Great Oak Results from the Southwestern League Final at Diamond Valley Lake on 11/3/16

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Adras, Natalie So JV 24:21.5 8:07 3 47/72 30/31 37/38 1/1 25:14
(0:53,3.5)
25:14
(0:53,3.5)
25:14
(0:53,3.5)
21:19 You ROCK! (LY, LR, PR)
Adrianza, Rose So JV 23:27.1 7:49 3 39/72 28/31 35/38 1/1 22:44 22:44 22:44 21:28
Ambroziak, Maya Sr JV 19:30.5 6:30 3 2/72 2/31 9/38 1/6 18:23 18:23 18:23 17:48
Beam, Jazzlyn Sr JV 20:44.5 6:55 3 15/72 12/31 19/38 1/1 18:44
Belus, Sydney Sr V 18:18.5 6:06 3 2/42 2/7 2/38 1/6 17:40 17:40 17:40 17:08
Buckley, Megan So JV 20:13.1 6:44 3 7/72 7/31 14/38 1/4 19:18 19:18 19:18 18:51
Buncab, Isabelle Fr JV 20:14.2 6:45 3 8/72 8/31 15/38 1/4 19:06
Burgess, Ericka Jr JV 21:13.7 7:05 3 20/72 17/31 24/38 1/1 19:16 19:16 19:16 18:22
Cahill, Abigail Fr JV 22:36.8 7:32 3 30/72 23/31 30/38 1/1 19:34
Clause, Isabella Fr JV 21:09.3 7:03 3 18/72 15/31 22/38 1/1 19:49
Cortes, Fatima So V 19:09.7 6:23 3 10/42 5/7 5/38 1/6 19:55
(0:45,3.8)
19:55
(0:45,3.8)
19:55
(0:45,3.8)
17:31 You ROCK! (LY, LR, PR)
Dang, Audrey Fr JV 19:24.4 6:28 3 1/72 1/31 8/38 1/6 17:37
Denine, Autumn Fr JV 20:49.5 6:57 3 16/72 13/31 20/38 1/1 19:16
Dettmer, Valentina So JV 21:33.8 7:11 3 23/72 18/31 25/38 1/1 21:10 21:10 21:10 19:10
Greenaway, Kaitlin Jr JV 22:13 7:24 3 27/72 22/31 29/38 1/1 21:21 21:21 21:21 19:47
Griffiths, Arianna Fr V 19:16 6:25 3 11/42 6/7 6/38 1/6 17:55
Groh, Kama Sr JV 20:21.3 6:47 3 9/72 9/31 16/38 1/4 19:48 19:48 19:48 18:23
Harrison, Sabrina Jr JV 22:00.6 7:20 3 26/72 21/31 28/38 1/1 21:02 21:02 21:02 19:41
Horton, Carlie Jr JV 24:07.6 8:03 3 45/72 29/31 36/38 1/1 22:09 22:09 22:09 21:06
Hylton, Cassidy Sr JV 19:38.2 6:33 3 4/72 4/31 11/38 1/6 19:31 19:31 19:31 17:42
Ito, Devin Fr V 18:32.8 6:11 3 4/42 3/7 3/38 1/6 17:12
Janecek, Jesse So JV 19:36.4 6:32 3 3/72 3/31 10/38 1/6 19:43
(0:07,0.6)
19:43
(0:07,0.6)
19:43
(0:07,0.6)
18:19 You ROCK! (LY, LR, PR)
Johnson, Ivy Fr JV 21:47.5 7:16 3 25/72 20/31 27/38 1/1 19:20
Korby, Carly Fr JV 23:17.5 7:46 3 36/72 27/31 34/38 1/1 19:46
Larsen, Alex Fr JV 22:49.7 7:37 3 34/72 25/31 32/38 1/1 19:47
Lonsdale, Megan Fr JV 21:11.4 7:04 3 19/72 16/31 23/38 1/1 19:17
Lucas, Brianna So JV 20:42.5 6:54 3 14/72 11/31 18/38 1/2 18:36
Macy, Kyleigh Jr JV 20:08.6 6:43 3 6/72 6/31 13/38 1/5 18:05 18:05 18:05 18:05
Mcguire, Mady Fr JV 21:09 7:03 3 17/72 14/31 21/38 1/1 19:43
Mcintosh, Michelle Sr V 18:53.5 6:18 3 6/42 4/7 4/38 1/6 18:13 18:13 18:13 17:35
Medranda, Zoe Fr JV 21:36.7 7:12 3 24/72 19/31 26/38 1/1 19:13
Noble, Sophia Jr JV 25:06.6 8:22 3 53/72 31/31 38/38 1/1 27:35
(2:29,9.0)
27:35
(2:29,9.0)
20:34 You ROCK! (LR, PR)
Pflughoft, Sandra Jr V 17:51.8 5:57 3 1/42 1/7 1/38 1/6 17:51 17:51 17:00
