Great Oak Results from the Inland Empire Challenge at Riverside City XC Course on 10/13/18

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Angeles, Aaliyah So So 21:30.2 7:10 3 16/61 8/10 27/33 1/3 20:54
Buckley, Lauren So V 18:40.9 6:14 3 16/91 4/6 5/33 1/13 17:56
Buncab, Isabelle Jr V 18:50.4 6:17 3 22/91 5/6 7/33 1/13 18:23
Cahill, Abigail Jr JV 20:52 6:57 3 7/81 3/5 23/33 1/14 18:35
Candray, Katya Sr V 19:03.4 6:21 3 11/73 5/7 10/33 1/11 18:21
Carlton, Natalie So So 20:17.9 6:46 3 7/61 3/10 19/33 1/10 20:02
Clause, Bella Jr V 19:13.8 6:25 3 35/91 6/6 11/33 2/12 18:02
Deboard, Keira Fr Fr 19:57.1 6:39 3 4/65 1/5 15/33 3/13 19:26
Gonzales, Adela So So 22:23.4 7:28 3 29/61 9/10 30/33 1/3 21:47
Hall, Carley Fr Fr 26:05.4 8:42 3 61/65 5/5 33/33 6/7 20:27
Harrison, Kendall Jr V 18:06.8 6:02 3 7/91 2/6 2/33 2/14 18:32
(0:25,2.2)
18:32
(0:25,2.2)
18:00 You ROCK! (LR, PR)
Jilek, Caroline So V 18:58 6:19 3 8/73 3/7 8/33 1/11 18:03
Johnson, Ivy Jr V 18:37.1 6:12 3 5/73 1/7 4/33 5/12 18:09
Larsen, Alex Jr JV 20:01.5 6:41 3 3/81 1/5 16/33 3/18 19:14
Lonsdale, Megan Jr JV 20:06.8 6:42 3 4/81 2/5 18/33 1/16 19:17 You ROCK! (DSR)
Mandel, Georgie So So 19:38.4 6:33 3 3/61 1/10 14/33 3/12 18:45 18:45 17:57
Mcguire, Mady Jr JV 21:46 7:15 3 21/81 5/5 28/33 1/8 19:43
Medranda, Zoe Jr V 19:14.2 6:25 3 12/73 6/7 12/33 1/11 18:41
Nevens, Julia So So 20:23.7 6:48 3 8/61 4/10 20/33 1/7 19:49
Peck, Brandi Fr Fr 20:37.5 6:53 3 7/65 2/5 22/33 2/12 20:53
(0:15,1.2)
You ROCK! (DPR)
Richter, Elizabeth Sr V 18:50.1 6:17 3 7/73 2/7 6/33 1/12 18:18 18:18 17:38 You ROCK! (DSR)
Robbins, Ainslee Fr V 19:00.5 6:20 3 9/73 4/7 9/33 1/11 18:45
Robles, Julia Fr Fr 21:53.9 7:18 3 22/65 3/5 29/33 4/11 22:13
(0:19,1.4)
You ROCK! (DPR)
Robles, Olivia So So 21:05.9 7:02 3 10/61 6/10 24/33 1/3 20:58
Rogers, Josie Sr V 19:26.7 6:29 3 15/73 7/7 13/33 1/5 18:31
Ronalds, Samantha Jr JV 21:25.3 7:08 3 15/81 4/5 25/33 1/11 20:28
Rossmiller, Kloey Fr Fr 24:10.2 8:03 3 50/65 4/5 32/33 6/8 24:07
Santos, Katrina So So 21:29.5 7:10 3 15/61 7/10 26/33 1/3
Taggett, Chloe So So 20:25.5 6:49 3 9/61 5/10 21/33 1/6 20:43
(0:17,1.4)
You ROCK! (DPR)
Tan, Charmaine So So 23:36.7 7:52 3 45/61 10/10 31/33 1/2 23:10
Torza, Divine Fr V 18:10.6 6:04 3 8/91 3/6 3/33 1/13 18:39
(0:28,2.5)
You ROCK! (DPR)
Weidler, Brianna So V 18:06 6:02 3 6/91 1/6 1/33 5/15 17:36 You ROCK! (SBP)
Weidler, Kylie So So 20:04.9 6:42 3 6/61 2/10 17/33 1/11 You ROCK! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/13 91:55
0:44
3 6:08 6:02 6:17 58 6:08 86:33 86:12 Brianna Weidler (6), Kendall Harrison (7), Divine Torza (8), Lauren Buckley (16), Isabelle Buncab (21)
V 1st 5 1/11 94:29
0:26
3 6:18 6:12 6:21 40 6:18 86:33 86:12 Ivy Johnson (5), Elizabeth Richter (7), Caroline Jilek (8), Ainslee Robbins (9), Katya Candray (11)
So 1st 5 1/6 100:50
0:47
3 6:43 6:33 6:49 20 6:43 Georgie Mandel (2), Kylie Weidler (3), Natalie Carlton (4), Julia Nevens (5), Chloe Taggett (6)
So 2nd 5 1/2 110:06
2:31
3 7:20 7:02 7:52 17 7:20 Olivia Robles (1), Katrina Santos (2), Aaliyah Angeles (3), Adela Gonzales (4), Charmaine Tan (7)
JV 1st 5 1/8 104:12
1:45
3 6:57 6:41 7:15 32 6:57 Alex Larsen (1), Megan Lonsdale (2), Abigail Cahill (5), Samantha Ronalds (10), Mady Mcguire (14)
Fr 1st 5 5/7 112:44
6:08
3 7:31 6:39 8:42 110 7:01 Keira Deboard (4), Brandi Peck (7), Julia Robles (21), Kloey Rossmiller (36), Carley Hall (42)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jacqueline Duarte So Chino Hills HS 17:20.4 5:47
2 Rios Amber So Colony HS 17:30.9 5:50
3 Keryn Casteel So Colony HS 17:42.2 5:54
4 Danielle Gee Jr Yucaipa HS 17:55.8 5:59
5 Emmi Von Scherr Fr La Quinta HS 17:58.9 6:00
6 Brianna Weidler So Great Oak 18:06 6:02 1/6 1/33 5/15 You ROCK! (SBP)
7 Kendall Harrison Jr Great Oak 18:06.8 6:02 2/6 2/33 2/14 18:32
(0:25)
18:32
(0:25)
You ROCK! (LR, PR)
8 Divine Torza Fr Great Oak 18:10.6 6:04 3/6 3/33 1/13
9 Diana Bautista So Santiago HS 18:14.1 6:05
10 Allie Scimia So Rancho Cucamonga HS 18:16.8 6:06
11 Lanie Schemenauer Sr Rancho Cucamonga HS 18:27.5 6:09
12 Kaitlyn Townsend Fr Yucaipa HS 18:29.2 6:10
13 Lauren Jauregui Jr Chino Hills HS 18:34.8 6:12
14 Allyson Abandonato Fr Santiago HS 18:36.1 6:12
15 Natalia Muro So Chaffey HS 18:39.1 6:13
16 Lauren Buckley So Great Oak 18:40.9 6:14 4/6 5/33 1/13
17 Sofia Dominguez Sr San Bernardino HS 18:44 6:15
18 Elena Umana Jr Riverside Poly HS 18:44.7 6:15
19 Kalista Tibbels So Riverside Poly HS 18:46.4 6:15
20 Carly Marshall So Riverside Poly HS 18:47.3 6:16
21 Britney Solis Sr Bloomington HS 18:48.7 6:16
22 Isabelle Buncab Jr Great Oak 18:50.4 6:17 5/6 7/33 1/13
23 Alana Nagy Jr Sherman E. Burroughs HS 18:52.9 6:18
24 Brooke Stevenson Jr Granite Hills HS 18:54.8 6:18
25 Katelyn Meza Jr Santiago HS 19:03.2 6:21
26 Madison Oswalt Jr Santiago HS 19:04.2 6:21
27 Symone Koppel Fr Granite Hills HS 19:04.9 6:22
28 Francine Ansley Sr La Quinta HS 19:06.4 6:22
29 Madison Kuhn Jr Rancho Cucamonga HS 19:08.9 6:23
30 Marisa Cole Fr Yucaipa HS 19:09.1 6:23
31 Samantha Velazquez Sr Santiago HS 19:09.4 6:23
32 Jessica Brazeau So Santiago HS 19:11.9 6:24
33 Miranda Mcgarry So Chino Hills HS 19:13 6:24
34 Cassidy Jarish So Yucaipa HS 19:13.4 6:24
35 Bella Clause Jr Great Oak 19:13.8 6:25 6/6 11/33 2/12
36 Alyssa Rezner So Santiago HS 19:14.5 6:25
37 Jalina Lindstrom Fr Granite Hills HS 19:14.9 6:25
38 Erica Mueller Fr Yucaipa HS 19:15.1 6:25
39 Georgina Ansley So La Quinta HS 19:15.8 6:25
40 Rachel Sherman Sr La Quinta HS 19:16.2 6:25
41 Helena Valdez Sr Riverside Poly HS 19:16.7 6:26
42 Molly May So Xavier College Prep 19:25.8 6:29
43 Madeline Acosta Jr Sherman E. Burroughs HS 19:27.5 6:29
44 Myah Peters Jr Rancho Cucamonga HS 19:28.9 6:30
45 Samantha Garcia So Yucaipa HS 19:36.4 6:32
46 Ashley Rodriguez So Bloomington HS 19:38.8 6:33
47 Abby Bacca Sr Colony HS 19:45.4 6:35
48 Vanessa Heredia Sr Chaffey HS 19:46.8 6:36
49 Genna Rice Fr Rancho Cucamonga HS 19:47.9 6:36
50 Savana May So Xavier College Prep 19:50.3 6:37
51 Elizabeth Iniguez Jr Chaffey HS 19:52.8 6:38
52 Caroline Hele Jr Granite Hills HS 19:54.2 6:38
53 Camila Rodriguez Jr Bloomington HS 19:57.5 6:39
54 Veronica Rios So Bloomington HS 19:58.3 6:39
55 Gabriela Rangel Jr San Bernardino HS 20:03.3 6:41
56 Taylor Beck Sr Yucaipa HS 20:06 6:42
57 Megan Medina Jr Patriot HS 20:08.4 6:43
58 Cayedelen Cano Sr Chino Hills HS 20:08.6 6:43
59 Kayla Hudson Sr Chino Hills HS 20:10.4 6:43
60 Kayla Bergin Jr Granite Hills HS 20:11.4 6:44
61 Belinda Oceguera So Chino Hills HS 20:11.9 6:44
62 Monique Verdusco Fr La Quinta HS 20:11.9 6:44
63 Angie Esqueda Jr Bloomington HS 20:20.9 6:47
64 Mia Limon Jr Xavier College Prep 20:24.1 6:48
65 Rebecca Faylor Jr Rancho Cucamonga HS 20:24.9 6:48
66 Itzel Chavez Sr La Quinta HS 20:26.1 6:49
67 Monica Ramirez Sr Bloomington HS 20:26.2 6:49
68 Caitlyn Cortes Sr Chino Hills HS 20:29.9 6:50
69 Jocelyn Gallardo Fr Colony HS 20:30.6 6:50
70 Alejandra Cortez Fr Colony HS 20:31 6:50
71 Teresa Rangel Sr Riverside Poly HS 20:34 6:51
72 Kylie Griffith Jr Sherman E. Burroughs HS 20:35.8 6:52
73 Emile Ruiz Jr Rancho Cucamonga HS 20:44.4 6:55
74 Jesenia Lopez So Bloomington HS 20:53 6:58
75 Ashley Waters Jr La Quinta HS 20:55 6:58
76 Angie Carroll So Xavier College Prep 20:57.2 6:59
77 Katelyn Salas Jr Xavier College Prep 21:03.3 7:01
78 Arlene Rios Sr Chaffey HS 21:08.4 7:03
79 Soleil Russo So Riverside Poly HS 21:15.3 7:05
80 Jasmin Brickett So Granite Hills HS 21:31.5 7:11
81 Lauren Vigrass Jr Riverside Poly HS 21:44.5 7:15
82 Elliotte Abernathy Fr Sherman E. Burroughs HS 21:53 7:18
83 Adriana Rodriquez Sr Colony HS 21:54.3 7:18
84 Mikayla Szobonya Fr Granite Hills HS 22:14.4 7:25
85 Alondra Arevalo Fr Colony HS 22:20.8 7:27
86 Alyson Mcclellan Jr Xavier College Prep 22:27.8 7:29
87 Maddie Reardon Jr Xavier College Prep 22:32.6 7:31
88 Vivienne Gomez So Chaffey HS 22:43.2 7:34
89 Taylor Frisbee Fr Sherman E. Burroughs HS 24:03.9 8:01
90 Janelle Flores Fr Sherman E. Burroughs HS 24:04.1 8:01
91 Kathleen Faulkinbury Fr Sherman E. Burroughs HS 34:41.3 11:34
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
5-2-1-1-1
Gap: 0:44
91:55
18:23
6:08
58 Brianna Weidler
So
18:06
6:02
6
Kendall Harrison
Jr
18:07
6:02
7
Divine Torza
Fr
18:11
6:04
8
Lauren Buckley
So
18:41
6:14
16
Isabelle Buncab
Jr
18:50
6:17
21
Bella Clause
Jr
19:14
6:25
34




