23
20:17
6:46
333 Anthony Chi
Fr
18:31
6:10
25
Brayden Kohler
Fr
19:10
6:23
41
Ethan Barr
Fr
20:44
6:55
82
James Knight
Fr
21:10
7:03
91
Andrew Nguyen
Fr
21:49
7:16
94
Mason Zepnick
Fr
23:20
7:47
102
Benjamin Petersen
Fr
26:32
8:51
107
15 Paloma Valley HS
16-16-15-15-15
Gap: 0:51
103:04
20:37
6:52
397 Matt Ruiz
Fr
20:09
6:43
71
Justyn Schoulten
Fr
20:21
6:47
75
Conner Gibson
Fr
20:39
6:53
79
Sael Garcia
Fr
20:55
6:58
85
Anthony Ortiz
Fr
21:00
7:00
87
Carlo Benjamin
Fr
21:29
7:10
93
Nolan Abril
Fr
23:37
7:52
103
16 Norco HS
15-15-16-16-16
Gap: 4:03
107:20
21:28
7:09
432 Miguel Villegas
Fr
19:38
6:33
58
Bailey Nellesen
Fr
20:57
6:59
86
Mark Rivas
Fr
21:07
7:02
89
Jonnathan Muresan
Fr
21:57
7:19
95
Thomas Wootton
Fr
23:41
7:54
104
Hector Delgado
Fr
25:05
8:22
106




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Fr 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 0:31
95:34
19:07
6:22
20 Robert Dunn
Fr
18:52
6:17
1
Fernando Gomez
Fr
18:56
6:19
2
Noah Adams
Fr
19:04
6:21
3
Zachary Mapes
Fr
19:18
6:26
6
Hector Vasquez
Fr
19:23
6:28
8
Kyle Icban
Fr
19:49
6:36
15
Mitchell Saxby
Fr
20:47
6:56
26
2 Chino Hills HS
2-2-2-2-2
Gap: 1:04
97:49
19:34
6:31
54 Dereck Tai
Fr
19:06
6:22
4
Richard Guzman
Fr
19:16
6:25
5
Aaron Perry
Fr
19:32
6:31
12
Derek Kutsunai
Fr
19:46
6:35
14
Joseph Swasey
Fr
20:10
6:43
19
Nero Lagura
Fr
20:29
6:50
23
Justin Howard
Fr
21:37
7:12
31
3 Santiago HS
3-3-3-3-3
Gap: 0:31
97:59
19:36
6:32
61 Camden Sandberg
Fr
19:22
6:27
7
Branden Jacks
Fr
19:24
6:28
10
Zachary Rees
Fr
19:28
6:29
11
Saul Acevedo
Fr
19:51
6:37
16
Nathaniel Legaspi
Fr
19:53
6:38
17
Branden Bolanos
Fr
23:08
7:43
34




4 Los Osos HS
4-4-4-4-4
Gap: 1:33
101:08
20:14
6:45
94 Noah Larkins
Fr
19:24
6:28
9
Chandler Plummer
Fr
19:45
6:35
13
Cj Punzalan
Fr
20:16
6:45
20
Drew Ramos
Fr
20:46
6:55
25
Aaron Oravets
Fr
20:57
6:59
27
Andrew Combalecer
Fr
21:04
7:01
28




5 Rancho Cucamonga HS
6-5-5-5-5
Gap: 0:50
103:36
20:43
6:54
126 Carlos Hernandez
Fr
20:23
6:48
21
Brandon Quiroga
Fr
20:28
6:49
22
Justin Ewell
Fr
20:30
6:50
24
Jordan Young
Fr
21:04
7:01
29
Caelan Reliford
Fr
21:12
7:04
30
Juan Montero Garzon
Fr
22:51
7:37
32
Hector Ardon
Fr
22:56
7:39
33
6 Alta Loma HS
5-6-6-6-6
Gap: 6:16
116:58
23:24
7:48
164 Dylan Gervasio
Fr
20:00
6:40
18
Chrisopher Armas
Fr
23:10
7:43
35
Jonathan Churich
Fr
23:39
7:53
36
Jacob Gonzales
Fr
23:53
7:58
37
Ben Cifuentes
Fr
26:16
8:45
38
Sampson Golles
Fr
29:18
9:46
39




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

11 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 3 mi
Fr D1 Raymon Ornelas, Fr, 15:58.6, Eleanor Roosevelt HS Eleanor Roosevelt HS, 83:35.1, 15
Fr D2-3 Devon Smart, Fr, 17:33.8, Murrieta Valley HS Murrieta Valley HS, 93:09.8, 44
JV D1 Anthony Pierce, Sr, 16:24.8, Rancho Cucamonga HS Vista Murrieta HS, 86:12.8, 33
JV D2-3 Christian Martinez, Jr, 17:05.5, Ontario HS Grand Terrace HS, 91:28.7, 50
JV D4-5 David Aranda, Jr, 17:33.5, Sherman Burroughs HS Sherman Burroughs HS, 92:13.9, 27
So D1 Jozef Chavez, So, 16:37.5, Eleanor Roosevelt HS Vista Murrieta HS, 85:56.4, 42
So D2-3 Manuel Ramirez, So, 16:06.4, Sultana HS Sultana HS, 84:50.1, 25
V D1 Andrew Graciano, Sr, 15:46.1, Eleanor Roosevelt HS Eleanor Roosevelt HS, 82:42.8, 87
V D2-3 Christian Sharp, Sr, 15:47.5, Redlands East Valley HS West Valley HS, 82:10.3, 71
V D4-5 Christian Schultz, Jr, 16:22.8, Sherman Burroughs HS Sherman Burroughs HS, 85:51.8, 25
V Sweeps Jeremiah Bias, Sr, 15:08.6, Vista del Lago HS Rubidoux HS, 78:49.4, 49

All Girls Races

9 races + combined.