Remmers, Lauryn Jr JV 23:03.4 7:41 3 35/72 26/31 33/38 1/1 19:52 19:52 19:52 19:46
Richter, Elizabeth So JV 19:58.4 6:39 3 5/72 5/31 12/38 1/5 19:24 19:24 19:24 17:57
Rogers, Josie So JV 20:22.7 6:48 3 10/72 10/31 17/38 1/4 19:30 19:30 19:30 18:48
Walker, Jordan Fr JV 22:38 7:33 3 31/72 24/31 31/38 1/1 20:17
Workman, Sarah Sr V 19:17.3 6:26 3 12/42 7/7 7/38 1/6 19:38
(0:21,1.7)
19:38
(0:21,1.7)
19:38
(0:21,1.7)
17:52 You ROCK! (LY, LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/6 92:46
1:18
3 6:11 5:57 6:23 23 6:11 89:21 89:21 89:21 Sandra Pflughoft (1), Sydney Belus (2), Devin Ito (4), Michelle Mcintosh (6), Fatima Cortes (10)
JV 1st 5 1/5 98:08
0:34
3 6:33 6:28 6:39 15 6:33 93:23 93:23 93:23 Audrey Dang (1), Maya Ambroziak (2), Jesse Janecek (3), Cassidy Hylton (4), Elizabeth Richter (5)
JV 2nd 5 1/4 101:20
0:14
3 6:45 6:43 6:48 15 6:45 96:06 96:06 96:06 Kyleigh Macy (1), Megan Buckley (2), Isabelle Buncab (3), Kama Groh (4), Josie Rogers (5)
JV 3rd 5 1/1 104:35
0:27
3 6:58 6:54 7:03 15 6:58 97:23 97:23 97:23 Brianna Lucas (1), Jazzlyn Beam (2), Autumn Denine (3), Mady Mcguire (4), Isabella Clause (5)
JV 4th 5 1/1 107:23
0:36
3 7:10 7:04 7:16 15 7:10 98:16 98:16 98:16 Megan Lonsdale (1), Ericka Burgess (2), Valentina Dettmer (3), Zoe Medranda (4), Ivy Johnson (5)
JV 5th 5 1/1 112:18
0:49
3 7:29 7:20 7:37 15 7:29 100:36 100:36 100:36 Sabrina Harrison (1), Kaitlin Greenaway (2), Abigail Cahill (3), Jordan Walker (4), Alex Larsen (5)
JV 6th 5 1/1 118:17
1:18
3 7:53 7:41 8:07 15 7:53 104:09 104:09 104:09 Lauryn Remmers (1), Carly Korby (2), Rose Adrianza (3), Carlie Horton (4), Natalie Adras (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Sandra Pflughoft Jr Great Oak 17:51.8 5:57 1/7 1/38 1/6 17:51 17:51
2 Sydney Belus Sr Great Oak 18:18.5 6:06 2/7 2/38 1/6 17:40 17:40 17:40
3 Paige Haynes So Vista Murrieta 18:25.6 6:09
4 Devin Ito Fr Great Oak 18:32.8 6:11 3/7 3/38 1/6
5 Zoe Jarvis Sr Chaparral 18:37.5 6:13
6 Michelle Mcintosh Sr Great Oak 18:53.5 6:18 4/7 4/38 1/6 18:13 18:13 18:13
7 Caitlin Billman So Murrieta Valley 18:55.9 6:19
8 Annabelle Werner Jr Vista Murrieta 19:04.5 6:22
9 Peyton Candaele So Vista Murrieta 19:08.6 6:23
10 Fatima Cortes So Great Oak 19:09.7 6:23 5/7 5/38 1/6 19:55
(0:45)
19:55
(0:45)
19:55
(0:45)
You ROCK! (LY, LR, PR)
11 Arianna Griffiths Fr Great Oak 19:16 6:25 6/7 6/38 1/6
12 Sarah Workman Sr Great Oak 19:17.3 6:26 7/7 7/38 1/6 19:38
(0:21)
19:38
(0:21)
19:38
(0:21)
You ROCK! (LY, LR, PR)
13 Nadine Dubon Jr Vista Murrieta 19:24 6:28
14 Grace Handler So Chaparral 19:33.8 6:31
15 Ariel Van Riper So Vista Murrieta 19:41.9 6:34
16 Maylie Schreck Sr Temecula Valley 19:57.6 6:39