2 Santiago HS
6-6-4-2-2
Gap: 0:55
94:07
18:49
6:16
102 Diana Bautista
So
18:14
6:05
9
Allyson Abandona
Fr
18:36
6:12
14
Katelyn Meza
Jr
19:03
6:21
24
Madison Oswalt
Jr
19:04
6:21
25
Samantha Velazque
Sr
19:09
6:23
30
Jessica Brazeau
So
19:12
6:24
31
Alyssa Rezner
So
19:15
6:25
35
3 Yucaipa HS
3-4-2-3-3
Gap: 1:19
94:03
18:49
6:16
115 Danielle Gee
Jr
17:56
5:59
4
Kaitlyn Townsend
Fr
18:29
6:10
12
Marisa Cole
Fr
19:09
6:23
29
Cassidy Jarish
So
19:13
6:24
33
Erica Mueller
Fr
19:15
6:25
37
Samantha Garcia
So
19:36
6:32
44
Taylor Beck
Sr
20:06
6:42
54
4 Rancho Cucamonga HS
7-5-5-4-4
Gap: 1:31
95:10
19:02
6:21
140 Allie Scimia
So
18:17
6:06
10
Lanie Schemena
Sr
18:28
6:09
11
Madison Kuhn
Jr
19:09
6:23
28
Myah Peters
Jr
19:29
6:30
43
Genna Rice
Fr
19:48
6:36
48
Rebecca Faylor
Jr
20:25
6:48
62
Emile Ruiz
Jr
20:44
6:55
70
5 Chino Hills HS
1-3-3-6-5
Gap: 2:50
95:27
19:05
6:22
157 Jacqueli Duarte
So
17:20
5:47
1
Lauren Jauregui
Jr
18:35
6:12
13
Miranda Mcgarry
So
19:13
6:24
32
Cayedele Cano
Sr
20:09
6:43
55
Kayla Hudson
Sr
20:10
6:43
56
Belinda Oceguera
So
20:12
6:44
58
Caitlyn Cortes
Sr
20:30
6:50
65
6 Riverside Poly HS
9-8-7-5-6
Gap: 1:49
96:09
19:14
6:25
162 Elena Umana
Jr
18:45
6:15
17
Kalista Tibbels
So
18:46
6:15
18
Carly Marshall
So
18:47
6:16
19
Helena Valdez
Sr
19:17
6:26
40
Teresa Rangel
Sr
20:34
6:51
68
Soleil Russo
So
21:15
7:05
76
Lauren Vigrass
Jr
21:45
7:15
78
7 La Quinta HS
4-7-8-7-7
Gap: 2:13
95:49
19:10
6:23
168 Emmi Von Scherr
Fr
17:59
6:00
5
Francine Ansley
Sr
19:06
6:22
27
Georgina Ansley
So
19:16
6:25
38
Rachel Sherman
Sr
19:16
6:25
39
Monique Verdusco
Fr
20:12
6:44
59
Itzel Chavez
Sr
20:26
6:49
63
Ashley Waters
Jr
20:55
6:58
72
8 Colony HS
2-1-6-8-8
Gap: 3:00
96:00
19:12
6:24
184 Rios Amber
So
17:31
5:50
2
Keryn Casteel
So
17:42
5:54
3
Abby Bacca
Sr
19:45
6:35
46
Jocelyn Gallardo
Fr
20:31
6:50
66
Alejandr Cortez
Fr
20:31
6:50
67
Adriana Rodrique
Sr
21:54
7:18
80
Alondra Arevalo
Fr
22:21
7:27
82
9 Granite Hills HS
12-9-9-9-9
Gap: 1:17
97:20
19:28
6:29
193 Brooke Stevenso
Jr
18:55
6:18
23
Symone Koppel
Fr
19:05
6:22
26
Jalina Lindstro
Fr
19:15
6:25
36
Caroline Hele
Jr
19:54
6:38
51
Kayla Bergin
Jr
20:11
6:44
57
Jasmin Brickett
So
21:32
7:11
77
Mikayla Szobonya
Fr
22:14
7:25
81
10 Bloomington HS
10-12-11-10-10
Gap: 1:32
98:44
19:45
6:35
230 Britney Solis
Sr
18:49
6:16
20
Ashley Rodrigue
So
19:39
6:33
45
Camila Rodrigue
Jr
19:58
6:39
52
Veronica Rios
So
19:58
6:39
53
Angie Esqueda
Jr
20:21
6:47
60
Monica Ramirez
Sr
20:26
6:49
64
Jesenia Lopez
So
20:53
6:58
71
11 Chaffey HS
8-10-10-11-11
Gap: 4:04
102:10
20:26
6:49
272 Natalia Muro
So
18:39
6:13
15
Vanessa Heredia
Sr
19:47
6:36
47
Elizabet Iniguez
Jr
19:53
6:38
50
Arlene Rios
Sr
21:08
7:03
75
Vivienne Gomez
So
22:43
7:34
85