17 Arabella Reece Jr Murrieta Valley 20:06.4 6:42
18 Julie Diaz Sr Vista Murrieta 20:13 6:44
19 Kate Farren So Murrieta Valley 20:14.8 6:45
20 Paige Siegel So Murrieta Valley 20:19.5 6:47
21 Elizabeth Bermudez So Temecula Valley 20:25.8 6:49
22 Citlalli Valdez So Murrieta Valley 20:26.5 6:49
23 Kamryn Waller Sr Chaparral 20:36.3 6:52
24 Amelia Strahan Sr Vista Murrieta 20:37.5 6:53
25 Claire Fisher Sr Temecula Valley 20:38.5 6:53
26 Brigette White So Temecula Valley 20:50.2 6:57
27 Raeva Solbach So Temecula Valley 20:52.7 6:58
28 Kelsey Gonzales Sr Chaparral 20:58.5 7:00
29 Jordyn Ahlberg Sr Temecula Valley 21:02.6 7:01
30 Hayley Richards Jr Murrieta Mesa 21:09.8 7:03
31 Kaitlin Nethercutt Sr Murrieta Mesa 21:46.4 7:15
32 Ana Ruiz So Temecula Valley 21:49.1 7:16
33 Brooke Larson So Chaparral 21:57.4 7:19
34 Alicia Hernandez So Chaparral 21:59.9 7:20
35 Natalie Huestis Fr Murrieta Mesa 22:00.8 7:20
36 Keegan Turner Jr Murrieta Valley 22:04.6 7:22
37 Evanay Hooley Sr Chaparral 22:23.1 7:28
38 Mayra Mapramook Fr Murrieta Mesa 22:35 7:32
39 Nayeli Roldan So Murrieta Mesa 22:36.3 7:32
40 Lynn Varner Jr Murrieta Valley 22:39.1 7:33
41 Emma Burns So Murrieta Mesa 22:40 7:33
42 Rylee Adkison Sr Murrieta Mesa 24:18.6 8:06
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 1:18
92:46
18:33
6:11
23 Sandra Pflughof
Jr
17:52
5:57
1
Sydney Belus
Sr
18:19
6:06
2
Devin Ito
Fr
18:33
6:11
4
Michelle Mcintosh
Sr
18:54
6:18
6
Fatima Cortes
So
19:10
6:23
10
Arianna Griffith
Fr
19:16
6:25
11
Sarah Workman
Sr
19:17
6:26
12
2 Vista Murrieta
2-2-2-2-2
Gap: 1:16
95:45
19:09
6:23
48 Paige Haynes
So
18:26
6:09
3
Annabell Werner
Jr
19:05
6:22
8
Peyton Candaele
So
19:09
6:23
9
Nadine Dubon
Jr
19:24
6:28
13
Ariel Van Riper
So
19:42
6:34
15
Julie Diaz
Sr
20:13
6:44
18
Amelia Strahan
Sr
20:38
6:53
24
3 Murrieta Valley
4-4-4-3-3
Gap: 1:31
100:03
20:01
6:40
85 Caitlin Billman
So
18:56
6:19
7
Arabella Reece
Jr
20:06
6:42
17
Kate Farren
So
20:15
6:45
19
Paige Siegel
So
20:20
6:47
20
Citlalli Valdez
So
20:27
6:49
22
Keegan Turner
Jr
22:05
7:22
36
Lynn Varner
Jr
22:39
7:33
40
4 Chaparral
3-3-3-4-4
Gap: 3:20
101:44
20:21
6:47
103 Zoe Jarvis
Sr
18:38
6:13
5
Grace Handler
So
19:34
6:31
14
Kamryn Waller
Sr
20:36
6:52
23
Kelsey Gonzales
Sr
20:59
7:00
28
Brooke Larson
So
21:57
7:19
33
Alicia Hernande
So
22:00
7:20
34
Evanay Hooley
Sr
22:23
7:28
37
5 Temecula Valley
5-5-5-5-5
Gap: 0:55
102:45
20:33
6:51
115 Maylie Schreck
Sr
19:58
6:39
16
Elizabet Bermudez
So
20:26
6:49
21
Claire Fisher
Sr
20:39
6:53
25
Brigette White
So
20:50
6:57
26
Raeva Solbach
So
20:53
6:58
27
Jordyn Ahlberg
Sr
21:03
7:01
29
Ana Ruiz
So
21:49
7:16
32
6 Murrieta Mesa
6-6-6-6-6
Gap: 1:27
110:08
22:02
7:21
173 Hayley Richards