12 Xavier College Prep
13-13-13-13-12
Gap: 1:38
101:41
20:20
6:47
298 Molly May
So
19:26
6:29
41
Savana May
So
19:50
6:37
49
Mia Limon
Jr
20:24
6:48
61
Angie Carroll
So
20:57
6:59
73
Katelyn Salas
Jr
21:03
7:01
74
Alyson Mcclella
Jr
22:28
7:29
83
Maddie Reardon
Jr
22:33
7:31
84
12 Sherman E. Burroughs HS
11-11-12-12-12
Gap: 5:11
104:53
20:59
7:00
298 Alana Nagy
Jr
18:53
6:18
22
Madeline Acosta
Jr
19:28
6:29
42
Kylie Griffith
Jr
20:36
6:52
69
Elliotte Abernath
Fr
21:53
7:18
79
Taylor Frisbee
Fr
24:04
8:01
86
Janelle Flores
Fr
24:04
8:01
87
Kathleen Faulkinb
Fr
34:41
11:34
88
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Caitlin Billman Sr Murrieta Valley HS 17:53.8 5:58
2 Riley Rodriguez Fr Upland HS 18:08.9 6:03
3 Shay Pederson Fr Alta Loma HS 18:18.7 6:06
4 Laila Wright Jr Etiwanda HS 18:35.5 6:12
5 Ivy Johnson Jr Great Oak 18:37.1 6:12 1/7 4/33 5/12
6 Michelle Barajas Jr Fontana HS 18:45.5 6:15
7 Elizabeth Richter Sr Great Oak 18:50.1 6:17 2/7 6/33 1/12 18:18 18:18
8 Caroline Jilek So Great Oak 18:58 6:19 3/7 8/33 1/11
9 Ainslee Robbins Fr Great Oak 19:00.5 6:20 4/7 9/33 1/11
10 Jasmine Munoz Fr Etiwanda HS 19:01.6 6:21
11 Katya Candray Sr Great Oak 19:03.4 6:21 5/7 10/33 1/11
12 Zoe Medranda Jr Great Oak 19:14.2 6:25 6/7 12/33 1/11
13 Victoria Ervin Sr Etiwanda HS 19:21.4 6:27
14 Pamela Bowen Sr Alta Loma HS 19:22.6 6:28
15 Josie Rogers Sr Great Oak 19:26.7 6:29 7/7 13/33 1/5
16 Elizabeth Bermudez Sr Temecula Valley HS 19:30.8 6:30
17 Dakota Hirst Jr Murrieta Valley HS 19:31.9 6:31
18 Audrie Torres Sr Etiwanda HS 19:37.1 6:32
19 Brianna Macias Sr Beaumont HS 19:39.7 6:33
20 Michelle Mendoza Jr Temecula Valley HS 19:40.2 6:33
21 Naketris Kirk So Vista Murrieta HS 19:41.8 6:34
22 Josephine Bennetts Fr Murrieta Valley HS 19:42.5 6:34
23 Isabella Powers Sr Yucaipa HS 19:43.9 6:35
24 Ava Nouchi Jr Centennial HS 19:45.5 6:35
25 Olivia Hanley Jr Upland HS 19:46 6:35
26 Sofia Castaneda Jr Alta Loma HS 19:49.7 6:37
27 Taylor Howell Sr Etiwanda HS 19:50.8 6:37
28 Victoria Escanuelas Fr Etiwanda HS 19:51.6 6:37
29 Anastasia Navarro Sr Temecula Valley HS 19:52.7 6:38
30 Karlie Bogan Fr Temecula Valley HS 19:54.4 6:38
31 Noemi Velazquez Perales Sr Fontana HS 19:56 6:39
32 Arianna Hedtke Sr Upland HS 20:01.2 6:40
33 Paige Thamer Fr Temecula Valley HS 20:03.6 6:41
34 Idaly Nunez Jr Alta Loma HS 20:12.8 6:44
35 Quinn Benitez Jr Yucaipa HS 20:14.6 6:45
36 Anna Runyan Fr Yucaipa HS 20:15.5 6:45
37 Brianna Potter Jr Vista Murrieta HS 20:16.3 6:45
38 Madilyn Herrera Sr Temecula Valley HS 20:17.8 6:46
39 Savannah Ganter Fr Yucaipa HS 20:19 6:46
40 Andee Epstein Fr Etiwanda HS 20:26.2 6:49
41 Morgan Hirst Jr Murrieta Valley HS 20:31.5 6:51
42 Cindy Rubio-carrillo Jr Fontana HS 20:35.6 6:52
43 Nicole Martinez Sr Beaumont HS 20:36 6:52
44 Brianna Mendez-espain Jr Temecula Valley HS 20:38.8 6:53
45 Natalie Garcia So Fontana HS 20:39.2 6:53
46 Emily Bein Sr Alta Loma HS 20:40.2 6:53
47 Sonya Nevis Sr Beaumont HS 20:58.7 7:00
48 Kasey Magana Jr Vista Murrieta HS 21:03.8 7:01
49 Katie Varela Jr Centennial HS 21:07.1 7:02
50 Alexis Arias So Beaumont HS 21:10.8 7:04
51 Kierra Smith Jr Beaumont HS 21:16.1 7:05
52 Celena Velasquez Sr Beaumont HS 21:17.9 7:06
53 Nyia Adamson Jr Alta Loma HS 21:19.5 7:07
54 Carlee Wilkinson So Yucaipa HS 21:26.4 7:09
55 Hailey Buchholz Sr Murrieta Valley HS 21:27.1 7:09
56 Hailey Schneider Jr Vista Murrieta HS 21:32.7 7:11
57 Paige Siegel Sr Vista Murrieta HS 21:37.2 7:12
58 Macy Parris Sr Vista Murrieta HS 21:37.5 7:13
59 Kayla Hermosillo So Fontana HS 21:43.2 7:14
60 Shaila Ramos Fr Upland HS 21:46.5 7:16
61 Eryka Veana Fr Yucaipa HS 21:47.8 7:16
62 Antonia Castro Jr Upland HS 21:52.9 7:18
63 Linda Reyes Fr Fontana HS 21:55.2 7:18
64 Victoria Jillcott Jr Beaumont HS 22:13.9 7:25
65 Bailey Hanson Fr Murrieta Valley HS 22:18.6 7:26
66 Olivia Moseley Jr Upland HS 22:49.9 7:37
67 Audrey Selvaggio Fr Yucaipa HS 23:02.8 7:41
68 Ivette Adame Jr Rialto HS 23:30.8 7:50
69 Miriam Villegas Sr Rialto HS 25:32.1 8:31
70 Jennifer Hernandez Sr Rialto HS 26:02.8 8:41
71 Ruby Rodriguez Fr Rialto HS 26:17.3 8:46
72 Miriam Hurtado Jr Rialto HS 27:30.3 9:10
73 Ashley Avila So Rialto HS 31:45.7 10:35
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
5-1-1-1-1
Gap: 0:26
94:29
18:54
6:18
40 Ivy Johnson
Jr
18:37
6:12
5
Elizabet Richter
Sr
18:50
6:17
7
Caroline Jilek
So
18:58
6:19
8
Ainslee Robbins
Fr
19:01
6:20
9
Katya Candray
Sr
19:03
6:21
11
Zoe Medranda
Jr
19:14
6:25
12
Josie Rogers
Sr
19:27
6:29
15
2 Etiwanda HS
4-2-2-2-2
Gap: 1:15
96:26
19:17
6:26
71 Laila Wright
Jr
18:36
6:12
4
Jasmine Munoz
Fr
19:02
6:21
10
Victoria Ervin
Sr
19:21
6:27
13
Audrie Torres
Sr
19:37
6:32
18
Taylor Howell
Sr
19:51
6:37
26
Victoria Escanuel
Fr
19:52
6:37
27
Andee Epstein
Fr
20:26
6:49
39
3 Alta Loma HS
3-3-4-3-3
Gap: 2:22
98:24
19:41
6:34
120 Shay Pederson
Fr
18:19
6:06
3
Pamela Bowen
Sr
19:23
6:28
14
Sofia Castaned
Jr
19:50
6:37
25
Idaly Nunez
Jr
20:13
6:44
33
Emily Bein
Sr
20:40
6:53
45
Nyia Adamson
Jr
21:20
7:07
51




4 Temecula Valley HS
7-6-6-5-4
Gap: 0:33
99:02
19:48
6:36
125 Elizabet Bermudez
Sr
19:31
6:30
16
Michelle Mendoza
Jr
19:40
6:33
20
Anastasi Navarro
Sr
19:53
6:38
28
Karlie Bogan
Fr
19:54
6:38
29
Paige Thamer
Fr
20:04
6:41
32
Madilyn Herrera
Sr
20:18
6:46
37
Brianna Mendez-e
Jr
20:39
6:53
43
5 Murrieta Valley HS
1-4-3-4-5
Gap: 3:33
99:07
19:49
6:36
133 Caitlin Billman
Sr
17:54
5:58
1
Dakota Hirst
Jr
19:32
6:31
17
Josephin Bennetts
Fr
19:43
6:34
22
Morgan Hirst
Jr
20:32
6:51
40
Hailey Buchholz
Sr
21:27
7:09
53
Bailey Hanson
Fr
22:19
7:26
63




6 Upland HS
2-5-5-6-6
Gap: 3:44
101:36
20:19
6:46
175 Riley Rodrigue
Fr
18:09
6:03
2
Olivia Hanley
Jr
19:46
6:35
24
Arianna Hedtke
Sr
20:01
6:40
31
Shaila Ramos
Fr
21:47
7:16
58
Antonia Castro
Jr
21:53
7:18
60
Olivia Moseley
Jr
22:50
7:37
64




7 Fontana HS
6-6-7-7-7
Gap: 2:58
101:40
20:20
6:47
178 Michelle Barajas
Jr
18:46
6:15
6
Noemi Velazque Perales
Sr
19:56
6:39
30
Cindy Rubio-ca
Jr
20:36
6:52
41
Natalie Garcia
So
20:39
6:53
44
Kayla Hermosil
So
21:43
7:14
57
Linda Reyes
Fr
21:55
7:18
61




8 Yucaipa HS
10-8-8-8-8
Gap: 1:43
101:59
20:24
6:48
182 Isabella Powers
Sr
19:44
6:35
23
Quinn Benitez
Jr
20:15
6:45
34
Anna Runyan
Fr
20:16
6:45
35
Savannah Ganter
Fr
20:19
6:46
38
Carlee Wilkinso
So
21:26
7:09
52
Eryka Veana
Fr
21:48
7:16
59
Audrey Selvaggi
Fr
23:03
7:41
65
9 Beaumont HS
8-10-10-9-9
Gap: 1:36
103:41
20:44
6:55
204 Brianna Macias
Sr
19:40
6:33
19
Nicole Martinez
Sr
20:36
6:52
42
Sonya Nevis
Sr
20:59
7:00
46
Alexis Arias
So
21:11
7:04
48
Kierra Smith
Jr
21:16
7:05
49
Celena Velasque
Sr
21:18
7:06
50
Victoria Jillcott
Jr
22:14
7:25
62
10 Vista Murrieta HS
9-8-9-10-10
Gap: 1:55
104:12
20:50
6:57
213 Naketris Kirk
So
19:42
6:34
21
Brianna Potter
Jr
20:16
6:45
36
Kasey Magana
Jr
21:04
7:01
47
Hailey Schneide
Jr
21:33
7:11
54
Paige Siegel
Sr
21:37
7:12
55
Macy Parris
Sr
21:38
7:13
56