Jr
21:10
7:03
30
Kaitlin Nethercu
Sr
21:46
7:15
31
Natalie Huestis
Fr
22:01
7:20
35
Mayra Mapramoo
Fr
22:35
7:32
38
Nayeli Roldan
So
22:36
7:32
39
Emma Burns
So
22:40
7:33
41
Rylee Adkison
Sr
24:19
8:06
42
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Audrey Dang Fr Great Oak 19:24.4 6:28 1/31 8/38 1/6
2 Maya Ambroziak Sr Great Oak 19:30.5 6:30 2/31 9/38 1/6 18:23 18:23 18:23
3 Jesse Janecek So Great Oak 19:36.4 6:32 3/31 10/38 1/6 19:43
(0:07)
19:43
(0:07)
19:43
(0:07)
You ROCK! (LY, LR, PR)
4 Cassidy Hylton Sr Great Oak 19:38.2 6:33 4/31 11/38 1/6 19:31 19:31 19:31
5 Elizabeth Richter So Great Oak 19:58.4 6:39 5/31 12/38 1/5 19:24 19:24 19:24
6 Kyleigh Macy Jr Great Oak 20:08.6 6:43 6/31 13/38 1/5 18:05 18:05 18:05
7 Megan Buckley So Great Oak 20:13.1 6:44 7/31 14/38 1/4 19:18 19:18 19:18
8 Isabelle Buncab Fr Great Oak 20:14.2 6:45 8/31 15/38 1/4
9 Kama Groh Sr Great Oak 20:21.3 6:47 9/31 16/38 1/4 19:48 19:48 19:48
10 Josie Rogers So Great Oak 20:22.7 6:48 10/31 17/38 1/4 19:30 19:30 19:30
11 Brianna Potter Fr Vista Murrieta 20:30.1 6:50
12 Gabriela Hubarth So Vista Murrieta 20:30.8 6:50
13 Netzy Holguin So Temecula Valley 20:40.8 6:54
14 Brianna Lucas So Great Oak 20:42.5 6:54 11/31 18/38 1/2
15 Jazzlyn Beam Sr Great Oak 20:44.5 6:55 12/31 19/38 1/1
16 Autumn Denine Fr Great Oak 20:49.5 6:57 13/31 20/38 1/1
17 Mady Mcguire Fr Great Oak 21:09 7:03 14/31 21/38 1/1
18 Isabella Clause Fr Great Oak 21:09.3 7:03 15/31 22/38 1/1
19 Megan Lonsdale Fr Great Oak 21:11.4 7:04 16/31 23/38 1/1
20 Ericka Burgess Jr Great Oak 21:13.7 7:05 17/31 24/38 1/1 19:16 19:16 19:16
21 Makayla Fick Fr Vista Murrieta 21:14 7:05
22 Michelle Mendoza Fr Temecula Valley 21:22.9 7:08
23 Valentina Dettmer So Great Oak 21:33.8 7:11 18/31 25/38 1/1 21:10 21:10 21:10
24 Zoe Medranda Fr Great Oak 21:36.7 7:12 19/31 26/38 1/1
25 Ivy Johnson Fr Great Oak 21:47.5 7:16 20/31 27/38 1/1
26 Sabrina Harrison Jr Great Oak 22:00.6 7:20 21/31 28/38 1/1 21:02 21:02 21:02
27 Kaitlin Greenaway Jr Great Oak 22:13 7:24 22/31 29/38 1/1 21:21 21:21 21:21
28 Julia Williamson So Vista Murrieta 22:15.2 7:25
29 Jolie Kaup So Chaparral 22:19.7 7:27
30 Abigail Cahill Fr Great Oak 22:36.8 7:32 23/31 30/38 1/1
31 Jordan Walker Fr Great Oak 22:38 7:33 24/31 31/38 1/1
32 Maddie Stebens So Chaparral 22:39.1 7:33
33 Carryn Oneill Jr Vista Murrieta 22:45 7:35
34 Alex Larsen Fr Great Oak 22:49.7 7:37 25/31 32/38 1/1
35 Lauryn Remmers Jr Great Oak 23:03.4 7:41 26/31 33/38 1/1 19:52 19:52 19:52
36 Carly Korby Fr Great Oak 23:17.5 7:46 27/31 34/38 1/1
37 Morgan Hirst Fr Murrieta Valley 23:17.8 7:46
38 Anna Lockwood Jr Murrieta Valley 23:18.2 7:46
39 Rose Adrianza So Great Oak 23:27.1 7:49 28/31 35/38 1/1 22:44 22:44 22:44