11 Rialto HS
11-11-11-11-11
Gap: 4:00
128:53
25:47
8:36
340 Ivette Adame
Jr
23:31
7:50
66
Miriam Villegas
Sr
25:32
8:31
67
Jennifer Hernande
Sr
26:03
8:41
68
Ruby Rodrigue
Fr
26:17
8:46
69
Miriam Hurtado
Jr
27:30
9:10
70
Ashley Avila
So
31:46
10:35
71




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Elisa Huerta So Corona HS 18:56.7 6:19
2 Michelle Martinez So Centennial HS 19:26.6 6:29
3 Georgie Mandel So Great Oak 19:38.4 6:33 1/10 14/33 3/12 18:45 18:45
4 Joelle Perales So Eleanor Roosevelt HS 20:00.8 6:40
5 Sarah Helfand So Riverside Poly HS 20:04.7 6:42
6 Kylie Weidler So Great Oak 20:04.9 6:42 2/10 17/33 1/11 You ROCK! (SBP)
7 Natalie Carlton So Great Oak 20:17.9 6:46 3/10 19/33 1/10
8 Julia Nevens So Great Oak 20:23.7 6:48 4/10 20/33 1/7
9 Chloe Taggett So Great Oak 20:25.5 6:49 5/10 21/33 1/6
10 Olivia Robles So Great Oak 21:05.9 7:02 6/10 24/33 1/3
11 Kaitlyn Brandao So Vista Murrieta HS 21:10.1 7:03
12 Jazmin Cole So Vista Murrieta HS 21:18 7:06
13 Hailey Maxwell So Alta Loma HS 21:24.7 7:08
14 Karla Rosales So Santiago HS 21:28.2 7:09
15 Katrina Santos So Great Oak 21:29.5 7:10 7/10 26/33 1/3
16 Aaliyah Angeles So Great Oak 21:30.2 7:10 8/10 27/33 1/3
17 Eileen Barraza So La Quinta HS 21:33.5 7:11
18 Melissa Unzueta So Eleanor Roosevelt HS 21:37.1 7:12
19 Lindsey Smith So Vista Murrieta HS 21:39.2 7:13
20 Lana Santiago So Riverside Poly HS 21:47.5 7:16
21 Priscila Muro So Eleanor Roosevelt HS 21:54.9 7:18
22 Kaoriko Dubois So Vista Murrieta HS 22:03.7 7:21
23 Audrey Sheehan So Santiago HS 22:10.5 7:24
24 Isabel Avella So Riverside Poly HS 22:11.7 7:24
25 Kayla Castro So Alta Loma HS 22:15.5 7:25
26 Angelina Halter So Santiago HS 22:16.2 7:25
27 Sydney Devine So Santiago HS 22:17.6 7:26
28 Madison Madrid So Alta Loma HS 22:20.7 7:27
29 Adela Gonzales So Great Oak 22:23.4 7:28 9/10 30/33 1/3
30 Grace Swartz So Beaumont HS 22:24.9 7:28
31 Ana Calvillo So Centennial HS 22:28.3 7:29
32 Ally Patane So Vista Murrieta HS 22:28.7 7:30
33 Theresa Vo So Centennial HS 22:32.8 7:31
34 Cassie Galvez So Rancho Cucamonga HS 22:34.4 7:31
35 Tiffany Bachor So Santiago HS 22:40.8 7:34
36 Adriana Rosales So Santiago HS 22:41.2 7:34
37 Emily Stacer So Vista Murrieta HS 22:44.1 7:35
38 Alejandra Hernandez So Riverside Poly HS 22:57.9 7:39
39 Samantha Loring So Rancho Cucamonga HS 22:59.7 7:40
40 Madeline Pascua So Centennial HS 23:01.1 7:40
41 Kayla Macias So Santiago HS 23:11.3 7:44
42 Kelsey Guerrero So Vista Murrieta HS 23:16.9 7:46
43 Marina Miranda So Centennial HS 23:25.2 7:48
44 Jamie Clark So Vista Murrieta HS 23:27.7 7:49
45 Charmaine Tan So Great Oak 23:36.7 7:52 10/10 31/33 1/2
46 Samantha Maldonado So Santiago HS 23:40.9 7:54
47 Areli Galvez So La Quinta HS 23:44.8 7:55
48 Ruby Reyes So La Quinta HS 23:56.5 7:59
49 Maya Holguin So Corona HS 24:00.5 8:00
50 Kristen Castro So Alta Loma HS 24:02.3 8:01
51 Madison Currier So Yucaipa HS 24:10.6 8:04
52 Amanda Moriarty So Vista Murrieta HS 24:38.3 8:13
53 Adalie Adams So Yucaipa HS 24:42.7 8:14
54 Mikayla Sullivan So Santiago HS 25:01.2 8:20
55 Stephani Rocco So Corona HS 25:08.4 8:23
56 Lupita Jimenez So La Quinta HS 25:29.4 8:30
57 Nevada Aguilar So Alta Loma HS 25:52.6 8:38
58 Maya Sweiss So Yucaipa HS 26:59.2 9:00
59 Andrea Sanchez So Santiago HS 27:06.9 9:02
60 Makayla Davison So Santiago HS 27:13.3 9:04
61 Erica Collins So La Quinta HS 29:00.7 9:40
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
2-1-1-1-1
Gap: 0:47
100:50
20:10
6:43
20 Georgie Mandel
So
19:38
6:33
2
Kylie Weidler
So
20:05
6:42
3
Natalie Carlton
So
20:18
6:46
4
Julia Nevens
So
20:24
6:48
5
Chloe Taggett
So
20:26
6:49
6
Olivia Robles
So
21:06
7:02
7
Katrina Santos
So
21:30
7:10
12
2 Vista Murrieta HS
3-2-2-2-2
Gap: 1:19
108:40
21:44
7:15
68 Kaitlyn Brandao
So
21:10
7:03
8
Jazmin Cole
So
21:18
7:06
9
Lindsey Smith
So
21:39
7:13
14
Kaoriko Dubois
So
22:04
7:21
15
Ally Patane
So
22:29
7:30
22
Emily Stacer
So
22:44
7:35
26
Kelsey Guerrero
So
23:17
7:46
29
3 Santiago HS
5-4-3-3-3
Gap: 1:13
110:53
22:11
7:24
88 Karla Rosales
So
21:28
7:09
11
Audrey Sheehan
So
22:11
7:24
16
Angelina Halter
So
22:16
7:25
18
Sydney Devine
So
22:18
7:26
19
Tiffany Bachor
So
22:41
7:34
24
Adriana Rosales
So
22:41
7:34
25
Kayla Macias
So
23:11
7:44
28
4 Centennial HS
1-3-3-4-4
Gap: 3:59
110:54
22:11
7:24
102 Michelle Martinez
So
19:27
6:29
1
Ana Calvillo
So
22:28
7:29
21
Theresa Vo
So
22:33
7:31
23
Madeline Pascua
So
23:01
7:40
27
Marina Miranda
So
23:25
7:48
30








5 Alta Loma HS
4-4-5-5-5
Gap: 4:28
115:56
23:11
7:44
115 Hailey Maxwell
So
21:25
7:08
10
Kayla Castro
So
22:16
7:25
17
Madison Madrid
So
22:21
7:27
20
Kristen Castro
So
24:02
8:01
33
Nevada Aguilar
So
25:53
8:38
35








6 La Quinta HS
6-6-6-6-6
Gap: 7:27
123:45
24:45
8:15
146 Eileen Barraza
So
21:34
7:11
13
Areli Galvez
So
23:45
7:55
31
Ruby Reyes
So
23:57
7:59
32
Lupita Jimenez
So
25:29
8:30
34
Erica Collins
So
29:01
9:40
36








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: So 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 2:31
110:06
22:01
7:20
17 Olivia Robles
So
21:06
7:02
1
Katrina Santos
So
21:30
7:10
2
Aaliyah Angeles
So
21:30
7:10
3
Adela Gonzales
So
22:23
7:28
4
Charmain Tan
So
23:37
7:52
7








2 Santiago HS
2-2-2-2-2
Gap: 4:26
121:42
24:20
8:07
38 Adriana Rosales
So
22:41
7:34
5
Kayla Macias
So
23:11
7:44
6
Samantha Maldonad
So
23:41
7:54
8
Mikayla Sullivan
So
25:01
8:20
9
Andrea Sanchez
So
27:07
9:02
10
Makayla Davison
So
27:13
9:04
11




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kelsey Quinn Jr Etiwanda HS 19:38.3 6:33
2 Atalie Bogh Jr Yucaipa HS 19:39.6 6:33
3 Alex Larsen Jr Great Oak 20:01.5 6:41 1/5 16/33 3/18
4 Megan Lonsdale Jr Great Oak 20:06.8 6:42 2/5 18/33 1/16
5 Kaley Fisher Sr Santiago HS 20:11.4 6:44
6 Sydnee Edmonds Jr Santiago HS 20:34.2 6:51
7 Abigail Cahill Jr Great Oak 20:52 6:57 3/5 23/33 1/14
8 Emily Hickman So Temecula Valley HS 20:56.7 6:59
9 Xochilt Rodriguez Jr Corona HS 20:57.6 6:59
10 Camille Cortez Jr Chino Hills HS 20:58.2 6:59
11 Mikka Von Scherr Sr La Quinta HS 21:01.1 7:00
12 Riley Corcoran Jr Santiago HS 21:03.2 7:01
13 Alejandra Orozco-banderas Jr Rancho Cucamonga HS 21:03.9 7:01
14 Tori Cota Fr Chino Hills HS 21:13.6 7:05
15 Samantha Ronalds Jr Great Oak 21:25.3 7:08 4/5 25/33 1/11
16 Lauren Valencia Jr Etiwanda HS 21:28.3 7:09
17 Kayla Sasser Jr Beaumont HS 21:30.6 7:10
18 Ashley Glenn Fr Murrieta Valley HS 21:32 7:11
19 Tiffany Jones Sr Riverside Poly HS 21:38 7:13
20 Autumn Gamboa Jr La Quinta HS 21:40.7 7:14
21 Mady Mcguire Jr Great Oak 21:46 7:15 5/5 28/33 1/8
22 Karina Ojeda Jr La Quinta HS 21:49.5 7:17
23 Katy Cassaw Jr Temecula Valley HS 21:49.9 7:17
24 Leila Mor Jr Eleanor Roosevelt HS 21:50.4 7:17
25 Lauren Allison Aipa Sr Eleanor Roosevelt HS 21:51.1 7:17
26 Skylar Matthews Jr La Quinta HS 21:52.4 7:17
27 Makayla Coker Sr Rancho Cucamonga HS 21:53.1 7:18
28 Sydney Jensen Jr Santiago HS 21:54.6 7:18
29 Valerie Hernandez Jr Etiwanda HS 21:54.7 7:18
30 Kaden Mason Sr Yucaipa HS 21:55.8 7:19
31 Jessica Ramos Sr Upland HS 21:57.4 7:19
32 Sofia Salinas Jr La Quinta HS 22:08.4 7:23
33 Samantha Dives Jr Chino Hills HS 22:22.5 7:28
34 Hailey Taylor Jr Santiago HS 22:26.8 7:29
35 Lauren Storey Sr Santiago HS 22:27.2 7:29
36 Bailey Rodriguez Jr Alta Loma HS 22:27.4 7:29
37 Alyssa Strawter Jr Beaumont HS 22:31.6 7:31
38 Alexis Macias Jr Eleanor Roosevelt HS 22:34.9 7:32
39 Riley Martinez Jr Santiago HS 22:52.3 7:37
40 Kenia Verduzco Jr La Quinta HS 22:56.7 7:39
41 Nadia Aguilar Jr Alta Loma HS 23:02.2 7:41
42 Samantha Hassel So Chino Hills HS 23:08.3 7:43
43 Avila Brianna Jr Riverside Poly HS 23:11.1 7:44
44 Cristina Garcia Jr Centennial HS 23:14.4 7:45
45 Allison Jones Sr Santiago HS 23:18.1 7:46
46 Paola Velazquez Jr Eleanor Roosevelt HS 23:18.3 7:46
47 Jaycee Gerber Sr Temecula Valley HS 23:25.9 7:49
48 Mia Rocha-betancourt Jr Eleanor Roosevelt HS 23:28.1 7:49
49 Natalia Ibarra Jr Eleanor Roosevelt HS 23:31.9 7:51
50 Sophia Barrows So Chino Hills HS 23:43.7 7:55
51 Alexandria Ruzek Jr Murrieta Valley HS 23:46.3 7:55
52 Nicole Cisneros Jr Etiwanda HS 23:49.1 7:56
53 Ella Taylor So Murrieta Valley HS 23:54.1 7:58
54 Claire Evans Sr Alta Loma HS 23:59.9 8:00
55 Grace Su Fr Chino Hills HS 24:03.3 8:01
56 Kristen Bansil Jr Centennial HS 24:03.5 8:01
57 Hailey Collette Sr Santiago HS 24:11.6 8:04
58 Sarahi Verdin Sr Chaffey HS 24:24.3 8:08
59 Garza Melody Jr Corona HS 24:25.1 8:08
60 Ariel Maldanado So Chino Hills HS 25:02.4 8:21
61 Anguiano Natalie Jr Riverside Poly HS 25:04.7 8:22
62 Jimena Chavez Jr La Quinta HS 25:06 8:22
63 Christiane Reyna Fr Murrieta Valley HS 25:12.6 8:24
64 Ariana Cardoso Sr La Quinta HS 25:20.2 8:27
65 Sara Tolley Jr Centennial HS 25:24.2 8:28
66 April Valdez Sr La Quinta HS 25:26.8 8:29
67 Samantha Austin Jr Centennial HS 25:37.5 8:33
68 Marina Garcia Jr Alta Loma HS 25:53 8:38
69 Ximena Leon Sr Chaffey HS 26:20.9 8:47
70 Natalie Gonzalez So Chaffey HS 26:23.4 8:48
71 Kelsey Gomez Jr Centennial HS 26:27.6 8:49
72 Andrea Ramos Jr La Quinta HS 26:29.8 8:50
73 Erica Mora Jr Riverside Poly HS 26:51.6 8:57
74 Mia Maiden Sr Vista Murrieta HS 27:38.5 9:13
75 Daniela Vazquez Jr Riverside Poly HS 28:13.8 9:25
76 Cassandra Tafolla Sr Rancho Cucamonga HS 28:30.4 9:30
77 Daniella Reynolds So Murrieta Valley HS 29:34.2 9:51
78 Rose Averette Sr Beaumont HS 30:46.7 10:16
79 Jacklin Murillo Sr Centennial HS 30:53.9 10:18
80 Hailey Henyan Sr Santiago HS 32:15.6 10:45
81 Madison Reis Sr Rancho Cucamonga HS 34:53 11:38
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 1:45
104:12
20:50
6:57
32 Alex Larsen
Jr
20:02
6:41
1
Megan Lonsdale
Jr
20:07
6:42
2
Abigail Cahill
Jr
20:52
6:57
5
Samantha Ronalds
Jr
21:25
7:08
10
Mady Mcguire
Jr
21:46
7:15
14