40 Korryn Hamm Jr Vista Murrieta 23:33.6 7:51
41 Taylor Smith Jr Temecula Valley 23:39.8 7:53
42 Jacaueline Aguilar Jr Vista Murrieta 23:41.1 7:54
43 Danielle Murasmith So Vista Murrieta 23:53.9 7:58
44 Analise Wilson Fr Chaparral 23:56.6 7:59
45 Carlie Horton Jr Great Oak 24:07.6 8:03 29/31 36/38 1/1 22:09 22:09 22:09
46 Holley Paul Fr Murrieta Mesa 24:13.7 8:05
47 Natalie Adras So Great Oak 24:21.5 8:07 30/31 37/38 1/1 25:14
(0:53)
25:14
(0:53)
25:14
(0:53)
You ROCK! (LY, LR, PR)
48 Kathryn Cassaw Fr Temecula Valley 24:38.1 8:13
49 Leah Stephens So Chaparral 24:45.5 8:15
50 Paula Heimer So Temecula Valley 24:54.1 8:18
51 Amanda Corado Jr Vista Murrieta 25:01.9 8:21
52 Mackenzie Eubanks Jr Temecula Valley 25:02 8:21
53 Sophia Noble Jr Great Oak 25:06.6 8:22 31/31 38/38 1/1 27:35
(2:29)
27:35
(2:29)
You ROCK! (LR, PR)
54 Kaitlynn Legg Fr Temecula Valley 25:22.2 8:27
55 Miriam Cepeda Fr Chaparral 25:29.8 8:30
56 Angelina Adams So Vista Murrieta 25:52.1 8:37
57 Alyssa Neri So Temecula Valley 25:55.6 8:39
58 Cindy Tsai Jr Chaparral 26:04.4 8:41
59 Anna Topp Fr Murrieta Valley 26:13.5 8:45
60 Alyssa Helsel So Chaparral 26:28.8 8:50
61 Samantha San Jose So Murrieta Valley 26:38.2 8:53
62 Andrea Delgado Fr Murrieta Mesa 26:39.2 8:53
63 Sophia Garcia So Chaparral 26:52.4 8:57
64 Hannah Hickman Jr Temecula Valley 26:54.7 8:58
65 Elizabeth Preciado So Murrieta Mesa 27:11.9 9:04
66 Johana Hunck So Chaparral 27:57.1 9:19
67 Isabella Woll Fr Murrieta Mesa 29:59.8 10:00
68 Elisia Duran Fr Murrieta Mesa 30:14 10:05
69 Annabel Jonasson Fr Chaparral 30:23 10:08
70 Katie Flack Fr Chaparral 32:22.6 10:48
71 Ashlyn Bullock Sr Temecula Valley 33:24.6 11:08
72 Lauren Gresser Fr Murrieta Mesa 34:52.5 11:38
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 0:34
98:08
19:38
6:33
15 Audrey Dang
Fr
19:24
6:28
1
Maya Ambrozia
Sr
19:31
6:30
2
Jesse Janecek
So
19:36
6:32
3
Cassidy Hylton
Sr
19:38
6:33
4
Elizabet Richter
So
19:58
6:39
5
Kyleigh Macy
Jr
20:09
6:43
6
Megan Buckley
So
20:13
6:44
7
2 Vista Murrieta
2-2-2-2-2
Gap: 2:15
107:15
21:27
7:09
57 Brianna Potter
Fr
20:30
6:50
8
Gabriela Hubarth
So
20:31
6:50
9
Makayla Fick
Fr
21:14
7:05
11
Julia Williams
So
22:15
7:25
13
Carryn Oneill
Jr
22:45
7:35
16
Korryn Hamm
Jr
23:34
7:51
17
Jacaueli Aguilar
Jr
23:41
7:54
19
3 Temecula Valley
3-3-3-3-3
Gap: 4:13
115:16
23:03
7:41
86 Netzy Holguin
So
20:41
6:54
10
Michelle Mendoza
Fr
21:23
7:08
12
Taylor Smith
Jr
23:40
7:53
18
Kathryn Cassaw
Fr
24:38
8:13
22
Paula Heimer
So
24:54
8:18
24
Mackenzi Eubanks
Jr
25:02
8:21
25
Kaitlynn Legg
Fr
25:22
8:27
26
4 Chaparral
4-4-4-4-4
Gap: 3:10
119:11
23:50
7:57
99 Jolie Kaup
So
22:20
7:27
14
Maddie Stebens
So
22:39
7:33