2 Santiago HS
2-2-2-2-2
Gap: 2:15
106:10
21:14
7:05
56 Kaley Fisher
Sr
20:11
6:44
3
Sydnee Edmonds
Jr
20:34
6:51
4
Riley Corcoran
Jr
21:03
7:01
8
Sydney Jensen
Jr
21:55
7:18
19
Hailey Taylor
Jr
22:27
7:29
22
Lauren Storey
Sr
22:27
7:29
23
Riley Martinez
Jr
22:52
7:37
25
3 La Quinta HS
4-4-3-3-3
Gap: 1:07
108:32
21:42
7:14
73 Mikka Von Scherr
Sr
21:01
7:00
7
Autumn Gamboa
Jr
21:41
7:14
13
Karina Ojeda
Jr
21:50
7:17
15
Skylar Matthews
Jr
21:52
7:17
18
Sofia Salinas
Jr
22:08
7:23
20
Kenia Verduzco
Jr
22:57
7:39
26
Jimena Chavez
Jr
25:06
8:22
40
4 Chino Hills HS
3-3-4-4-4
Gap: 2:46
111:26
22:17
7:26
96 Camille Cortez
Jr
20:58
6:59
6
Tori Cota
Fr
21:14
7:05
9
Samantha Dives
Jr
22:23
7:28
21
Samantha Hassel
So
23:08
7:43
27
Sophia Barrows
So
23:44
7:55
33
Grace Su
Fr
24:03
8:01
36
Ariel Maldanad
So
25:02
8:21
38
5 Eleanor Roosevelt HS
7-5-5-5-5
Gap: 1:38
113:03
22:37
7:32
118 Leila Mor
Jr
21:50
7:17
16
Lauren Allison Aipa
Sr
21:51
7:17
17
Alexis Macias
Jr
22:35
7:32
24
Paola Velazque
Jr
23:18
7:46
30
Mia Rocha-be
Jr
23:28
7:49
31
Natalia Ibarra
Jr
23:32
7:51
32




6 Murrieta Valley HS
5-7-7-6-6
Gap: 8:02
123:59
24:48
8:16
168 Ashley Glenn
Fr
21:32
7:11
11
Alexandr Ruzek
Jr
23:46
7:55
34
Ella Taylor
So
23:54
7:58
35
Christia Reyna
Fr
25:13
8:24
41
Daniella Reynolds
So
29:34
9:51
47








7 Riverside Poly HS
6-6-6-7-7
Gap: 6:36
124:59
25:00
8:20
170 Tiffany Jones
Sr
21:38
7:13
12
Avila Brianna
Jr
23:11
7:44
28
Anguiano Natalie
Jr
25:05
8:22
39
Erica Mora
Jr
26:52
8:57
45
Daniela Vazquez
Jr
28:14
9:25
46








8 Centennial HS
8-8-8-8-8
Gap: 3:13
124:47
24:57
8:19
195 Cristina Garcia
Jr
23:14
7:45
29
Kristen Bansil
Jr
24:04
8:01
37
Sara Tolley
Jr
25:24
8:28
42
Samantha Austin
Jr
25:38
8:33
43
Kelsey Gomez
Jr
26:28
8:49
44
Jacklin Murillo
Sr
30:54
10:18
48




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jenna Lacuata Fr Eleanor Roosevelt HS 19:15.5 6:25
2 Isabella Smith Fr Vista Murrieta HS 19:38.3 6:33
3 Nathalia Dasilva Fr Eleanor Roosevelt HS 19:45.7 6:35
4 Keira Deboard Fr Great Oak 19:57.1 6:39 1/5 15/33 3/13
5 Nora Alfonso Fr Alta Loma HS 20:08.8 6:43
6 Cianna Jones Fr Santiago HS 20:10 6:43
7 Brandi Peck Fr Great Oak 20:37.5 6:53 2/5 22/33 2/12
8 Amari Guzman Fr Vista Murrieta HS 20:52.9 6:58
9 Emma Donlin Fr Rancho Cucamonga HS 20:58.1 6:59
10 Mara Holmes Fr Santiago HS 20:58.2 6:59
11 Andrea Baerenwald Fr Alta Loma HS 21:03.5 7:01
12 Taylor Helper Fr Rancho Cucamonga HS 21:11.3 7:04
13 Katlyn Eastland Fr Yucaipa HS 21:13.3 7:04
14 Jordan Martinez Fr Eleanor Roosevelt HS 21:18.7 7:06
15 Avery Skinner Fr Santiago HS 21:20.2 7:07
16 Sydney Miller Fr Vista Murrieta HS 21:24.2 7:08
17 Tiffany Terrie Fr Yucaipa HS 21:26.8 7:09
18 Lauren Harrison Fr Vista Murrieta HS 21:35.2 7:12
19 Laurel Essick Fr Vista Murrieta HS 21:38.6 7:13
20 Angela Robles Fr Santiago HS 21:42 7:14
21 Liliana Gomez Fr Riverside Poly HS 21:46.5 7:16
22 Julia Robles Fr Great Oak 21:53.9 7:18 3/5 29/33 4/11
23 Anabelle Cunanan Fr Yucaipa HS 21:57.3 7:19
24 Kayla Wrathall Fr Eleanor Roosevelt HS 21:58.8 7:20
25 Holly Encarnacion Fr Etiwanda HS 22:00.2 7:20
26 Marissa Oceguera Fr Rancho Cucamonga HS 22:03.4 7:21
27 Sophia Castaneda Fr Rancho Cucamonga HS 22:05 7:22
28 Jessica Padilla Fr Rancho Cucamonga HS 22:06.6 7:22
29 Ella Demordaunt Fr Rancho Cucamonga HS 22:10.5 7:24
30 Alexis Rodriuez Fr Beaumont HS 22:12.3 7:24
31 Samantha Carlson Fr Yucaipa HS 22:13.4 7:24
32 Kiley Henry Fr Rancho Cucamonga HS 22:13.4 7:24
33 Hailey Wilmarth Fr Yucaipa HS 22:39.4 7:33
34 Haley Weghorst Fr Yucaipa HS 22:51.4 7:37
35 Natalie Sanchez Fr Etiwanda HS 22:59.4 7:40
36 Dalyse Matthews Fr La Quinta HS 23:00 7:40
37 Katelyn Michel Fr Riverside Poly HS 23:01.5 7:41
38 Emma Snook Fr Alta Loma HS 23:04.9 7:42
39 Riley Schmahl Fr Centennial HS 23:09.5 7:43
40 Sara Baltierra Fr Centennial HS 23:18.1 7:46
41 Aliyah Ortega Fr La Quinta HS 23:18.6 7:46
42 Delia Arellano Fr Rancho Cucamonga HS 23:21 7:47
43 Elizabeth Cisneros Fr Etiwanda HS 23:26.4 7:49
44 Lylian Oviedo Fr Rancho Cucamonga HS 23:37.7 7:53
45 Fatima Medina Fr Beaumont HS 23:38.4 7:53
46 Klarissa Palacios Fr Santiago HS 23:42.3 7:54
47 Catherine Dinh Fr Eleanor Roosevelt HS 23:45.4 7:55
48 Lindsey Henyan Fr Santiago HS 23:47.7 7:56
49 Elizabeth (betty) Caldero Fr Riverside Poly HS 24:08.4 8:03
50 Kloey Rossmiller Fr Great Oak 24:10.2 8:03 4/5 32/33 6/8
51 Haley Kumanski Fr Yucaipa HS 24:10.7 8:04
52 Analese Wheeler Fr Yucaipa HS 24:18.9 8:06
53 Brooke Maxwell Fr Alta Loma HS 24:25.6 8:09
54 Isabella Torres Fr Rancho Cucamonga HS 24:28.1 8:09
55 Megan Sanders Fr Eleanor Roosevelt HS 24:30 8:10
56 Amber Gardner Fr Yucaipa HS 24:56.2 8:19
57 Emma Kleman Fr Eleanor Roosevelt HS 24:57.4 8:19
58 Mariana Ruiz Fr Beaumont HS 25:07.1 8:22
59 Anastasia Drobet Fr Centennial HS 25:50.1 8:37
60 Miranda Serrano Fr Vista Murrieta HS 26:01.3 8:40
61 Carley Hall Fr Great Oak 26:05.4 8:42 5/5 33/33 6/7
62 Sarika Khanna Fr Rancho Cucamonga HS 26:06.3 8:42
63 Anna Levesque Fr Alta Loma HS 26:19.5 8:47
64 Nazareth Vera Fr Centennial HS 26:20.2 8:47
65 Jessica Alverado Fr Upland HS 27:54.7 9:18
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Vista Murrieta HS
2-2-2-2-1
Gap: 2:00
105:09
21:02
7:01
63 Isabella Smith
Fr
19:38
6:33
2
Amari Guzman
Fr
20:53
6:58
8
Sydney Miller
Fr
21:24
7:08
16
Lauren Harrison
Fr
21:35
7:12
18
Laurel Essick
Fr
21:39
7:13
19
Miranda Serrano
Fr
26:01
8:40
41