15
Analise Wilson
Fr
23:57
7:59
20
Leah Stephens
So
24:46
8:15
23
Miriam Cepeda
Fr
25:30
8:30
27
Cindy Tsai
Jr
26:04
8:41
28
Alyssa Helsel
So
26:29
8:50
29
5 Murrieta Mesa
5-5-5-5-5
Gap: 6:00
138:19
27:40
9:13
147 Holley Paul
Fr
24:14
8:05
21
Andrea Delgado
Fr
26:39
8:53
30
Elizabet Preciado
So
27:12
9:04
31
Isabella Woll
Fr
30:00
10:00
32
Elisia Duran
Fr
30:14
10:05
33
Lauren Gresser
Fr
34:53
11:38
34




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 0:14
101:20
20:16
6:45
15 Kyleigh Macy
Jr
20:09
6:43
1
Megan Buckley
So
20:13
6:44
2
Isabelle Buncab
Fr
20:14
6:45
3
Kama Groh
Sr
20:21
6:47
4
Josie Rogers
So
20:23
6:48
5
Brianna Lucas
So
20:43
6:54
6
Jazzlyn Beam
Sr
20:45
6:55
7
2 Vista Murrieta
2-2-2-2-2
Gap: 2:19
122:03
24:25
8:08
52 Korryn Hamm
Jr
23:34
7:51
8
Jacaueli Aguilar
Jr
23:41
7:54
9
Danielle Murasmit
So
23:54
7:58
10
Amanda Corado
Jr
25:02
8:21
11
Angelina Adams
So
25:52
8:37
14








3 Temecula Valley
3-3-3-3-3
Gap: 8:23
136:39
27:20
9:07
82 Mackenzi Eubanks
Jr
25:02
8:21
12
Kaitlynn Legg
Fr
25:22
8:27
13
Alyssa Neri
So
25:56
8:39
15
Hannah Hickman
Jr
26:55
8:58
19
Ashlyn Bullock
Sr
33:25
11:08
23








4 Chaparral
4-4-4-4-4
Gap: 4:19
137:46
27:33
9:11
92 Cindy Tsai
Jr
26:04
8:41
16
Alyssa Helsel
So
26:29
8:50
17
Sophia Garcia
So
26:52
8:57
18
Johana Hunck
So
27:57
9:19
20
Annabel Jonasson
Fr
30:23
10:08
21
Katie Flack
Fr
32:23
10:48
22




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 0:27
104:35
20:55
6:58
15 Brianna Lucas
So
20:43
6:54
1
Jazzlyn Beam
Sr
20:45
6:55
2
Autumn Denine
Fr
20:50
6:57
3
Mady Mcguire
Fr
21:09
7:03
4
Isabella Clause
Fr
21:09
7:03
5
Megan Lonsdale
Fr
21:11
7:04
6
Ericka Burgess
Jr
21:14
7:05
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 0:36
107:23
21:29
7:10
15 Megan Lonsdale
Fr
21:11
7:04
1
Ericka Burgess
Jr
21:14
7:05
2
Valentin Dettmer
So
21:34
7:11
3
Zoe Medranda
Fr
21:37
7:12
4
Ivy Johnson
Fr
21:48
7:16
5
Sabrina Harrison
Jr
22:01
7:20
6
Kaitlin Greenawa
Jr
22:13
7:24
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 5th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 0:49
112:18
22:28
7:29
15 Sabrina Harrison
Jr
22:01
7:20
1
Kaitlin Greenawa
Jr
22:13
7:24
2
Abigail Cahill
Fr
22:37
7:32
3
Jordan Walker
Fr
22:38
7:33
4
Alex Larsen
Fr
22:50
7:37
5
Lauryn Remmers
Jr
23:03
7:41
6
Carly Korby
Fr
23:18
7:46
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 6th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 1:18
118:17
23:39
7:53
15 Lauryn Remmers
Jr
23:03
7:41
1
Carly Korby
Fr
23:18
7:46
2
Rose Adrianza
So
23:27
7:49
3
Carlie Horton
Jr
24:08
8:03
4
Natalie Adras
So
24:22
8:07
5
Sophia Noble
Jr
25:07
8:22
6




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.