2 Eleanor Roosevelt HS
1-1-1-1-2
Gap: 4:30
106:04
21:13
7:04
75 Jenna Lacuata
Fr
19:16
6:25
1
Nathalia Dasilva
Fr
19:46
6:35
3
Jordan Martinez
Fr
21:19
7:06
14
Kayla Wrathall
Fr
21:59
7:20
23
Catherin Dinh
Fr
23:45
7:55
34
Megan Sanders
Fr
24:30
8:10
39
Emma Kleman
Fr
24:57
8:19
40
3 Santiago HS
5-4-3-3-3
Gap: 3:32
107:53
21:35
7:12
84 Cianna Jones
Fr
20:10
6:43
6
Mara Holmes
Fr
20:58
6:59
10
Avery Skinner
Fr
21:20
7:07
15
Angela Robles
Fr
21:42
7:14
20
Klarissa Palacios
Fr
23:42
7:54
33
Lindsey Henyan
Fr
23:48
7:56
35




4 Rancho Cucamonga HS
6-6-5-5-4
Gap: 1:09
108:24
21:41
7:14
96 Emma Donlin
Fr
20:58
6:59
9
Taylor Helper
Fr
21:11
7:04
12
Marissa Oceguera
Fr
22:03
7:21
24
Sophia Castaned
Fr
22:05
7:22
25
Jessica Padilla
Fr
22:07
7:22
26
Ella Demordau
Fr
22:11
7:24
27
Kiley Henry
Fr
22:13
7:24
29
5 Yucaipa HS
7-7-7-6-5
Gap: 1:26
109:30
21:54
7:18
110 Katlyn Eastland
Fr
21:13
7:04
13
Tiffany Terrie
Fr
21:27
7:09
17
Anabelle Cunanan
Fr
21:57
7:19
22
Samantha Carlson
Fr
22:13
7:24
28
Hailey Wilmarth
Fr
22:39
7:33
30
Haley Weghorst
Fr
22:51
7:37
31
Haley Kumanski
Fr
24:11
8:04
37
5 Great Oak
3-3-4-4-5
Gap: 6:08
112:44
22:33
7:31
110 Keira Deboard
Fr
19:57
6:39
4
Brandi Peck
Fr
20:38
6:53
7
Julia Robles
Fr
21:54
7:18
21
Kloey Rossmill
Fr
24:10
8:03
36
Carley Hall
Fr
26:05
8:42
42








7 Alta Loma HS
4-4-6-7-7
Gap: 6:11
115:02
23:00
7:40
129 Nora Alfonso
Fr
20:09
6:43
5
Andrea Baerenwa
Fr
21:04
7:01
11
Emma Snook
Fr
23:05
7:42
32
Brooke Maxwell
Fr
24:26
8:09
38
Anna Levesque
Fr
26:20
8:47
43








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

11 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 3 mi
Fr LS Jenna Lacuata, Fr, 19:15.5, Eleanor Roosevelt HS Vista Murrieta HS, 105:09.2, 63
Fr MS Amelia Mercado, Fr, 20:17.5, Norte Vista HS Norte Vista HS, 113:32.8, 38
JV LS Kelsey Quinn, Jr, 19:38.3, Etiwanda HS Great Oak HS, 104:11.6, 32
JV MS Binder Alyssa, So, 20:57.6, Lakeside HS Hesperia HS, 110:49.4, 53
JV SS Jennevy Uribe, Sr, 25:21.1, Riverside Preparatory , 0:00,
So LS Elisa Huerta, So, 18:56.7, Corona HS Great Oak HS, 100:50.4, 20
So MS Monique Orozco, So, 20:16.4, Vista del Lago HS Colony HS, 123:47.6, 15
V LS Caitlin Billman, Sr, 17:53.8, Murrieta Valley HS Great Oak HS, 94:29.1, 40
V MS Chelsey Romo, Jr, 18:28.7, Redlands HS Redlands HS, 98:28.7, 78
V SS Kimberley Page, Sr, 20:12.8, Acad for Academic Excellence Acad for Academic Excellence, 109:37, 29
V Sweep Jacqueline Duarte, So, 17:20.4, Chino Hills HS Great Oak HS, 91:54.7, 58

All Boys Races

11 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 3 mi
Fr LS Andres Chavez, Fr, 16:11.9, Eleanor Roosevelt HS Great Oak HS, 86:05, 66
Fr MS Ernesto Ruiz, Fr, 16:41.7, Norte Vista HS Palm Desert HS, 93:00.4, 61
JV LS Damien Perez, Jr, 16:24.1, Great Oak HS Great Oak HS, 83:34.8, 36
JV MS Zane Blum, Sr, 16:08.1, Redlands East Valley HS Bloomington HS, 83:41.3, 28
JV SS Bryan Juarez, So, 18:11.7, Sherman E. Burroughs HS Sherman E. Burroughs HS, 93:18, 15
So LS Victor Ceja, So, 16:02.8, Corona HS Great Oak HS, 82:42.7, 26
So MS Liam Mapes, So, 16:40.2, Redlands East Valley HS Redlands East Valley HS, 86:56.2, 42
V LS Zackary Alexander, Sr, 15:17, Alta Loma HS Great Oak HS, 78:02, 23
V MS Eric Perez, Jr, 15:50.8, Apple Valley HS Redlands HS, 82:49.7, 78
V SS Tate Callicott, Sr, 16:26.8, Riverside Preparatory Riverside Preparatory, 88:17.4, 44
V Sweep Kevin Ramos, Sr, 14:25.1, Rubidoux HS Great Oak HS, 76:16.7, 42